Angle down Atgal

Skausmo ir socialinės atskirties sąjunga

Gal klystu, bet aš tikrai manau, kad nėra žmogaus, nežinančio dantų skausmo. Dažnai žmogų jis lydi nuo vaiksytės iki gyvenimo pabaugos. Suskaudus, tie kas pajėgia, skuba pas odontologus, kurie kvalifikuotai padeda. Tačiau ką daryti žmogui su sunkia negalia, negalinčiam atvykti pas odontologą? Koks beviltiškumas prisideda prie sunkiai pakeliamo skausmo!

Daugelyje Vakarų pasaulio šalių sukurta pagalbos neįgaliesiems sistema, kuomet pas neįgalųjį į namus atvyksta mobili brigada ir jos gydytojas-odontologas išvaduoja ligonį nuo kančių. Už tai ligonis pasiryžęs jiems išbučiuoti rankas ir kojas. Tokia pagalbos neįgaliesiems sistema pradėta kurti Vilniaus mieste ir rajone, kur ligonius lanko dvi mobilios brigados su specialia kilnojama medicinos įranga.

Jos per mėnesį aplanko maždaug 45 pacientus. Šiam bandomajam projektui iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų skirta daugiau nei 954 tūkst. eurų. Projektas bus tęsiamas 14 mėnesių ir po to bus sprendžiama dėl tokio mode lio tobulinimo ir jo organizavimo visoje šalyje. Tačiau vien Vilniuje ir rajone gyvena beveik 10 tūkst. asmenų su sunkia negalia. O kiek jų visoje šalyje? Jiems skirta kentėti, kol bus svarstoma ir sprendžiama?

Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos vadovės prof. Alinos Purienės, pirmieji šio projekto mėnesiai parodė didžiulį tokios odontologinės pagalbos namuose poreikį. Tad ko abejojama ir delsiama? Juk Vakaruose ši sistema sėkmingai veikia! Gal šiam klausimui neliks abejingas dar šis Seimas? Juk ne visi ten betoniniai politikai. Tikrai žinau, kad greta jų yra žmonių, gerai žinančių ir užjaučiančių kenčiančius, jų skausmą ir jaučiančius didžiulę socialinę atskirtį.

Tie žmonės viltingai tikisi ir laukia to, kas gali bent kiek palengvinti jų sunkiąją kelionę. Dabar svarbiausia – valstybės lygmeniu įtvirtinti principinę šio klausimo nuostatą ir pradėti ją laipsniškai diegti visoje šalyje.
Bronius Melinskas

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite