REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 20 d. 18:17

Šiuolaikinio meno centre – paroda „Ne dėl to, kad kas prašė“

Vilnius

Pristatyta "JCDecaux premija 2019“ paroda. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


99973

Penktadienį Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) ir lauko reklamos bendrovė „JCDecaux Lietuva“ Vilniuje atidarė unikalią ir provokuojamą jaunųjų kūrėjų parodą „JCDecaux premija 2019: Ne dėl to, kad kas prašė“.

Vykdant projektą, jau ketvirtus metus visuomenei pristatomi jaunųjų menininkų darbai, o vienam iš jų tarptautinės komisijos sprendimu atiteks 4000 eurų „JCDecaux premija“ ir galimybė eksponuoti savo darbus lauko reklamos plotuose.

Parodos metu rugsėjo – lapkričio mėnesiais Šiuolaikinio meno centro erdvėse bus eksponuojami konkurso būdu atrinktų jaunųjų menininkų nauji darbai. Šias metais parodoje dalyvauja menininkai Agnė Jokšė, Arvydas Umbrasas, Nancie Naive, Gabrielė Vetkinaitė, Milda Januševičiūtė ir Miša Skalskis.

„Šiemet jau ketvirtą kartą suteikiame talentingiems kūrėjams galimybę būti pastebėtiems ir įvertintiems. Džiaugiuosi, kad sėkmingai besitęsiantis projektas vis labiau įtraukia verslo ir meno atstovus. Bendromis pastangomis galime atverti platesnius horizontus jauniesiems menininkams”, – sako „JCDecaux“ generalinė direktorė Žaneta Fomova.

Parodos kuratoriai Monika Kalinauskaitė ir Adomas Narkevičius džiaugėsi šiemet sulaukę rekordinio skaičiaus – net 75-ių paraiškų. Parodos dalyviai atrinkti atsižvelgiant į pateikto projekto meninės raiškos originalumą ir aktualumą.

„Kiekviena „JCDecaux premijos” paroda atskleidžia vis naujus ir netikėtus posūkius jauniausioje šiuolaikinio meno kūrėjų kartoje. Šiais metais taip pat turime ypatingai stiprių darbų ekspoziciją, su kuria svarbu susipažinti iš arti – pamatyti, kas menininkams svarbiausia, jautriausia, aktualiausia”, – teigė ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas.

„JCDecaux premija“ – nuo 2016 m. Šiuolaikinio meno centro ir „JCDecaux“ rengiamas kasmetis menininkų projektų konkursas, kurio tikslas – skatinti Lietuvos jaunųjų menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu. Projekte gali dalyvauti tebestudijuojantys arba ne anksčiau kaip prieš dvejus metus iki parodos atidarymo studijas baigę menininkai.

2019 metų parodos dalyviai:

Agnė Jokšė (g. 1993) yra šiuo metu Kopenhagoje gyvenanti menininkė, studijuojanti Danijos karališkojoje vizualiųjų menų akademijoje. Jos kūryba apima tekstą, meno akcijas, garsą ir bendruomenines veiklas bei feminizmo, LGBTQIA ir kitus sociopolitinius kontekstus. Autoetniškumo metodus taikanti menininkė „JCDecaux premijos" ekspozicijoje pristato scenarijų ir performansą, nagrinėjantį platonišką moterų draugystę ir jos detalią, kintančią kasdienybę, kupiną magijos elementų ir kliūčių, kurios įveikiamos drauge.

Arvydas Umbrasas (g. 1986) – Vilniuje gyvenantis menininkas, studijavęs Vienos taikomųjų menų universitete Austrijoje ir Bergeno meno ir dizaino akademijoje Norvegijoje. Jo kūrybai būdinga minimalistiška estetika, balansuojanti tarp abstrakcijos ir kūniškumo ženklų. „JCDecaux premijos“ parodoje Umbrasas pristato astronominių fenomenų, fantastinės vaizduotės ir lytiškumo tyrinėjimų įkvėptą objektą.

Nancie Naive (Emilė Skolevičiūtė, g. 1997) – kylanti populiariosios kultūros, šiuolaikinio meno ir kino superžvaigždė, socialinių tinklų persona, įkūnytas kūrybinis alter ego, pati sau kūrinys, produktas, prekė ir reklama. Ekspozicijoje Nancie atsigręžia į ją lydinčią šlovę ir stoja į akistatą su kiekvienos įžymybės amžinais palydovais – paparacais ir jų blykstėmis.

Gabrielė Vetkinaitė (g. 1996) šiuo metu studijuoja skulptūros bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje ir kuria garso instaliacijas bei videodarbus, apmąstančius ir keičiančius iš pažiūros jau suvoktas istorijas. „JCDecaux premijos“ ekspozicijoje ji pristato iš asmeninių patirčių bei lyrinių įspūdžių kylantį muzikinį kūrinį, skirtą intymiam ir atidžiam klausymuisi. Parodos lankytojai išgirs jos įdainuotas reikšmingas ir savaip interpretuotas frazes iš Astridos Lindgren kūrinio „Ronja plėšiko duktė“.

Milda Januševičiūtė (g. 1990) ir Miša Skalskis (g. 1994) – Lietuvoje ir Olandijoje gyvenantis menininkų kolektyvas, dirbantis videomeno ir garso instaliacijų srityse. „JCDecaux premijos“ parodoje jie pristato sociologiniais tyrimais ir asmenine patirtimi paremtą kūrinį, kuriame apmąstomos pažeidžiamumo ir bendražmogiškumo temos sveikatos apsaugos sistemų kontekste.

Vienkartinė 4000 eurų premija, įsteigta „JCDecaux“, tarptautinės komisijos sprendimu skiriama vienam parodos menininkui ar kolektyvui už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą bei aktualumą.

Šių metų komisijos nariai buvo nepriklausoma kuratorė Monika Lipšic (Lietuva); meno kritikas Jensas Asthoffas (Vokietija); kuratorė, projektų erdvės Mimosa House įkūrėja Daria Khan (Didžioji Britanija/Italija).

Su parodos dalyvių darbais bus galima susipažinti iki pat lapkričio pabaigos.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA