REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 6 d. 07:00

Smėlis – mažiesiems ne tik pramoga, bet ir pavojus

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


137465

Atšilus orams mažyliai veržiasi žaisti su smėliu. Tiesa, karantinas šalyje apribojo žaidimus viešose vietose, tačiau karantinas praeis, o smėlyje tykantys pavojai liks. Taip pat nepamirškite, jog parazitai gali kuo puikiausiai įsikurti smėlio dėžėje namų teritorijoje ar paplūdimyje.

Didžiausias pavojus pramogaujančių mažųjų sveikatai kyla dėl teršiamo smėlio, kai žmonės savo augintinius žmonės vedžioja ten, kur žaidžia vaikai. Taip pat parazitus tokiu būdu platina valkataujantys gyvūnai. Viena dažnesnių kačių ir šunų pernešamų parazitinių ligų – toksokarozė – tokiu būdu pasiekia ir žmones, neturinčius nuosavų augintinių. Taip pat pasitaiko, kad maži vaikai pasituština smėlio dėžėje ar paplūdimyje. Jei toks mažylis turi askaridžių, tai kiaušinėliai, kurį laiką pabuvę drėgname smėlyje, pavers jį parazitų bomba, nes viena askaridės patelė per dieną išskiria iki 200 000 kiaušinėlių.

Žmogus helmintoze (kirmėline liga) užsikrečia kirminų kiaušinėliams per burną patekus į virškinamąjį traktą. Iš kiaušinėlių išsivysto kirmėlės, kurios žaloja virškinimo sistemą, silpnina imunitetą, blogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų išskiriami toksinai nuodija organizmą. Simptomai ir ligos sunkumas priklauso nuo į organizmą patekusio parazito rūšies.

Užterštame smėlyje didžiausias pavojus užsikrėsti toksokaromis. Žmogaus organizme toksokarų lervos nesidaugina, bet jeigu kiaušinėliai praryjami, iš kiaušinėlio išsiritusi lerva nežūva. Ji migruoja po visą organizmą ir gali sukelti grėsmę žmogui, pažeisdama vidaus organus. Dažniausiai migruojanti lerva atsiduria plaučiuose, audiniuose tarp bronchų ar po oda, tačiau taip gali pažeisti kepenis, žarnyną, skydliaukę, regos organus. Toksokarų lervos išlieka gyvybingos kelerius metus, po to suyra.

Toksokarozės sunkumas priklauso nuo migruojančių lervų kiekio, jų buvimo vietos bei ligonio imuniteto. Stebimi karščiavimai, kraujospūdžio svyravimai. Būdingos padidėjusios kepenys, kai kuriems ligoniams padidėja blužnis ir limfmazgiai. Toksokarozei taip pat būdingi plaučių uždegimo simptomai: kosulys, skausmas krūtinėje, dusulys, kvėpavimo ūžesiai. Migruojančioms lervoms patekus į akis, prasideda regos organo pažeidimas, gali sutrikti regėjimas. Taip pat galimas nervų sistemos pakenkimas.

Kitą paplitusią ligą, askaridozę, sukelia apvaliosios kirmėlės askaridės (Ascaris lumbricoides), parazituojančios žmogaus plonajame žarnyne. Prarijus askaridžių kiaušinėlių ir subrendus kirmėlėms, pasireiškia pilvo skausmas, pykinimas, apetito stoka, sutrinka miegas, gali atsirasti dantų griežimas, sulėtėja vaikų augimas ir vystymasis. Kirmėlės išskiria savo medžiagų apykaitos produktus, kurie nuodija vaiko organizmą, todėl atsiranda alerginės ir uždegiminės reakcijos. Suaugusios kirmėlės žmogaus žarnyne parazituoja iki 12–24 mėn. Vėliau žūna ir yra pašalinamos su išmatomis į aplinką. Svarbu paminėti, kad kirmėlių kiaušinėliai dirvožemyje arba smėlyje išlieka gyvybingi iki 7 metų.

Parazitologiniai smėlio tyrimai

Lietuvos higienos normos HN 75:2016 ,,Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ ir HN 131:2015 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ nustato ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų teritorijose esančių smėlio dėžių priežiūros reikalavimus. Smėlis žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse turi būti pakeičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes bei esant užteršimui šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis. Pakeitus ar atnaujinus smėlį smėlio dėžėse turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas. Kai nenaudojamos, smėlio dėžės turi būti uždengiamos, taip apsaugant smėlį nuo užteršimo.

Tačiau privačiose teritorijose esančiomis smėlio dėžėmis turi rūpintis patys gyventojai.

Norint sužinoti ar smėlio dėžėse nėra sveikatai pavojingų helmintų kiaušinėlių, rekomenduojama atlikti smėlio parazitologinį tyrimą. Parazitologiniai smėlio tyrimai atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) ir žmogus gali pats paimti ir į laboratoriją pristatyti mėginį tyrimui.

Per 2019 m. vaikų ugdymo įstaigų smėlio dėžių laboratorijoje buvo ištirta 502, iš jų –1,2 proc. mėginių buvo su identifikuotais žmogui patogeniniais helmintų kiaušinėliais.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2019 m. askaridozė buvo diagnozuota jau 194 vaikams iki 17 m. įskaitytinai. Per 2020 m. sausį–kovą askaridozė diagnozuota 48 vaikams. Parazitologų nuomone, sergamumas askaridoze gali augti, jei vaikai valgo neplautas uogas, vaisius, daržoves arba neplauna rankų grįžę iš lauko, po žaidimų su kamuoliu ar kt.

Jei vienam šeimos nariui nustatyta askaridozė, NVSPL parazitologai rekomenduoja išsitirti ir kitiems šeimos nariams, nes galbūt jie valgo vaisius ir daržoves iš vieno daržo, o gal šuo, pasivoliojęs lauke, ant savo kailio parsinešė subrendusių askaridžių kiaušinėlių ir pabarstė ant žmonių gyvenamosios vietos grindų ir tokiais būdais galėjo užsikrėsti kiti šeimos nariai.

Dėl parazitinių helmintų kiaušinėlių pravartu išsitirti ne tik privačią smėlio dėžę, bet ir savo daržo dirvožemį, kuris gali būti ne mažiau pavojingas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA