Siūloma grąžinti krizės metu sumažintas kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas

Vilnius
Pexels.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seimo „valstiečiai“  siūlo  grąžinti 2010-2011 m. ekonominės krizės metu sumažintos kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas dalį, kuri iki šiol nėra išmokėta.

Seimo  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys  Algimantas Dumbrava kartu su kitais LVŽS frakcijos nariais įregistravo tai numatantį  Kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas, sumažintų dėl draudžiamųjų pajamų turėjimo, kompensavimo įstatymo projektą.

Projekte kompensuojamąsias sumas asmenims siūloma išmokėti 2022 ir 2023 metais, išmokant po 45 procentus kompensuojamosios sumos kiekvienais metais. Mokant šias sumas, asmenų prašymų nebūtų reikalaujama, išskyrus tuos atvejus, kai kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas mokėjimas pasibaigęs.

Priėmus siūlomą įstatymo projektą, būtų kompensuoti tie praradimai, kuriuos 2010-2011 metais patyrė kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjai.

„Sumažintų kompensacijų grąžinimas yra būtinas dėl paties socialinio teisingumo principo išlaikymo visuomenėje: teisėtu būdu, dažnai rizikuojant savo sveikata, žmonių uždirbtos lėšos, kurios krizės metu iš jų tiesiog buvo paimtos, turi grįžti jas uždirbusiems žmonėms, nes tai jų nuosavybė.

Antra vertus, toks kompensacijų grąžinimas stiprins ir žmonių pasitikėjimą valstybe, nes, tenka pripažinti, būtent išmokų bei pensijų mažinimas valdant ekonominę krizę buvo tai, kas nuvylė daug Lietuvos žmonių ir vertė juos emigruoti. Turime jiems parodyti, kad Lietuva pasikeitė, esame kitokia valstybė. Tą šis projektas labai aiškiai pasako“, – teigia Seimo narys A. Dumbrava.

Pasak A. Dumbravos, įstatymo projekto rengimą paskatino ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas, jog krizės metu nepagrįstai buvo neišmokėta kompensacija už ypatingas darbo sąlygas.

„Remiantis Konstitucinio Teismo (KT) ir LVAT išaiškinimais bei vadovaujantis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais, darytina išvada, kad darbuotojai, kuriems buvo sumažintos išmokos už ypatingas darbo sąlygas laikotarpiu nuo 2010 m. sausio 1 d. iki 2011 m. gruodžio 31 d. turi teisę į sumažintos išmokos dalį analogiškai kaip ir dirbusieji ir senatvės pensijos sulaukę pensininkai. Todėl siekiant atkurti socialinį teisingumą kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjų atžvilgiu, teikiamas šis projektas“,- aiškinamajame rašte sako Seimo narys A. Dumbrava.

Pasak jo, įvertinus tai, kad kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjų skaičius nėra didelis ir 2010-2011 metais ne visi iš jų dirbo, kompensavimui reikalingų lėšų poreikis būtų apie 5 mln. eurų.

Projektą teikia Seimo nariai A. Dumbrava, Aušrinė Norkienė, Agnė Širinskienė, Ligita Girskienė, Dainius Kepenis, Aurelijus Veryga, Asta Kubilienė, Antanas Vinkus, Rimantė Šalaševičiūtė, Robertas Šarknickas, Gintautas Kindurys, Deividas Labanavičius.                                  

Šiuo metu kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas kompensavimo tvarka nustatyta Valstybinių socialinio draudimo našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko, valstybinių pensijų, kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas, rentų, kompensacinių išmokų, šalpos, slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų dalinio kompensavimo įstatyme. Remiantis šiuo įstatymu 2020 m. buvo kompensuota 10 procentų, negautos kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas sumos.

ELTA