REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Spalio 2 d. 08:25

Spalį viešoji biblioteka pasitinka bekontakčiu aptarnavimu ir nuotolinėmis paslaugomis

Šiauliai

„Saulės“ filialo (K. Korsako g. 10) nuotrauka.

Jurgita TaralėŠaltinis: Etaplius.lt


148300

Epideminė situacija ir taikomos prevencinės priemonės Šiauliuose nuo rugsėjo 28 d. iki spalio 1 d. pakeitė kultūros įstaigų veiklą, taip pat ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos –laikantis visų saugumo reikalavimų, skaitytojai ir vėl pradėti aptarnauti bekontakčiu būdu, t. y., knygos išduodamos iš anksto jas užsisakius telefonu, el. paštu arba elektroniniame kataloge ir suderinus su bibliotekininku knygų atsiėmimo laiką. Taip pat dalis teikiamų paslaugų persikėlė į virtualią erdvę.

Svarbiausia – saugumas

Tai, kad šiuo metu skaitytojai nėra įleidžiami į biblioteką, o knygos išduodamos laikiname išdavimo punkte – prie bibliotekos įėjimo, nėra nauja patirtis, nes su tuo jau susidurta karantino laikotarpiu. „Sulaukiame dabar gerokai daugiau skambučių, nes skaitytojai teiraujasi, kaip užsisakyti, pasiimti, grąžinti knygas. Nemaža dalis skaitytojų tik dabar pradeda mokytis, kaip rezervuoti knygas internetu,“ – pasakoja „Šaltinėlio“ filialo vedėja Rita. – „Tačiau pastebime, kad formuojasi labai šilti santykiai su skaitytojais. Su skambinančiais bendrauji jau lyg su draugu.“ Nors dar ir pasitaiko atvejų, kai gyventojai nori įeiti į biblioteką, tačiau bendrai galima pastebėti, kad ramiau reaguojama į pasikeitusias bibliotekos darbo sąlygas, atsakingai ir tvarkingai laikomasi bibliotekos nurodymų – skaitytojai pirmiausia užsisako knygas, ir tik gavę patvirtinimą, kad jos paruoštos, eina į biblioteką. Grąžinamos knygos taip pat bekontakčiu būdu, jas dedant į pažymėtus maišus / dėžes. Ir, žinoma, siekiant maksimalaus saugumo, grąžintos knygos yra karantinuojamos 72 val. ir tik tada grįžta į lentynas. Žinant, koks yra didelis poreikis gyventojams bibliotekoje atsispausdinti, kopijuoti, skenuoti dokumentus, šios paslaugos ir toliau teikiamos, tačiau jas atlieka tik darbuotojas, o lankytojai turi laukti prie bibliotekos įėjimo. Dokumentai spausdinami tik atsiuntus į bibliotekos el. paštą ar iš atsineštos laikmenos. Ir, žinoma, visais atvejais (atsiimant, grąžinant knygas, naudojantis spausdinimo, kopijavimo paslaugomis) būtina dėvėti apsaugos priemones ir laikytis saugaus atstumo.

Mokymai ir susitikimai – nuotoliniu būdu

Biblioteka deda visas pastangas, kad išlaikytų ryšį su lankytojais, kiek įmanoma padėtų naudotis jiems taip reikalingomis paslaugomis, todėl dalis jų buvo pradėtos teikti nuotoliniu būdu. Viena iš paslaugų, jau išbandyta ir pasiteisinusi – nuotoliniai skaitmeninio raštingumo mokymai. Gyventojai noriai ir aktyviai juose dalyvauja, nes atsiranda patogesnės galimybės mokytis – tai galima daryti būnant namuose ar kurioje kitoje vietoje. Tai ypač naudinga tiems, kurie gyvena toliau nuo bibliotekos. „Svarbiausias momentas dirbant nuotoliniu būdu, yra tinkamai paaiškinti mokymų dalyviui, kaip prisijungti, kad jis galėtų dalyvauti mokymuose. Taip pat svarbu padrąsinti mokymų dalyvius, kad jie drąsiai klaustų, rašytų, kad būtų užtikrinamas grįžtamasis ryšys. O savo mokiniams sakau, kad jei yra noras, visko įmanoma išmokti. Ir galiu pasidžiaugti, kad mokymų dalyviams to noro tikrai netrūksta, o biblioteka ir toliau gali prisidėti prie gyventojų tobulėjimo,“ – savo patirtimi dalijasi profesionali Bibliografijos-informacijos skyriaus lektorė Eglė. Taip pat planuojamas ir nuotolinis Skaitytojų klubo susitikimas. „Būdavo labai svarbu ir gera skaitytojams susirinkti bibliotekoje ir aptarti perskaitytą knygą, pasidalinti įspūdžiai, tiesiog pabendrauti,“ – pasakoja Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Laimutė. – „Ir bibliotekai užvėrus duris, šis bendravimo poreikis ir skaitymo alkis tikrai nedingo, todėl planuojame Skaitytojų klubo susitikimą daryti nuotoliniu būdu. Manau, ateityje tokių susitikimų tik daugės.“

Nuotolinės paslaugos mokiniams

Bibliotekai šiuo laikotarpiu labai svarbu prisidėti ir prie mokinių ugdymo, jų kultūrinio akiračio plėtimo, todėl Kultūros paso ir Kultūros krepšelio programos unikali edukacija „Komiksų dirbtuvės Komiksų centre“ taip pat yra teikiama nuotoliniu būdu. Mokyklos gali kreiptis į biblioteką ir užsisakyti šią paslaugą. Komiksų centro edukatorius Tomas nuotoliniu būdu įdomiai ir naudingai mokinius supažindina su komiksais, jų istorija, padeda suprasti, kaip kuriami komiksai bei patiems jį sukurti. Ankstesnė patirtis parodė, kad mokiniams labai įdomu dalyvauti įvairiose mokomosiose ir informacinėse viktorinose, ir šiuo laikotarpiu mokiniai yra kviečiami jose dalyvauti. Virtualios viktorinos bus skelbiamos bibliotekos svetainėje, tad ji yra lengvai pasiekiama tiek mokiniams, tiek mokytojams, kurie gali šia naudinga medžiaga pasinaudoti ir pamokų metu. Taip pat šiuo metu yra planuojami ir virtualūs susitikimai su darželio grupėmis, kurių metu vyks pažintis su knygomis ir pasakų skaitymai.

Net ir užvėrusi duris, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka nenutolo ir neatsiribojo nuo skaitytojų ir lankytojų – nors ir bekontakčiu, nuotoliniu būdu biblioteka vykdo savo misiją – sudaro sąlygas gyventojams naudotis turimais informaciniais ištekliais ir patenkina bendruomenės informacinius poreikius.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA