Sodininkams neskaudės galva, kur dėti obuolius

Klaipėda
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Gargždų Banga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Stulbinantį obuolių derlių praėjusį rudenį prisiminusiems sodininkams kyla dvejopi jausmai: naudos nebus, bet pagaliau galės atsipūsti – menkesnis derlius nebeišsunks tiek jėgų. Nesant pertekliaus obuolių kaina turėtų būti aukštesnė nei pernai.

Praėjusiais metais soduose lūžo obelų šakos, neišlaikiusios vaisių. „Baisus derlius buvo, – kalbėjo sodininkystės ūkį puoselėjanti Barbora Petkevičienė iš Tilvikų kaimo. – Pernykščius obuolius gegužės pabaigoje Gargžduose pardavėme. Obuolių sūrių tebeturime, sultis geriame“. Derlingaisiais metais šeimos ūkyje Barbora su vyru nepajėgė apsidirbti be giminių pagalbos.

Šiemet Petkevičių sode užderėjo tik trečdalis derliaus palyginus su pernykščiu. Ankstyvieji obuoliai baigia iškristi. Vaisiams pakenkė šalna – daug nekokybiškų. Sausą, karštą vasarą puolė ligos ir kenkėjai. „Nenorėjome naudoti chemikalų, o tai sumažino derlių“, – sakė pašnekovė.

Šiemet į Gargždų turgų atvežę pirmuosius obuolius pardavinėjo po 50 centų už kilogramą. Tačiau prekyba tik prasideda. B. Petkevičienė sakė, jog kol kas skelbimų apie obuolių supirkimą nepastebėjo. „Parduotume prastuosius, jeigu mokėtų bent po 9 centus už kilogramą“, – sakė ji.

Pavasarį nuo žiedų baltavo Janinos ir Antano Drungilų ekologinis sodas Veiviržėnų seniūnijoje, tačiau obuolių užderėjo mažai – apie 30 proc. pernykščio derliaus. „Įdomūs metai, – ištarė J. Drungilienė. – Dalis obelų tuščios, dalies vaisiai nekokybiški. Girdėjome, kad ir kiti sodininkai skundžiasi“. Anot jos, gausu senųjų „smetoninių“ veislių obuolių – antaninių, saldinių, „rojaus“ – šios obelys atsparios tiek ligoms, tiek šalčiams. Šiemet oro sąlygos nebuvo palankios ir kriaušėms – įvairiausių veislių jų augina sodininkai. Tačiau J. Drungilienė džiaugėsi, kad gausų derlių atseikėjo uogynai: gervuogės, šilauogės.

Drungilai savo užaugintą derlių parduoda Klaipėdos turguje: šiuo metu kilogramas obuolių kainuoja 1 eurą, kriaušių – 1,5 Eur.

Prano Šapalo sode Baukštininkų kaime beveik tuščios obelys. Pernai vežė į turgų, dovanojo pažįstamiems, šėrė gyvuliams, dalis supuvo. „Šiemet nėra ko vežti į turgų – gal tik dešimtadalis to derliaus, kuris buvo pernai“, – apgailestavo ūkininkas. Ir pridūrė, kad obuoliai – tai bankrotas. Pasak jo, prekybos tinklai nepriima, į turgų žmonės nebeina – perka egzotiškus vaisius didžiosiose parduotuvėse. „Betgi čia parduodami užkonservuoti obuoliai – geriausiu atveju dabar nusipirksi pernykščių, bet ne šiųmečio derliaus“, – neabejojo pašnekovas.

Šiemet P. Šapalo sode ne tik neužderėjo obuolių, bet ir daugelis obelų pradėjo džiūti. Sodininko manymu, skiepytos obelys neilgaamžės – tai ne mūsų senųjų lietuviškų veislių.

„Man beveik geriau, kad sodas apytuštis – nereikės išmesti obuolių, – pokalbio pabaigoje prasitarė sodininkas. – Tuos, kurie užderėjo, valgys mano šeima, pasidalinsiu su pažįstamais žmonėmis“.

Obuolius dovanoja ir gargždiškis Juozas Jucys iš Pievų gatvės – „Bangoje“ apie tai paskelbė. Jis ir pernai dovanai siūlė savo obelų derlių. „Išspausdinus skelbimą laikraštyje kažkas skambino, bet neatvyko. Dovanoju, bet, atrodo, kad niekam nereikia. Prašome atvažiuoti mano obuolių – spaudyklose jau spaudžia sultis“, – dar kartą pakvietė senjoras J. Jucys.

Gargždų turguje praėjusią savaitę už savo sode užaugintų ananasinių obuolių kilogramą prašė 50 centų, kriaušių kilogramą – 1 euro. Šeštadienį obuolių kaina svyravo nuo 0,40-1 Eur, o kriaušių – už 1-1,5 Eur. Ir tai neabejotinai švieži, ką tik nuo vaismedžių nuskinti vaisiai.

Virginija Lapienė