Angle down Atgal

Smėlio dėžė – pavojingų infekcijų užkrato šaltinis

Kuo šiltesni orai, tuo pilnesnės vaikų žaidimų aikštelės, tačiau tėvai turėtų neprarasti budrumo ne tik saugodami mažylius nuo traumų žaidžiant, bet ir leisdami žaisti smėlio dėžėse.

Šiose iš pirmo žvilgsnio žaidimams visai saugiose vietose gali knibždėti ne viena rūšis parazitų. Neprižiūrimos, nedengiamos smėlio dėžės, esančios atvirose erdvėse ar kiemuose, dažnai tampa ne tik vaikų žaidimų, bet gyvūnų gamtinių reikalų atlikimo vieta. Gyvūnų išmatose gali būti žmogaus sveikatai pavojingų parazitų: askaridžių, plaukagalvių, toksokarų ir kitų kirmėlių kiaušinėlių. Su išmatomis pasišalinę parazitų kiaušinėliai, pabuvę atitinkamą lai¬ką dirvožemyje tam tikromis sąlygomis, subręsta ir tampa pavojingi žmogui.
Kaip jais užsikrečia žmogus? Mažamečiui, kuris smalsiai tyrinėja aplinką, o vėliau nenusiplovęs rankų liečia veidą, kiša pirštukus į burną, žaidžiant smėlio dėžėje užsikrėsti gyvūnų platinamomis parazitinėmis ligomis (helmintozėmis) gana paprasta. Parazitų kiaušinėliai yra lipnūs, jų nuo rankų lengvai nenukratysi, todėl pakanka vos vieno kiaušinėlio, kad žmogus susirgtų helmintoze. Iš kiaušinėlių išsivysčiusios kirmėlės žaloja virškinimo sistemą, silpnina imunitetą, blogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų išskiriami toksinai nuodija organizmą. Kirmėlės gali parazituoti ir odoje, kepenyse, plaučiuose, smegenyse, sukelti viduriavimą, svorio pakitimus, bendrą silpnumą. Simptomai ir ligos sunkumas priklauso nuo į organizmą patekusio parazito rūšies.
Priežiūra ir stebėsena. Vadovaujantis higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ smėlis žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse turi būti pakeičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes, taip pat esant užteršimui šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis. Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų, echinokokų ir kitų helmintų kiaušinėlių. Kad tėvai jaustųsi ramūs dėl atžalos sveikatos, smėlio dėžes būtina uždengti. Elektrėnų savivaldybės administracija kasmet paima smėlio mėginius iš seniūnijų prižiūrimų smėlio dėžių ir pristato juos į laboratoriją parazitologiniams tyrimams atlikti.
Informuojame, kad 2020-07-29 Elektrėnų savivaldybėje iš 26 smėlio dėžių (iš jų: Elektrėnų m. – 10, Vievio m. – 13, Kareivonių k. Kietaviškių sen. – 2 ir Pastrėvio k. – 1) buvo paimti smėlio mėginiai ir pristatyti į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją parazitologiniams tyrimams atlikti. Visose tikrintose smėlio dėžėse smėlis švarus ir kirminų kiaušinėlių ar jų lervų nerasta.
Kaip apsisaugoti? Vis dėlto norime priminti, kad patikimiausia priemonė siekiant išvengti ligų – laikytis asmens higienos ir saugotis, kad ligų užkratas nepatektų į virškinamąjį traktą. Pagrindinės taisyklės, kaip apsisaugoti nuo žmogaus kirmėlinių ligų:
• neleiskite vaikui žaisti neprižiūrimose ar netinkamai prižiūrimose smėlio dėžėse, kuriose smėlis nekeičiamas;
• pažaidę smėlyje, uždenkite smėlio dėžę dangčiu, taip apsaugodami smėlį nuo užteršimo;
• pasirūpinkite, kad į vaikų smėlio dėžę nepatektų jokie gyvūnai;
• prižiūrėkite smėlio dėžėje žaidžiantį mažylį, kad jis nekištų pirštukų ar žaislų į burną;
• nepamirškite, kad žaislai, su kuriais vaikai žaidžia lauke, turi būti plaunami;
• neleiskite vaikui žaisti su svetimomis katėmis, šunimis, ypač valkataujančiais gyvūnais;
• mokykite vaikus laikytis higienos reikalavimų, tai yra plauti rankas ne tik grįžus iš lauko, bet ir paglosčius gyvūną, nevalgyti nenusiplovus rankų.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite