Angle down Atgal

„Sodra“ vėluoja atnaujinti gyventojų asmenines paskyras

Nors anksčiau žadėjo, kad gyventojai galės realiu laiku matyti savo duomenis apie įgytą pensinį stažą bei apskaitos vienetus senatvės pensijai gauti, „Sodra“ šių duomenų iki šiol neatnaujino.

Valstybinis socialinio draudimo fondas portalą Alfa.lt informavo, kad asmenines gyventojų paskyras planuoja atnaujinti iki liepos mėnesio pabaigos.

Lietuvos gyventojai per pirmuosius šešis šių metų mėnesius galėjo apsispręsti, ar toliau papildomai kaupti pensijai, stabdyti kaupimą ir palikti pinigus pensijų fonde, iki sukaks senatvės pensijos amžius, arba grįžti į „Sodrą“ su visa pinigų suma atkuriant teises į visą sodrinę pensiją.

Apsispręsti dėl pensijų kaupimo – kaupti ar nutraukti kaupimą – galėjo ir apie 200 tūkst. asmenų iki 40 metų amžiaus, kurie nuo šių metų pradžiosautomatiškai tapo papildomo pensijų kaupimo dalyviais.

Paskyrose – pasenę duomenys

Šių metų pradžioje „Sodra“ tvirtino, jog gyventojai asmeninėse paskyrose gali realiu laiku stebėti, kiek pensijų fondai grąžina lėšų bei kaip šių lėšų „perviršis“ ar jų „trūkumas“ keičia jų sukauptus pensijų taškus.

Daugelis gyventojų nelaukė termino pabaigos ir apsisprendė iš karto, kai tai buvo leista: per du pirmuosius šių metų mėnesius kaupimo privačiuose antros pakopos pensijų fonduose atsisakė 54,7 tūkst. tai dariusių gyventojų.

Per sausį ir vasarį prašymus nutraukti kaupimą ir pervesti sukauptas lėšas „Sodrai“ pateikė 12,2 tūkst. gyventojų. Antros pakopos pensijų fondai į „Sodros“ biudžetą pervedė apie 23 mln. jų sukauptų lėšų.

Šie duomenys gyventojų asmeninėse paskyrose neatsispindėjo. Paaiškėjo, jog „Sodros“ sistema realiu laiku neveikia, gyventojams teikiamos ataskaitos neatitinka tikrovės, apie sukauptus pensijų taškus duomenų negali pateikti ir „Sodros“ konsultantai.

Kovo mėnesį „Sodra“ pripažino, jog asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui tituliniame puslapyje pateikiamų duomenų apie įgytus ir dėl kaupimo sumažėjusius apskaitos vienetus (taškus) visiems gyventojams atnaujinti realiu laiku nėra techninių galimybių.

Fondo atstovų teigimu, šie duomenys turėtų būti atnaujinti po to, kai birželio 30 d. baigsis apsisprendimo dėl pensijų kaupimo laikotarpis.

Šiuo metu gyventojų ameninėse paskyrose vis dar teikiama klaidinga informacija apie įgytus kaupimo apskaitos vienetus bei sukauptą stažą pensijai gauti.

Paskyroje rodoma pasenusi 2018 m. lapkričio 30 d. informacija apie sukauptus „Sodros“ pensijos apskaitos taškus (vienetus). Vienintelė naujovė – nurodoma, ar asmuo dalyvauja, ar nedalyvauja pensijų kaupime.

Neatsižvelgiama į papildomo pensijų kaupimo atsisakiusių gyventojų lėšų grąžinimą „Sodrai“. Pavyzdžiui, pensijų kaupimą nutraukusių ir sukauptas lėšas į „Sodrą“ grąžinusių gyvenojų paskyrose teberašoma, kad jų „Sodros“ pensijos apskaitos vienetai (taškai) yra sumažėję dėl kaupimo, nors iš tikrųjų yra padidėję.

Gyventojai, kurie šiemet pateikė duomenis apie laikotarpiu iki 1994 m. įgytą stažą ar tarnybą kariuomenėje, nemato dėl šios informacijos padidėjusio būtinojo stažo pensijai gauti.

Tik dabar pradėjo skaičuoti

Irena Džiužaitė, „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė, Alfa.lt informavo, jog informaciją „Sodros“ gyventojų paskyrose planuojama atnaujinti iki liepos pabaigos.

„Kadangi draudėjai iki liepos 15 d. turi teikti duomenis apie pajamas už 2019 m. birželio mėnesį, pasibaigus duomenų pateikimo terminui pradėtas stažo ir taškų perskaičiavimas apdraustiesiems“, – teigė ji.

Naujausiais „Sodros“ duomenimis, kaupimo privačiuose antros pakopos pensijų fonduose per šešis šių metų mėnesius atsisakė 54,7 tūkst. tai dariusių gyventojų.

Prašymus nutraukti kaupimą ir pervesti iki šiol sukauptas lėšas „Sodrai“ pateikė 41 tūkst. gyventojų. Šiuo metu jiems yra perskaičiuojami „atgauti taškai“.

Preliminariais duomenimis, antros pakopos pensijų fondai pervedė beveik 83 mln. eurų gyventojų sukauptų lėšų į „Sodros“ biudžetą.

Sustabdyti kaupimą ir palikti lėšas fonde sausio–birželio mėnesiais nusprendė 204 tūkst. gyventojų. Per tą patį laikotarpį 74,3 tūkst. gyventojų, kuriems dar nėra 40 metų, sutiko sudaryti arba patys sudarė naujas kaupimo sutartis su pensijų fondais.

„Dar 3,8 tūkst. žmonių sutartis sudarė savanoriškai, nors nebuvo įtraukti į kaupimą, kadangi jie yra peržengę nustatytą amžiaus ribą“, – teigė I. Džiužaitė.

Iš viso 2019 m. liepos 1 d. papildomai pensijai II pakopos pensijų fonduose kaupė 1 mln. 132 tūkst. gyventojų. Šių metų sausį buvo 1 mln. 298 tūkst. II pakopos pensijų kaupimo dalyvių.

Remiantis galiojančia tvarka, pensijų kaupimo dalyviui nutraukus sutartį su fondu, dalyvio sukauptos lėšos į „Sodros“ biudžetą turi būti pervedamos ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų.

Visi pensijų fondai lėšas perveda per nustatytą terminą. Sankcijos dėl pažeidimų nė vienam fondui pritaikytos nebuvo.

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite