Skir­tin­gos svo­gū­nų rū­šys – skir­tin­giems pa­tie­ka­lams

Kazlų Rūda
Freepik nuotr.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nors at­ro­do, kad vi­si svo­gū­nai vie­no­di, jų yra pa­čių įvai­riau­sių rū­šių: vie­nos jų – pa­si­žy­mi ait­ru­mu, ki­tos – sal­du­mu. Pa­sau­ly­je yra dau­gy­bė svo­gū­nų rū­šių, be­si­ski­rian­čių tiek dy­džiais, tiek spal­va, tiek sko­niu.

Baltieji svogūnai

Jų skonis švelnus, todėl puikiai tinka salotose, sumuštiniuose, picoje. Itin dera su salsos, gvakamolės padažais, kukurūzų traškučiais, buritais ir kitokiu meksikietišku maistu. Šiuos svogūnus galima naudoti vietoj geltonųjų.

Valgomieji svogūnėliai „šalotai“

Naudokite juos salotoms bei salotų padažams. Supjausčius juos, galima greitai užmarinuoti – tokie puikiai tiks mėsainiams ir sumuštiniams.

Geltonieji svogūnai

Tinkami visur ir visiems gaminimo būdams, ypač – karamelizavimui. Naudokite svogūnų pyragams ar prancūziškai svogūnų sriubai. Jei valgysite su sumuštiniais, prieš tai 10 min. pakepkite svieste.

Saldieji svogūnai

Dėl didelio gliukozės kiekio šie svogūnai nepamainomi, gaminant karamelizuotus svogūnus. Iš jų galite pasigaminti svogūnų džemą, itin gardų su skrudinta mėsa ir grilyje kepta žuvimi. Jie labai tinkami pomidorų salotoms bei aliejuje keptiems svogūnų žiedams.

Raudonieji svogūnai

Juos galite naudoti žalius įvairiose salotose ir padažuose. Jei skonis per aitrus, prieš vartodami pamirkykite šaltame vandenyje. Rinkitės raudonuosius svogūnus sumuštiniams ar mėsainiams. Pakepinti orkaitėje su balzamiko padažu, jie taps idealiu garnyru. Taip pat jie tinka marinavimui.

Laiškiniai svogūnai

Tai pagrindinis ingredientas Azijos šalių virtuvėje. Baltoji dalis paprastai naudojama kepimui (kepant sumažėja baltosios dalies aštrumas), o žalioji – pagardinimui. Nepjaustytus laiškinius svogūnus skaniai iškepsite grilyje. Taip pat gardinkite jais sriubas – tai suteiks patiekalui delikataus poskonio.

Svogūnų pyragas

Jums reikės:

  • 600 g svogūnų
  • 50 g sviesto
  • 50 g rudojo cukraus
  • 3–4 šviežių čiobrelių šakelių
  • 3 skiltelių česnako
  • 2 v. š. balzamiko
  • 100 ml vandens
  • 1 a. š. druskos
  • ¼ a. š. maltų juodųjų pipirų
  • 270–300 g sluoksniuotos tešlos

Gaminame:

Svogūnus nulupkite ir perpjaukite pusiau, česnakų skilteles padalykite ketvirčiais. Ant viryklės labai gerai įkaitinkite maždaug 25 cm skersmens keptuvę, išlydykite joje sviestą, suberkite rudąjį cukrų, čiobrelius ir viską išmaišykite.

Kai cukrus išsilydys, į keptuvę sudėkite svogūnus (pjūvio puse žemyn), česnakus, supilkite balzamiką ir vandenį, įberkite druskos bei pipirų. Viską išmaišykite, keptuvę uždenkite ir kepkite apie 10 min.

Kai svogūnai suminkštės, nukelkite dangtį ir leiskite nugaruoti pertekliniam skysčiui. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C. Iš sluoksniuotos tešlos išpjaukite šiek tiek didesnį nei keptuvės skersmuo apskritimą ir užklokite juo keptuvėje besikaramelizuojančius svogūnus.

Mediniu šaukštu arba mentele atsargiai prispauskite tešlą ties keptuvės kraštais ir viską pašaukite į orkaitę. Kepkite 20–30 min. Kai pyragas iškeps, dar 15 min. palikite jį pastovėti kambario temperatūroje, tuomet uždenkite didele lėkšte ir apverskite, kad pyragas liktų lėkštėje įdaru į viršų. Skanaus.

Pranešimas spaudai