Stalo žaidimai – pramoga, teikianti milžinišką naudą ir vaikams, ir suaugusiems

Lietuva
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Paprasti ir sudėtingi, patinkantys vaikams ir suaugusiems, tampantys pramoga ir skatinantys pasukti galvą. Taip, tai stalo žaidimai. Pasaulyje jų yra tūkstančiai. O kur dar jų „giminaičiai“, pavyzdžiui, dėlionės. Aptariant keletą variantų lengva suvokti populiarumo paslaptis.

Monopolis“. Kai kurie stalo žaidimai ne šiaip populiarūs, o ikoniški, verti legendos vardo. Pavyzdžiui, „Monopolis“ sumąstytas pačioje XX-ojo amžiaus pradžioje, bet labai populiarus ir dabar, praėjus daugiau nei šimtmečiui.

Apie šį stalo žaidimą pagalvojame ieškodami įdomios veiklos. Tačiau kartu gauname ir naudos. Tai nėra „tuščias“ laiko leidimas. Tam tikra prasme tai... matematikos ir ekonomikos pamoka. Mokomasi planuoti, taupyti, derėtis...

Klasikinis, kelioninis, „Game of Thrones“... Metams bėgant sukurta įvairių „Monopolio“ atmainų. Tai tik įrodo, jog yra dalykų, nepavaldžių laikui. Kai kas pasakytų, kad čia ne žaidimas, o kone reiškinys. Pramoga, patinkanti ir vaikams, ir tėvams, ir seneliams.

Šaškės. Rodos, tiesiog lenta ir figūrėlės. Bet taip smagu, taip įtraukia! Kiekvienas ėjimas – tai sprendimo priėmimas. Kiekvienas varžovo ėjimas – tai reakcija ir lankstumas. Kiekviena partija – tai disciplina.

Teigiama, kad šaškės – priemonė ir susikaupimui, ir atminčiai lavinti.

Gyvename skaitmenizacijos laikais. Tad neverta nusiminti, jeigu norite pažaisti šaškėmis, bet šalia nėra draugo. Sukurta gausybė programėlių, skirtų telefonams ir kompiuteriams. Paprastai siūloma pasirinkti vieną iš kelių sudėtingumo lygių. Todėl šis variantas patiks ir ieškantiems lengvos laisvalaikio veiklos, ir siekiantiems aukštesnių rezultatų. Kita vertus, daugelis tikriausiai sutiks, jog tradicinė lenta ir figūrėlės – smagiau. Veikiausiai pritarsite, jog tai estetiškas žaidimas. O žaidžiant sąžiningai, be sukčiavimų – ir kilnus.

Rubiko kubas, sudoku kubas. Reikėtų paminėti ir kiek kitokią pramogą, ne visai patenkančią į aptariamą kategoriją, – Rubiko bei sudoku kubus. Tai puiki pramoga, jei šalia nėra draugų kompanijos ir jei norite pailsėti nuo kompiuterio. Apie Rubiko kubą žinome visi. Bet kas gi tas sudoku kubas? Tai šaunesnis originaliojo sudoku variantas. Ne tik įdomus, bet ir naudingas, mat gerina koncentraciją, padeda kovoti su stresu ir nerimu, o konkrečiai vaikams tai yra puiki priemonė formuoti problemų sprendimų įgūdžius. Beje, sudoku – ir atminties treniruotė. Posakis „mokomės žaisdami“ čia neabejotinai tinka.

Dėlionės. Stalo žaidimų „giminaitės“ – dėlionės. Jos turi daug privalumų. Kokių?

  • Dėlionių būna mažų ir didelių. Iš kelių dešimčių ar... kelių tūkstančių detalių. Tad šios veiklos nereikės palikti vaikystėje po nostalgijos dulkėmis. Juk mažiesiems augant galima nupirkti vis didesnių ir sudėtingesnių dėlionių. Beje, tai puikus būdas visai šeimai atsipūsti nuo darbų. Atkreiptinas dėmesys ir į tėvų bei vaikų ryšį. Daugiau laiko kartu, daugiau pokalbių, bendras tikslo siekimas.

  • Kitas privalumas – skirtinga tematika. Gamtovaizdžiai, pastatai, gyvūnai, automobiliai... Lengva sudominti kiekvieną!

  • Sudėta dėlionė tampa puikiu paveikslu. Tereikia pasirinkti patinkančius rėmelius ir turite gražią interjero detalę.

  • Nepamirškime ir lavinamojo aspekto. Gydytojai pastebi, kad mažieji dėliodami mokosi atskirti daiktus, o ir atminčiai ši veikla naudinga.

  • Dėlionė – neretai ir puiki dovana. Nebūtinai brangi, tačiau suteikianti malonių emocijų.

Kaip išrinkti žaidimą, kad vaikui būtų įdomu? Pasidomėkite, kokiai amžiaus grupei jis tinkamas. Pavyzdžiui, pirmosios dėlionės turėtų būti kuo paprastesnės, o palaipsniui, metams bėgant, galima rinktis su daugiau detalių, sudėtingesnes.

Stalo futbolas. Dar viena pramoga šeimos rate ar susitikus su bičiuliais – stalo futbolas. Jeigu dėmesį traukia stalo žaidimai, skatinantys aktyvumą ir tematiškai susiję su sportu, šis variantas – kaip tik jums. Kai kurie gal užsimintų, jog tai kone sportas, žinoma, „aikštės“ dydžiu nesivaržančiu su tikruoju futbolu.

Šio žaidimo pradžia – XX-ojo amžiaus pirmoji pusė. Lietuvoje jis gana „šviežias“, tačiau spėjo sukelti entuziazmo bangą, kuri, panašu, nesitraukia.

Užima palyginti nedaug vietos, leidžia atsipūsti ir yra mėgstamas ne tik namuose, bet ir, pavyzdžiui, biuruose (pertraukų metu) ar baruose. Vadinasi, suburia kolektyvą, leidžia atsipūsti ir – labai svarbu – skatina šiek tiek pajudėti, atsitraukti nuo kompiuterio ar popierių.

Stalo futbolas, „Monopolis“ ir kiti žaidimai taip pat intriguoja žvelgiant per konkurencijos prizmę. Aišku, kalbame apie sąžiningą varžymąsi.

Taigi stalo žaidimai yra naudingumo ir įdomumo dermė. Galimybė puikiai praleisti laisvalaikį, nepriklausomai nuo oro ar metų laiko. Be to, neretai padeda užmegzti ir palaikyti ryšį tarp skirtingų kartų atstovų.

Čia apžvelgta tik maža dalis to, kas sukurta, kas siūloma parduotuvėse ir kas suteikia džiaugsmo. Tai iliustruoja, kokia turtinga yra pasiūla ir kiek visokiausių variantų esama, nepaisant žmogaus pomėgių įvairovės. Pasirinkimai skirstomi ne tik pagal pomėgius, bet ir pagal kišenę. Už kai kuriuos pirkinius teks atseikėti nemažai, tačiau yra ir išties nebrangių pasiūlymų.

 

Remiamas turinys