"> "> "> ">
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugpjūčio 6 d. 19:55

Socialinės dirbtuvės: naujos galimybės asmenims su negalia

Marijampolė

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


141087

Nuo birželio 1 d. Marijampolėje veiklą pradėjo socialinės dirbtuvės. VšĮ senjorų ir neįgaliųjų dienos centras ,,Židinys“ praplėtė teikiamų socialinių paslaugų spektrą ir dalyvauja projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra". Dalyvaudamas projekte ,,Židinys“ įkūrė socialines dirbtuves, kurių tikslas ugdyti ir palaikyti proto ir (ar) psichikos negalią turinčių asmenų, gaunančių socialinės globos paslaugas pertvarkomose socialinės globos įstaigose, darbinius įgūdžius.

Pradėjęs vykdyti projektą VšĮ ,,Židinys" tapo aktyviu institucinės socialinės globos pertvarkos proceso dalyviu – bandomųjų socialinių dirbtuvių paslaugų teikėju. Šiuo metu socialinių dirbtuvių, įsikūrusių P. Armino progimnazijos patalpose, kuriose veikia ir senjorų ir neįgaliųjų dienos centras, veikloje dalyvauja 13 asmenų, turinčių psichikos ir (ar) proto negalią, gyvenančių socialinės globos institucijoje. Pagal vykdomas veiklas šiuo metu jie mokomi gaminti įvairius darbelius, lavina darbinius įgūdžius, pamažu mokosi atskleisti savo gebėjimus, bendrauti darbinėje aplinkoje, įsitraukti į socialinį gyvenimą bei pasijusti reikalingi visuomenei.

Kaip veikia naujai įsikūrusios socialinės dirbtuvės, kokios priemonės vykdomos, kaip sekasi organizuoti numatytą veiklą ir rasti sprendimus paslaugų ir užimtumo įveiklinimui domėjosi mero pavaduotojas Artūras Visockis, Socialinės ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas Alvydas Kirkliauskas ir Administracijos socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė. Susitikime su savivaldybės  ir socialinių dirbtuvių atstovais dalyvavo ir savo įžvalgomis apie veiklos organizavimą pasidalino Marijona Janavičienė, projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ ekspertė regionuose, negailėjusi gerų patarimų ir pateikusi pavyzdžių, kaip organizuojama panaši veikla kituose miestuose.

„Socialinių dirbtuvių veikla aprėpia neįgaliųjų užimtumą ir darbinių įgūdžių lavinimą, o vienas iš kriterijų atrenkant socialinių dirbtuvių lankytojus – motyvacija dirbti, ką nors veikti ir būti naudingu bendruomenėje. Galbūt kai kuriems socialinių dirbtuvių lankytojams veikla projekto metu taps pradžia įsiliejant į darbo rinką. Dalyvaujantys socialinių dirbtuvių veikloje mokosi realizuoti save, atskleisti savo gebėjimus, pasijusti reikalingi visuomenei, todėl norisi tikėti, kad ir įmonės bus socialiai orientuotos ir bendradarbiaus vystant neįgaliųjų integraciją, pasikeis visuomenės požiūris į asmenis su negalia ir prie šios veiklos prisidės įstaigos bei organizacijos. Pradėtos veiklos tęstinumas numatytas vykdant Marijampolės savivaldybė įgyvendinamą projektą „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Marijampolės regione“. Neįgalieji, lankydami dirbtuves, jau realizuoja galimybę lavinti savo darbinius įgūdžius, todėl ateityje galbūt galės integruotis į darbo rinką, būti labiau savarankiškais ir dalyvauti bendruomeniniame gyvenime“, –  sako vicemeras Artūras Visockis.

Socialinės dirbtuvės – naujas reiškinys, tačiau jos jau veikia ir kituose šalies miestuose ir  jų veikla yra svarbus dalykas ne tik plėtojant socialines paslaugas, bet integruojant neįgaliuosius į bendruomenę. Marijampolėje pradėjusio veikti centro šiuo metu vykdomos veiklos sritys – suvenyrų (knygų skirtukų, papuošalų ir kt.) gamyba ir siuvimo paslaugos. Socialinių dirbtuvių veiklą organizuoja ir  padeda atlikti darbus mokymo meistras, socialinis darbuotojas, jo padėjėjas. Sukurtų produktų pristatymu užsiims rinkodaros vadybininkas, kuris turės tuos gaminius reklamuoti ir  ieškos galimybių parduoti. Organizacija vis dar: tiria galimų paslaugų ir produkcijos poreikį, ieško galimų vartotojų, nori būti naudingais ir aktyviais paslaugų teikėjais ar tapti kokios įmonės gamybos proceso  pagalbininkais.

Socialinės dirbtuvės veiklą Marijampolėje dar tik pradeda, todėl siekiant formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į asmenis su negalia ir didinti jų galimybes įsilieti į darbo rinką, ateityje planuojamas paslaugų ir produktų viešinimas, bendradarbiavimas su įmonėmis ir organizacijomis generuojant naujas idėjas ir tokios veiklos poreikį.

VšĮ senjorų ir neįgaliųjų dienos centro ,,Židinys“ įgyvendinamo projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ tikslas – kurti socialinę aplinką, kurioje vystosi proto ir (ar) psichikos negalią turinčių asmenų žmogaus savivertė, bendravimo gebėjimai, savarankiškumo ir darbiniai įgūdžiai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA