Angle down Atgal

Šiauliuose įvyko socialinė akcija „Sutartos varžybos 0:9“

Ar buvote kada nors sporto varžybose, kurių rezultatas iš karto aiškus? Sakote, tai nelegalu? Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuras pakvietė visuomenę intriguojančiai pažymėti Tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną (minima rugsėjo 9-ąją).

Socialine akcija „Sutartos varžybos 0:9“ norėta pranešti visuomenei, jog besilaukianti moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų. Nulis alkoholio nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos. Tai kiekvienos vaikelio besilaukiančios poros siektinas rezultatas. Šią idėją Biurui padėjo įprasminti socialiai atsakingos dvi pajėgiausios Lietuvos moterų žolės riedulio komandos – daugkartinės čempionės – Gintra-Strektė- ŠSG" (tren. Vaidotas Vaičeliūnas) ir Šiaulių akademijos žolės riedulininkės (tren. Genė Juodienė).

Simbolinėms varžyboms teisėjavo tarptautinės kategorijos teisėja Vilma Bagdanskienė. Varžybos truko du kėlinius po simbolines devynias minutes. Nepaisant sutarto rezultato, tarp komandų vyko įnirtinga kova, žiūrovai stebėjo daug permainingų akimirkų, smūgių, perdavimų ir standartinių padėčių. Abiejose komandose žaidžia moterys, kurios jau yra susilaukusios savo mažylių. Žaidėjas palaikė Šiaulių „ Baltrex" regbio komanda, Šiaulių klubo "Ginstrektė" veteranės. Dėkojame sirgaliams! Dėkojame sirgaliams, atvykusiems palaikyti žolės riedulininkių"! Pasak akcijos organizatorės Biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistės Astos Ivoškienės, labai svarbu suprasti, kad vaisiaus alkoholinis sindromas – ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė, todėl visuomenės supratingumas, ir – ypač vyro bei šeimos narių – palaikymas  besilaukiančiai moteriai itin svarbus.

 

Sportininkės ir kai kurie renginio dalyviai atvyko avėdami raudonais batais arba įsivėrę raudonus batraiščius, išreikšdami bendrystę su sergančiaisiais vaisiaus alkoholiniu sindromu. 2013 m. VAS turintis vyras R. J. Formanekas, „Facebook“ paramos grupės „Flying with Broken Wings“ įkūrėjas, nusprendė apsiauti raudonus batus, kad išsiskirtų iš minios ir smagiai praleistų laiką, kalbėdamasis su nepažįstamaisiais apie VAS. Tuo metu svarbiausia buvo nematomus dalykus paversti matomais, pradėti pokalbius ir stigmą pakeisti į supratimą. 2014 m. grafikos dizainerė ir VAS turinčio vaiko mama Jodee Kulp padėjo R. J. Formanekui sukurti raudonų batelių ženklą ir jį paskleisti pasaulyje. J. Formanekas rašo savo virtualiame dienoraštyje: „Kadangi aš savo VAS diagnozę gavau tik įkopęs į ketvirtą dešimtį, man buvo sunku suprasti, kodėl mano smegenys dažnai veikia priešingai, nei aš norėčiau, taip labai apsunkindamos mano gyvenimą. Man nuolat buvo „paišomos“ įvairiausios psichinės sveikatos sutrikimų diagnozės, labiausiai paremtos mano elgesiu, ir man tai buvo sunkiai suprantama“.

Specialistai vieningai sutaria, kad šie vaikai nekalti, jog turi tiek sveikatos problemų, tiek sunkumų integruojantis į visuomenę, o vaisiaus alkoholinis sindromas – ne tik moters, bet visų mūsų atsakomybė. Tad norėdami, kad apie vaisiaus alkoholinio sindromo problemą sužinotų kuo daugiau žmonių, Šiaulių miesto visuomenės sveikatos specialistai sukūrė specialų šiai dienai skirtą Facebook socialinio tinklo profilio nuotraukos rėmelį. Jame pavaizduoti šios dienos simboliu tapę raudoni bateliai ir kvietimas: „Nulis promilių devynis nėštumo mėnesius“. Panaudodami šį rėmelį išreikšite palaikymą akcijos idėjai ir padėsite skleisti žinią visuomenei, kad saugios alkoholio dozės besilaukiančiai moteriai nėra.

Dėkojame akcijos „Sutartos varžybos 0:9“ partneriams:

VšĮ „Išmanioji sveikatos akademija“,

Sporto klubui „Gintra – Strektė“,

Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijai,

Sporto klubui „Baltrex“,

bei informaciniams rėmėjams:

Naujienų sklaidos portalui „Etaplius“

„Šiaulių televizijai“,

Šiaulių miesto laikraščiui „Šiaulių naujienos“,

„Saulės“ radijui.

 

Pranešimą parengė Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė.

Remiamas turinys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite