Siūloma įpareigoti darbdavius tikrinti didžiausios rizikos darbuotojų girtumą

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Siūloma įpareigoti darbdavius tikrinti pavojingus darbus dirbančius darbuotojus dėl girtumo.

Seimo narys konservatorius Paulius Saudargas kartu su kitais parlamentarais įregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, numatančias galimybę pavojingus darbus dirbančius darbuotojus, kaip ir asmenis, vairuojančius antžeminio, vandens ir oro transporto priemones, tikrinti dėl neblaivumo (girtumo) net ir nesant pagrįstų įtarimų dėl galimo darbuotojų neblaivumo.

Darbdaviams siūloma numatyti pareigą užtikrinti, kad būtų tikrinamas ne tik prieš reisą jų darbuotojų, vairuojančių įmonių, įstaigų, organizacijų transporto priemones, blaivumas (girtumas), bet ir prieš darbo pradžią pavojingus darbus dirbančių darbuotojų blaivumas (girtumas).

Taip pat siūloma nustatyti pareigą darbdaviams saugoti darbuotojų blaivumo (girtumo) testų informaciją.

„Įstatymo pataisomis tikimasi sumažinti alkoholio suvartojimą didžiausios rizikos asmenų grupėje, t. y. tarp menką išsilavinimą turinčių ir fizinį darbą atliekančių asmenų. Antra, sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką tuose darbuose, kuriuose galimos skaudžiausios pasekmės darbuotojų sveikatai ir gyvybei“, - sako projekto autoriai.

Kartu su Seimo nariu P. Saudargu Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas teikia parlamentarai Aurelijus Veryga, Agnė Širinskienė, Laurynas Kasčiūnas, Antanas Vinkus, Rita Tamašunienė, Vytautas Kernagis.

Šiuo metu Alkoholio kontrolės įstatyme nustatyta, kad darbuotojai, kai yra pagrindas įtarti, jog jie dirba neblaivūs (girti), taip pat asmenys, vairuojantys antžeminio, vandens ir oro transporto priemones Lietuvos Respublikoje, gali būti tikrinami dėl neblaivumo (girtumo) ir alkoholio kiekio kraujyje arba iškvepiamame ore. Darbdaviai privalo užtikrinti, kad prieš reisą būtų tikrinama, ar jų darbuotojai, vairuojantys įmonių, įstaigų, organizacijų transporto priemones, yra blaivūs (negirti).

Šiuo metu darbdaviai neturi pareigos užtikrinti pavojingus darbus dirbančių darbuotojų blaivumo. Galimybė tikrinti šių darbuotojų blaivumą (girtumą) atsiranda tik esant pagrįstų įtarimų dėl galimo asmens neblaivumo.

Alkoholio kontrolės įstatyme taip pat nėra nustatytos darbdavių pareigos saugoti darbuotojų blaivumo (girtumo) testų informaciją. „Dėl šios priežasties darbdavių pareiga užtikrinti darbuotojų blaivumą (girtumą) yra deklaratyvaus pobūdžio. Toks reglamentavimas nesudaro prielaidų įsitikinti nuolatiniu šios darbdavio pareigos vykdymu. Darbo inspekcija, atlikdama patikrinimus, negali nustatyti, ar darbdavys pareigos užtikrinti darbuotojų blaivumą (girtumą) laikėsi iki atliekamo patikrinimo“, - sako P. Saudargas.

Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2014 m. įvyko 27 sunkūs ir mirtini nelaimingi atsitikimai darbuotojams, kurie nelaimingo atsitikimo metu buvo neblaivūs, o 2015 ir 2016 m. - po 14 atvejų (2016 m. - 7 sunkūs ir 7 mirtini nelaimingi atsitikimai). Neblaivių darbuotojų kraujyje buvo nustatyta nuo 0,46 iki 2,82 promilės etilo alkoholio.

2016 metais iš 14 sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe net 9 sudaro nelaimingi atsitikimai (tai sudaro 64 proc.), įvykę dirbant pavojingus darbus, kurių sąrašas tvirtinamas Vyriausybės nutarimu. Iš 2016 m. 7 mirtimi pasibaigusių nelaimingų atsitikimų net 5 įvyko dirbant pavojingus darbus (tai sudaro 71 proc.).

ELTA