Angle down Atgal

Siuviniais iš Suvalkijos džiaugiasi užsieniečiai

Patogus, šiltas ir gražus apatinis trikotažas vyrams, moterims ir kūdikiams, specialūs darbo drabužiai siuvami Marijampolės priemiestyje. Iš čia kas savaitę jie išvežami į Daniją ir Norvegiją.

Pradžia – Jungėnuose

Patašinėje įsikūrusios UAB „Avadan“ vadovė Vita Bardauskienė, vedžiodama po erdvius cechus, pirmiausia kalba apie įmonėje beveik tris dešimtmečius dirbančias moteris.

– Darbuotojų kaita pas mus minimali, ir tai, manau, priklauso nuo atlyginimo ir darbo sąlygų, sako direktorė, įmonei vadovaujanti 26-erius metus, nuo pat jos kūrimosi pradžios.

1992-aisiais pradėjusioje kurtis įmonėje įsidarbinusios jaunos merginos – dabar brandžios moterys, ištekėjusios, užauginusios vaikus, ne prie vienų siuvimo mašinų dirbusios. Nuo pirmos dienos įmonėje – Jolanta Miknienė, Ilona Bagdonienė, Vida Kajokienė, Lina Miciulevičienė, Dalia Miciulevičienė ir kitos.

Pradžioje akcininkų dano Karlo Aage Christenseno ir poros mūsų tautiečių verslininkų Jungėnuose įkurta siuvykla buvo senųjų kultūros namų pirmame aukšte. Moterys dirbo klausydamosi garsios kaimo kapelos „Gegužio žiedai“ muzikos, sklindančios iš antro aukšto. Po metų, 1993-aisiais, įmonė perkelta į Patašinę, dar po metų cechas įkurtas ir Šunskuose. Čia ir dabar trimis sukirpimo mašinomis tebedirba 15 žmonių, iš čia ruošiniai atvežami į siuvyklą Patašinėje.

Keitėsi savininkai, keitėsi ir darbo sąlygos

Jau beveik 20 metų, kai UAB „Avadan“ priklauso ketvirtos kartos verslininkui tekstilininkui danui Mortenui Bertelsenui, verslą perėmusiam iš savo tėčio. Šeimos įmonė gyvuoja daugiau kaip 100-metį. Ši sukaktis, kaip, beje, ir visos kitos šventės, paminėtos kartu su visu UAB „Avadan“ kolektyvu. Su savininku direktorė periodiškai bendrauja internetiniu ryšiu, o kas pusantro mėnesio jis pats apsilanko įmonėje, kalbasi su žmonėmis, už kokybišką ir našų darbą paskatina premijomis.

Nuo įsikūrimo Patašinėje pradžios pastatai gyvenvietės centre pasikeitė neatpažįstamai. Pastatyti nauji priestatai, iškeltas antras aukštas, įrengti erdvūs gamybos cechai, sandėliai, poilsio patalpos. Pradžioje beveik 300 žmonių dirbo dviem pamainomis. Dabar mašinos siuvykloje dūzgia tik dienomis – nuo 7 iki pusės keturių, penkias dienas. Dirba apie 250 darbuotojų, kuriuos kas rytą į darbą iš Kalvarijos, Jungėnų, Šunskų ir Marijampolės, o po jo – į namus vežioja du autobusai.

Prie siuvimo mašinų, iš kurių 45 kainuoja net po 11 tūkst. eurų, kasdien palinksta siuvėjos, gaminį „konstruojančios“ atskiromis operacijomis. Taip pat dirba 36 kontrolierės, vertinančios siuvėjų darbą ir pakuojančios gaminius, trys įrenginių mechanikai, atsakingi už modernių japoniškų mašinų darbą.

Drabužiai – tarsi antra oda

Patašinėje siuvami vilnoniai apatiniai ir laisvalaikio rūbai, spec. darbo drabužiai – nuo kūdikių šliaužtinukų, vaikiškų glaustinukių („bodžių“) iki suaugusiųjų apatinių marškinėlių, glaudžių ir t. t. UAB „Avadan“ pasiūtais šiltais, prie kūno priglundančiais apatiniais drabužiais taip pat rengiasi slidininkai, iš nedegaus audinio – gaisrininkai.

Iš Danijos atvežamos ekologiškos vilnonės medžiagos specialiomis mašinomis tarsi be siūlių pasiūti apatiniai drabužiai saugo kūno šilumą, neleidžia prakaituoti, nedirgina odos. Tokie rūbeliai ypač tinka kūdikiams, vaikams, taip pat ligoniams. Kiekviena gaminio detalė yra apgalvota – atlankai, kantai, atvartai, užtrauktukai, užspaudžiamos sagutės prisiūtos taip, kad apsirengus drabužį pridėtinių detalių net nejauti, o audinys priglunda prie kūno tarsi antra oda.

Įmonėje siuvama nuo tūkstančio iki dviejų tūkstančių modelių. Kas savaitę išvežama apie 50–60 tūkstančių vienetų drabužių į Daniją, taip pat ir į Norvegiją. Iš šios šalies į UAB „Avadan“ atvežti ruošiniai įmonėje susiuvami, supakuojami ir keliauja atgal į Skandinaviją.

Danai Patašinėje siūta produkcija prekiauja internetinėse parduotuvėse savo šalyje, Olandijoje, Suomijoje, Vokietijoje. Deja, Lietuvoje šia kokybiška produkcija neprekiaujama. Tačiau dosnūs suvalkiečių darbdaviai net 26 tūkstančius vienetų apatinių drabužių padovanojo mūsų seneliams ir vaikams, gyvenantiems pensionatuose, įvairiuose globos namuose.

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Titulinė – Vita Bardauskienė UAB „Avadan“ vadovauja nuo pat danų įmonės įsikūrimo Suvalkijoje pradžios.

1 - Kantavimo mašina dirbanti Kristina Riklickienė įmonėje – jau 20 metų.

2 – Taip susiūto gaminio siūlių kūnas net nejaučia.

3 – Preciziškai paslepiamos net užtrauktukų „spynelės“.

4 - Nuo pat įmonės įsikūrimo Jungėnuose pradžios UAB „Avadan“ dirba kalvarijietė Jolanta Miknienė.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite