Smagus rytmetys darželyje „Šaltinėlis“

Marijampolė
Rita Ližaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vieną gražiausių vasarvidžio dienų, kai diena ilgiausia, o naktis būna trumpiausia, kai visoje šalyje degami laužai, pinami vainikai, šokama ir dainuojama, Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Šaltinėlis“ bendruomenė susirinko darželio aikštėje pasilinksminti.

Grojant linksmai muzikai, patogiai įsitaisę ant pledų pynė vainikus iš pievose ir darželiuose surinktų gėlių, žolynų. Taip juos ir užtiko Petronėlė ir Zoselė (vedančiosios auklėtojos, šių eilučių autorės), berinkdamos pievoje žolynus. Prisiminusios senus laikus, kai susirinkęs kelių kaimų jaunimas su „skripkomis“, armonikomis, būgnais grodavo, šokdavo, kad net, rodos, trobos sienos persiskirs, pakvietė pagroti muzikos ansamblį „Ainiai“ iš Kauno. O šie jau tikrai turėjo ką vaikams papasakoti, parodyti, pagroti. Būta ir dainų, ir pajuokavimų, ir pamokymų. Tik va, pačiame smagume muzikantai pradėjo namo ruoštis, „skripkas“ rinktis. Gerai, kad atsirado savų muzikantų, juk ne tik muzikos vadovė, bet ir darželio direktorė puikiai armonika griežia. Vaikai suko smagiai ratelius, o dar ir auklėtojos sudainavo Joninių dainą. Pripynę vainikų – kas sau, kas mamoms, išklausę sakmę apie Saulę, kurią kalvis, nukalęs per šešias dienas, nusviedė į dangų, kur ir dabar dar tebekabo, smagūs, pilni energijos visi skirstėsi pinti nebaigtų vainikų ir žaisti žaidimus savuose rateliuose.

Nevadinome šios šventės nei Joninėmis, nei Rasomis, beje, ir Jonų šiais metais darželyje nė vieno neturėjome, bet tos geros emocijos, puiki vaikų nuotaika, užkrečiantis juokas puikiai nuteikia darbo dienai.

Rytmečių lauke šiais metais darželyje būta ir daugiau: tai ir Spalvų savaitę vainikavusi šventė „Po vaivorykštės dangum“, pavasariui atėjus rytmetinės mankštos lauke, talkos.

Sporto savaitės ar žaidimų dienos organizuojamos lauke visais metų laikais, nes lauko žaidimų nauda vaikams yra didžiulė ir svarbi. Veikla lauke yra tąsa to, kas vyksta grupėse. Mes, pedagogės, planuodamos veiklą lauke, atsižvelgiame į vaiko raidą ir amžiaus ypatumus. Lygiai taip pat, kaip ir planuodamos veiklą viduje. Lauke dūkti yra ne tik smagu, bet ir, kaip rodo tyrimai, žaisdami natūralioje gamtos aplinkoje vaikai daug rečiau praleidžia darželį dėl ligos, pasižymi geresne psichine sveikata, geba geriau koncentruotis.

Vaikai susipažįsta su juos supančiu pasauliu, atranda savo vietą gamtoje. Žaidimai lauke sudaro sąlygas jiems atsipalaiduoti, „išsikrauti“, todėl grįžus į grupę lengviau susikaupti ir lavinti kitus gebėjimus. Lauko erdvė leidžia patenkinti tokius paprastus, bet labai svarbius jų poreikius: lipti, šokti, bėgti, suptis, rėkti, voliotis, slėptis ir daug kitų, o uždaroje erdvėje dažniausiai tai ribojama.

Žinoma, vaikai turi būti prižiūrėti ir saugūs, ir nors tai nėra lengva, neturėtų būti priežastis atsisakyti prasmingo laiko lauke. Ypač šiais laikais, kai tų žaidimų lauke vis mažėja...