REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Spalio 15 d. 13:17

Spalio 15-oji – krūtų sveikatos diena

Šiauliai

Asociatyvi Pexels.com nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


150186

Dažna moteris nepailsdama rūpinasi artimaisiais, šeimos nariais, tačiau laiko sau, savo poilsiui, sveikatai – neranda. Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena visoms moterims ir merginoms, kad jų pasirinktas gyvenimo būdas gali turėti įtakos jų sveikatai ir gali ateityje padėti išvengti krūties vėžio

Krūties vėžys – pagrindinė moterų onkologinė liga, nusinešanti net 15 proc. visų nuo onkologinių ligų mirusių moterų gyvybių. Vėžio pradžia – maža pakitusi ląstelė, kuri dažniausiai dėl nepaaiškinamų priežasčių ima elgtis ne taip, kaip turėtų. Ląstelėms dalinantis, krūtyje ar pažastyje ima kauptis piktybinės ląstelės, iš kurių pertekliaus susidaro mazgas – navikas. Jis tarsi uždelsto veikimo bomba – tyliai nesukeldamas skausmo ar kitų nemalonių pojūčių didėja naikindamas sveikus audinius, skverbdamasis į limfmazgius ar netgi plisdamas ir nuodydamas kitus organus. Ir taip nesukeldamas jokių nemalonių pojūčių gali augti net apie 15 metų.

Minint pasaulinę kovos su krūties vėžiu dieną norime priminti apie mitybos ir krūtų profilaktikos svarbą. Mokslininkai pastebėję, kad sergamumas krūties vėžiu įvairiose šalyse skiriasi. Nustatyta ir priežastis – skirtinga mityba.

Patariama rinktis mažo kaloringumo maistą. Toks maistas turės daugiau ląstelienos, rekomenduojami viso grūdo produktai, vertėtų atsisakyti greito maisto produktų, saldumynų. Deja, Lietuvoje vaisius ir daržoves kasdien vartoja tik 50 proc. vyrų ir moterų. O šiuos produktus patariama valgyti net po kelis kartus per dieną.

Patartina ankštinės daržovės, lęšiai.

Nors sveika gyvensena yra neatsiejama sveiko gyvenimo dalis, šimtaprocentinės apsaugos nuo vėžio nėra. Todėl labai svarbu tikrintis prevenciškai. Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga – ir Lietuvoje, ir pasaulyje. Profilaktinėje patikroje kviečiamos dalyvauti 50-69 m. moterys. Prevencinėje krūties vėžio programoje dalyvauti norinčios moterys pirmiausia turėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar ginekologą: šie specialistai išrašys siuntimą mamografijos tyrimui atlikti.

Yra simptomų, kurių moterys negali ignoruoti: pajutus keistą jausmą krūtyje, tempimą, pasirodžius išskyroms iš spenelių – reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Riziką susirgti krūties vėžiu didina ir paveldimumas. Jei krūties vėžiu serga ar sirgo mama, močiutė, teta, sesuo – profilaktiškai tikrintis būtina nesulaukus amžiaus, pagal kurį priklauso prevencinė patikros programa.

Be to, kiekviena moteris turėtų reguliariai užsiimti krūtų savityra. Tą daryti geriausia duše, tą pačią ciklo dieną apsičiupinėjant krūtis. Tai darant nuolat, pakitimus krūtyse apčiuopti gali pati moteris.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai liki išlikti sveikiems!



REDAKCIJA REKOMENDUOJA