REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 2 d. 16:32

Šiuolaikinis kaimas – jaunų, išsilavinusių ir darbščių žmonių gyvenimo vieta

Vilnius

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


47409

Tiems, kam nepabosta kalbėti apie prasigėrusius kaimus, siūlau pasivaikščioti ar pasivažinėti po Gabriliavos kaimą ir apylinkes. Šiose apylinkėse gyvena ir dirba keletas stambesnių ūkininkų, o neūkininkaujantys žmonės čia gali susirasti neblogai apmokamo darbo. Šių apylinkių ūkininkų neišgąsdina valdžios sprendimai dėl įvairių ligų naikinti kiaules ar vištas. Jie užsispyrę: jei apsunkinamas vištų auginimas, jie augina povus, jei prigalvojama įvairių apribojimų kiaulių auginimui – jie augina dėmėtuosius elnius, jei sumažina pieno kainas iki mažesnių nei vandens – jie augina hailendus.

Darbas paverstas malonumu

Ūkininkai Rita ir Gintaras Marcinkevičiai, turintys retesnių galvijų fermą, darbą savo ūkyje pavertė malonumu.

Nuo saulės pasislėpti į tvartą sueinantys atšiauriose Škotijos aukštumose išvesti galvijai – hailendai – ieško šeimininkės Ritos ir per tvorą kiša nosis, prašydami duonos. Rita juos vadina vardais ir aštrių ragų savininkus laiko mieliausiais augintiniais. Hailendų Marcinkevičių sodyboje šiuo metu auga 13, bet kai kurie jau suderėti pardavimui. O kitoje tvarto pusėje Ritos jau laukia dėmėtieji elniai. Jų Marcinkevičių ūkyje ganosi 30. Gyvuliai maistui neišrankūs – neprapuola daržuose nuravėta žolė, patys parupšnoja 5 ha aptvare žolelės, ūkyje sumaltų grūdų du kartus per dieną paskanauja, bet didžiausias jiems skanėstas yra duonelė iš šeimininkės rankų.

Kodėl ūkininkai mažai miega?

Ritos ir Gintaro ūkyje daug permainų. Į kiemą įvažiuojančius svečius nustebina erdvė. Dažnai ūkininkų ekskursijos iš visų pasaulio šalių užsukusios į ūkį, atrodo, patenka į savotišką kurortą. Prieš akis atsiveria didelis vandens tvenkinys, ant kurio supasi laivelis. Tas laivelis ir lauko pavėsinę atstoja, ir pasiplaukioti juo galima. Ypač smagu vakarais, kai laivelyje uždegami žibintai.

Erdvė Marcinkevičių sodyboje atsilaisvino į kitą vietą perkėlus angarą grūdams. Dabar ūkininkų sodyba paskirstyta į dvi dalis: poilsio ir darbo zonas. Darbo zonoje pastatai, skirti technikai, grūdams ir fermoms, namai veisliniams šunims Rifui ir Gufui. Poilsio zonoje – aikštė, nameliai dekoratyviniams paukščiams, vanduo ir vandens transportas – vieni naudojami pramogoms, kiti – gėlėms auginti. „Kada viską suspėti reikia“,- stebėjausi, o Rita su Gintaru tik šypsosi: „Nemiegame. Naktimis kuriame, ką reikėtų padaryti, o dienomis – darome“.

Iš tiesų, kada beatvažiuočiau, dirbančius juos retai randu: tai ekskursijas, tai žurnalistus užimti reikia, tai seniūnijos reikaluose reikia padalyvauti, nes Rita išrinkta seniūnaite, tai Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupės veikloje padirbėti, nes yra valdybos narė, tai ir patys pakeliauti mėgsta, idėjų atsivežti iš svetur nori.

Gamta Marcinkevičių neskriaudžia

Šiuo metu Senųjų Migučionių kaime yra trys Marcinkevičių ūkiai: tėvų, sūnaus Manto ir dukros Lau­ros. Marcinkevičių ūkis ekologiškas – augina grūdines kultūras. Ekologiški grūdai paklausūs svečio­se šalyse, todėl ir šiems metams ūkininkai jau sudarę sutartis su vokiečiais, danais, olandais. Gintaras vis dažniau akis pakelia į dangų spėliodamas, ar bus galima kulti. Nauja technika jau buvo paruošta darbui, o kol spaudai paruošiau straipsnį, javapjūtė Marcinkevičių ūkyje ėjo link pabaigos. Šiais metais jie augino avižas, kviečius, žirnius, kvietrugius. Derlius, sako Gintaras, neblogesnis nei pernai. Gamta, atrodo, Marcinkevičiams nė žalos nepridaro, nes jie neprašo paramos nei dėl liūčių, nei dėl sausros. Viską susitvarko patys, nes paramos prašymas, pasak Ritos, tik laiko švaistymas, o naudos maža.

Šiais metais Marcinkevičių šeimoje numatomos reikšmingos permainos. Aukštuosius mokslus užbaigusi, ekonomistės specialybę įsigijusi dukra Laura ruošiasi vestuvėms. O jaunikį dukra ne iš svečių šalių, ne iš miesto atsivežė: išteka ji už kaimyno, taip pat ūkininko ir dar sportininko. Todėl ir sakau, kad pamirškime pasakas apie prasigėrusius kaimus: kaimuose gyvena ir juos puoselėja išsilavinę, jauni ir darbštūs žmonės.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA