Slovėnijoje atidengta Melanios Trump statula sulaukė prieštaringų vertinimų

Pasaulis
REUTERS-Scanpix nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Be Melanios (Melanijos) pyragų, Melanios medaus ir net Melanios šlepečių, JAV pirmosios ponios gimtasis miestas Slovėnijoje dabar turi savo garsiausios dukros statulą, nors ji sulaukė labai prieštaringų vertinimų.

Natūralaus dydžio Melanios Trump (Melanijos Tramp) skulptūra Ševnicos apylinkėse buvo atidengta penktadienį. Pasak kūrinį sugalvojusio 39 metų JAV konceptualiojo meno atstovo Brado Downey (Bredo Daunio), tai pirmasis pasaulyje monumentas, dedikuotas JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) sutuoktinei.

Iš medžio grandininiu pjūklu išpjauta statula vaizduoja mėlyną suknelę dėvinčią M. Trump, mojuojančią kaire ranka, ir atkartoja pozą, kurioje JAV prezidento žmona buvo matyta per D. Trumpo inauguraciją 2017 metais.

Dėl naivoko kūrinio stiliaus kai kurie kritikai statulą socialiniuose tinkluose išvadino „baidykle“.

„Suprantu, kodėl žmonės gali galvoti, jog (statula) galbūt neperteikia jos fizinio grožio", – naujienų agentūrai AFP sakė B. Downey. Tačiau galutinis rezultatas, anot jo, yra „nepaprastai gražus“.

D. Trumpui 2017 metais pradėjus eiti prezidento pareigas, apsnūdusi Ševnica tapo tikru magnetu turistams ir žurnalistams, ieškantiems įdomių faktų apie pirmosios ponios praeitį.

Verslūs vietos gyventojai tučtuojau rado būdų pasipelnyti iš šio antplūdžio. Jie lankytojus vilioja daugybe firminių Melanios patiekalų ir prekių, taip pat siūlo ekskursijas po miestelį ir vietas, kur prabėgo jos vaikystė.

Mintis sukurti tokią skulptūrą B. Downey kilo vykdant projektą, kuris buvo pradėtas siekiant ištirti pirmosios ponios slovėniškąsias šaknis. Raižymo darbus jis pavedė atlikti vietos amatininkui Alešui Župevcui, taip pat žinomam Maxi (Maksio) vardu.

Interviu agentūrai AFP B. Downey papasakojo buvęs priblokštas sužinojęs, jog A. Župevcas gimė tais pačiais metais ir toje pačioje ligoninėje kaip ir M. Trump.

Pasak B. Downey, pokalbiai su Maxi jam leido į Melanios gimtąjį regioną pažvelgti vietos gyventojų akimis.

„Matai upę ir kalnus, kuriuos ji matydavo vaikystėje“, – sakė jis.

Tačiau kūrinys sužavėjo toli gražu ne visus.

„Jei ši statula buvo sugalvotas kaip parodija, tuomet menininko pastangos buvo sėkmingos“, – AFP pareiškė architektūrą studijuojanti 24 metų vietos gyventoja Nika.

„Mes Ševnicoje galime tik juoktis ir kartu griebtis už galvų, prisimindami jų (Trumpų) katastrofišką reputaciją“, – pridūrė studentė.

Kaimyniniame Rožno kaime gyventi 66 metų Katarina vis dėlto yra įsitikinusi, jog statula yra „gera mintis“.

„Melania yra Slovėnijos didvyrė – ji Jungtinėse Valstijose pakilo į pačią sėkmės viršūnę“, – pareiškė ji.

BNS