Angle down Atgal

Šiuolaikiškas knygnešystės įprasminimo būdas

Mums, lietuviams, knygnešio vardas – tai didvyriškumas, tai kovos dėl lietuviškos spaudos simbolis, kuris gajus ir iki šiol. Dar 2004 metais UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir neturinčią pasaulyje atitikmenų. Be būto knygnešių judėjimo ir jo sudėtinės dalies – knygų spausdinimo galbūt šiandien nebūtų mokykloje bibliotekos, turinčios lietuviškų knygų.

Tarsi pratęsdami knygnešių prasmingą darbą, kovo 19 d. Dainų progimnazijos 7-8 klasių moksleiviai rinkosi į skaityklą, kur klausėsi į svečius atvykusios Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos vyr.metodininkės, grafikės-dailininkės, edukatorės Lolitos Putramentienės-Braza įvadinės kalbos apie kitokį knygos įprasminimo būdą, ekslibrisą.

Ekslibrisas (lot. ex libris – iš knygų) – tai knygos ženklas, žymintis jos savininką. Tai tikrai ne vien meno kūrinys. Tai tarsi mažas kryžiažodis, kuriame galima rasti daug informacijos apie konkretų žmogų, jo pomėgius, asmenybę. Piešiančiajam simboliai ir smulkmenos, esančios piešinyje, "kalba", žiūrovui – tai tik atsitiktinės susipynusios detalės. Ir tų detalių tikrai daug.

Pasiėmę švarų baltą popieriaus lapą, nusibraižę būsimo gimsiančio kūrinio dydį, atitinkantį tarptautinius reikalavimus ekslibrisui, mokiniai uoliai kibo į darbą, kurti savojo ekslibriso, taip įprasmindami šį šiuolaikišką knygos įprasminimo būdą. Progimnazijos direktorė Asta Vaičiūnienė, palinkėdama mokiniams kūrybinių idėjų, liepė nepamiršti to, kas svarbiausia, – užrašyti savo vardo. Monotipijos technika užrašytas vardas knygos ženkle vėliau bus ne tik kaip spaudas, patvirtinantis knygos savininką, jei bus įklijuotas į kietą vidinį knygos viršelį, bet ir gali tapti, jį suskaitmeninus, vizitine kortele draugui ar draugei, nes ekslibrisas turi „dirbti“ – būti naudojamas. Tokia yra jo misija.

Gana greit idėjos virto originaliais, niekam niekur dar nematytais knygos ir savęs įprasminimo ženklais. O kad jie tapo tikraisiais ekslibrisais, L.Putramentienė-Braza, tai patvirtindama juos užantspaudavo.

Mokinių sukurtus darbus galite pamatyti užsukę į progimnazijos biblioteką. Maloniai laukiame.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite