Siuvinėti paveikslus – malonumas

Klaipėda
D. Berenienė per 8 metus išsiuvinėjo apie 40 paveikslų, kurie puošia jos ir vaikų namus. Moteriai ypač brangus peizažas, kurį siuvinėjo net 8 mėnesius. Autorės nuotr.
Reporteris Gargždų Banga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gargždiškės Danutės Berenienės buto sienas puošia spalvingi pynele siuvinėti paveikslai. Jaunystėje išmokusi siuvinėti vėl laiko savo pomėgiui silpnaregė moteris atrado prieš 8 metus. Ypatingo kruopštumo reikalaujantis darbas jai teikia malonumą, o mačiusiuosius verčia stebėtis ir žavėtis.

„Šeimoje buvome 7 vaikai, bet nė vienas daugiau nesiuvinėjo, o man patiko nuo jaunystės. Tik kai ištekėjau, siuvinėjimui laiko neliko. Paskui auginau vaikus, 28 metus dirbau Gargžduose duonos kepykloje, kol ją uždarė“, – pasakojo D. Berenienė. Moteris prisipažino, kad jos regėjimas buvo toks silpnas, kad nešiojo akinius, kurių dioptrijos – 16, o siuvinėjo 20–30 centimetrų atstumu nuo akių. „Esu neįgali dėl regėjimo, o prieš kelis mėnesius padarė vienos akies operaciją, todėl dabar negaliu siuvinėti, tad neriu vąšeliu“, – nedramatizuodama savo padėties sakė D. Berenienė, rodydama siuvinėtus paveikslus ir nunertas servetėles. Paveiksluose vaizduojami šuoliuojantys žirgai, besiglaustančios gulbės, mąsliai žvelgiantis šuo, peizažai, virtuvę puošia natiurmortas.

„Ar supykstu, ar man bloga, imu siuvinėti. Kai pradedu, siuvinėju 6–7 valandas. Padarau namuose tai, kas būtina, pietus išverdu, o tada siuvinėju“, – šypsojosi D. Berenienė. Ką siuvinės, moteris renkasi parduotuvėje. Nusiperka specialų siuvinėti skirtą paveikslą, o tada imasi adatų ir siūlų. Šiuo metu namuose ji sakė turinti 700 gijelių įvairių spalvų siūlų. Tiesa, atsirinkusi spalvas, pirmiausia iš kiekvienos gijelės atskiria po tris siūlus, kuriais ir siuvinėja.

Moteris per 8 metus išsiuvinėjusi apie 40 paveikslų, daugelį padovanojusi. Jų turi visi keturi vaikai. Kiek servetėlių yra išdovanojusi pažįstamiems, giminėms, nesuskaičiuoja. Jeigu būtų norėjusi, savo siuvinėtus paveikslus D. Berenienė būtų pardavusi, kai Klaipėdoje aklųjų kombinate surengė parodą. Moteris suskaičiavo, kad didesnio paveikslo savikaina būtų apie 70–80 eurų. „Viena 12 metrų siūlų gijelė kainuoja 70 centų. Vienam paveikslui reikia daugybės atspalvių siūlų. Dideliam paveikslui galiu sunaudoti ir už 20 eurų, pats audinys kainuoja ir 20, ir 30 eurų, dar panašiai tiek pat rėminimas, tad paveikslas brangus, kas mokės tokius pinigus“, – sakė moteris. Parduoti paveikslų neleidžia ir vyras, nes į juos įdėta daug darbo, kurio pinigais neišmatuosi.

Kantrybės ir kruopštumo D. Berenienei tikrai daug kas gali pavydėti. Jei siuvinėjimas nepavyksta ar pasirodo, kad netiko siūlų atspalvis, moteris tuoj pat kantriai išardo.

„O kiek knygų esu perskaičiusi siuvinėdama!“ – nenustojo stebinti D. Berenienė. Pasirodo, dažniausiai, kai ji sėda siuvinėti, klausosi garsaknygių. Žinoma, darbas reikalauja susikaupimo, o štai servetėles sako galinti nerti net nežiūrėdama.

Kitais metais, kai gydytojai leis, D. Berenienė žada vėl imtis siuvinėjimo, kurio išmokė ir dukras, ir marčią, ir dukterėčias. 700 gijelių siūlų darbščiose kruopščios moters rankose išsilies spalvingais paveikslais.