Skaitytojos nuotr.
Angle down Atgal

Sodininkas – didžiausias gamtos priešas?

Pavasariui atėjus ir prasidėjus pirmiesiems sodo darbams žmonės skuba apžiūrėti ūkį, tvarkytis ir kurti gerbuvį. Tačiau kai kuriose sodų bendrijose, atrodo, tvarkos nė su žiburiu nerasi…

Vienoje Šiaulių rajono sodų bendrijoje gyvenanti moteris kreipėsi į redakciją dėl nuolat netvarkingos aplinkos. Prie privataus miško namus turinti gyventoja sako, kad sodininkai šį gamtos kampelį baigia paversti atliekų sąvartynu. Tačiau tvarkinga aplinka, rodos, rūpi tik jos šeimai, bet ne bedrijai.

„Prasidėjo pavasaris – prasideda ir netvarka. Sodininkams, turbūt, svarbu, kad tik jų 6 arai tvarkingi ir galėtų puikuotis prieš kaimynus… Tačiau aplink esančią gamtą jie mato tik kaip didžiulę erdvę savo atliekoms pilti“, – su nusivylimu sako moteris. Na, o skaitytojos pateikti vaizdai kalba patys už save – šalia sodų bendrijos esantis miškas pilnas žaliųjų atliekų: nupjautos žolės, moliūgų, gėlių atliekų ir medžių šakų. Keliose vietose matyti net seno televizoriaus plastikiniai rėmai, skardinės, stiklo šukės. Miške gausu senų lapų krūvų, medžiai vėjo išlaužyti, pavojingai pakibę.

„Šiose nuotraukose vaizdas jau geresnis nei buvo prieš keletą metų. Kasmet einu į mišką, renku didžiulius šiukšlių maišus plastmasės, stiklo ir kitų atliekų. Kartą radau net kalėdinę eglutę su visais žaisliukais. Na, kam gi vargintis ją nupuošti prieš išmetant miške?“ – ironiškai klausia moteris.

Pasak Šiaulių rajono gyventojos, minėtas miškas priklauso privatiems asmenims, kurie nesirūpina savo nuosavybe, nedaro sanitarinių kirtimų, nesirūpina tuo, kad sodininkai mišką baigia paversti sąvartynu. Na, o sodininkai džiaugiasi turėdami kur išmesti atliekas, juk mokėti už konteinerius nesinori…

„Su šia problema kovojame jau ilgą laiką. Bet seniems žmonėms nė motais gamtos apsauga. Jie kibirais ir karučiais veža atliekas ir pila kur arčiausia – į mišką. Taip, sodų bendrijoje nelengva surasti kur dėti atliekas, kartais sudėtinga gauti net kompostavimo dėžę. Bet viskas įmanoma, tereikia pastangų ir noro gražiai gyventi. O šiems „sodininkams“ nerūpi niekas tik jų pačių kiemas. O koks jausmas būtų jei jų patvoryje visi pradėtų pilti šiukšles?“ – piktinosi moteris.

Etaplius.lt susisiekė su Aplinkos apsaugos departamentu ir pasiteiravo, ar sodininkai gali taip savavališkai pilti žaliąsias atliekas kur panorėję ir kokia bauda jų laukia.

„Vadovaujantis Atliekų tvarkymo taisyklių 65 p. reikalavimais, žaliųjų (sodų, parkų ir želdynų tvarkymo) atliekų turėtojai šias atliekas turi rūšiuoti jų susidarymo vietoje ir apdoroti kompostavimo įrenginiuose patys arba perduoti jas tokių atliekų apdorojimo įmonei. Sodo atliekas išmesti į mišką negalima. Sankcijos už atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nevykdymą numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje“, – teigė Valstybinės miškų tarnybos direktorius Karolis Mickevičius.

Aplinkos užteršimas mažesniu kaip vienas šimtas kubinių decimetrų nepavojingų atliekų kiekiu užtraukia įspėjimą arba baudą nuo trisdešimt iki devyniasdešimt eurų.

Baudos gresia ir nesitvarkantiems privataus miško

„Vadovaujantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 punkto reikalavimais, sanitariniais miško kirtimais turi būti iškertamos žalių eglių vėjavartos, vėjalaužos, snieglaužos ir labai pažeisti medžiai iki medžių liemenų pavojingų kenkėjų apsigyvenimo juose. Už tai atsakomybė numatyta Administracinių nusižengimų kodekso 280 straipsnyje“, – sako K. Mickevičius.

Ši bauda gali siekti nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite