Smiltynės perkėlos vadovai įtariami neskaidriais pirkimais

Klaipėda
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pirkimų lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo principų nesilaikymas, galimas vieno tiekėjo protegavimas, bendrovės vadovo netinkamo elgesio su darbuotojais faktai – tokias išvadas susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui pateikė Susisiekimo ministerijos audito darbo grupė, atlikusi AB „Smiltynės perkėla“ viešųjų pirkimų auditą ir darbuotojų skundų tyrimą.

„Tyrimo išvadas skubiai pateikėme bendrovės „Smiltynės perkėla“ valdybai – nustatyti veiklos skaidrumo pažeidimai, netinkamo elgesio darbe faktai reikalauja neatidėliotinų veiksmų. Bendrovės valdyba įpareigota spręsti aptiktas problemas ir priimti reikiamus sprendimus“, – sakė susisiekimo ministras R. Masiulis.

Pasak ministro, tyrimą lėmė gauti aiškūs signalai, kad bendrovės vadovybė nesivadovauja skaidrumo ir verslo etikos standartais. Susisiekimo ministerijoje buvo sudaryta audito darbo grupė kilusiems įtarimams tirti.

Darbo grupė įvertino AB „Smiltynės perkėla“ 2017–2019 m. organizuotus 8 pirkimus. Iš jų įvyko tik vienas, penkių procedūros dėl skundų buvo nutrauktos, dar dviejų pirkimų procedūros vyksta. Du iš nutrauktų pirkimų buvo nutraukti Viešųjų pirkimų tarnybos įpareigojimu.

Tyrimo metu nustatyta, kad pirkimo objektai buvo nepagrįstai stambinami, tiekėjams keliami nepagrįsti, neproporcingi perkamam objektui, konkurenciją ribojantys reikalavimai. Nustatyti atvejai, kai buvo proteguojamas vienas tiekėjas.

Tyrimo išvadose pažymima, kad bendrovės viešųjų pirkimų komisija nėra savarankiška, nes galutinį sprendimą lemdavo bendrovės vadovo nuomonė, nepaisant to, kad komisijos posėdžių metu buvo kelta klausimų ir abejonių dėl pirkimų organizavimo.

Nustatyta, kad neekonomiškai ir neefektyviai buvo naudotos bendrovės lėšos komandiruotėms į užsienį. Per 3 pastaruosius metus joms išleista 43 tūkst. Eur, tačiau abejonių kelia jų trukmė, kai darbotvarkė daug trumpesnė nei komandiruotėje praleidžiama laiko, komandiruočių metu atostogaujama, tenkinami asmeniniai poreikiai. Daugeliu atvejų komandiruotės neatnešė bendrovei jokio rezultato. Be to, dažnos ir nepagrįstai ilgos bendrovės vadovo komandiruotės pas tiekėjus taip pat leidžia įtarti išankstinius bendrovės ir tiekėjų susitarimus dėl konkrečių pirkimų.

Taip pat nurodoma, kad tarp bendrovės darbuotojų ir generalinio direktoriaus yra netinkamo elgesio faktų. Generalinis direktorius dalyvauja tiesioginiuose konfliktuose su pavaldžiais darbuotojais, o tai blogina vidinę atmosferą visos bendrovės mastu.