Angle down Atgal

Sinagogų aikštėje jau kyla Memorialas

Sinagogų aikštės Memorialo statybos darbai Jurbarke vyksta pagal planą. Prie šio paminklo jau pirmadienį plušėjo pats skulptorius, CAN New Artists Collegium (Izraelis) vadovas, monumento autorius Dovydas Zundelovičius, kuris Jurbarke žadėjo praleisti dar kelias dienas. Birželio 10-oji diena tapo istorine, kuomet atgabentas pirmasis reikalingų medžiagų krovinys, kurį iškrauti prireikė krano pagalbos.

Į Jurbarką atkeliavo pirmosios dešimt granito plokščių iš 30-ies reikalingų. Viena tokia plokštė sveria apie 1 toną. Granitas iš Karelijos. Visos reikalingos medžiagas, tarp kurių ir bazaltas (pastarasis iš Ukrainos), Jurbarką turi pasiekti dar šią savaitę. Ant granito plokščių bus surašytos žydų šeimų, gyvenusių Jurbarke, pavardės.

Paminklo vietoje jau įmontuota granitinė ašis, kurioje surašyti žydų gelbėtojai. Visus reikalingus paruošiamuosius darbus Sinagogų aikštės Memorialo vietoje atliko Jurbarko įmonės „Jurmelsta“ darbininkai. Memorialo atidarymo šventė Jurbarke numatyta liepos 19 dieną. Šį projektą Naujoji menininkų kolegija (CAN New Artists Collegium) vykdo nesiekdama pelno.

Projekto idėja ir koncepcija yra Zundelovičių šeimos dovana istorijai ir Jurbarko miestui, siekiant atminti šeimos protėvius, kadaise jame gyvenusius. Kaip rašo apie paminklą patys autoriai, pagrindinis memorialo motyvas – upė. Nemunas, ant kurio kranto, įsikūręs Jurbarkas. Granitinės upės bangos neša tūkstančius pavardžių žydų šeimų, gyvenusių čia per amžius. Pavardės įamžintos jidiš ir anglų kalbomis. Žmonių, kurie čia gyveno ir dirbo tautos bei miesto labui, profesijos bus įrašytos į bazalto grindinį lietuvių kalba. Pagrindinė memorialo kompozicijos ašis yra nukreipta į Jeruzalę. Šventą ir žydams, ir krikščioniams miestą. Granitinėje ašyje – malda hebrajų kalba „Jei aš užmiršiu tave, Jeruzale”. Taip pat – vardai šviesuolių, karo metais gelbėjusių žydus Jurbarke ir jo apylinkėse.

Tų, kurie nepabūgo, rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybe gelbėjo kaimynus ir kartais visiškai nepažįstamus žmones. Memorialas – ne Holokaustui. Jis įamžins daugybės žydų kartų gyvenimą Jurbarke ir tragišką bendruomenės likimą. Centrinis memorialo elementas iškyla virš bangų tarsi plaustas. Ant jo – skulptūrinė kompozicija, primenanti senąją medinę Jurbarko sinagogą – vieną gražiausių Europoje. Ši sinagoga buvo pagrindinė Jurbarko žydų bendruomenės maldos vieta ir jos širdis. Neišpasakyto grožio sinagoga buvo visos bendruomenės pasididžiavimas. Jos pamatyti žmonės keliaudavo iš tolimų kraštų. Vėlyvą 1941 metų vasarą naciai su vietos kolaborantais sunaikino sinagogą ir visą Jurbarko žydų bendruomenę.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite