Angle down Atgal

Simptomai, išduodantys širdies ir kraujagyslių ligas

Lietuva pagal mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų užima labai aukštas pozicijas, be to, tokiomis ligomis sergančiųjų amžius vis jaunėja. Medikai skambina pavojaus varpais ir sako, kad būtent šias ligas galima laiku atpažinti ir suvaldyti. Kokie požymiai išduoda širdies ir kraujagyslių ligas?

Dusulys, kosulys, skausmas širdies plote – tai daugelio atpažįstami širdies ir kraujagyslių ligų pranašai. Tačiau vargiai kas atkreipia dėmesį į riebalų mazgelius ant akių vokų, pamėlusias lūpas ar net dantenų uždegimą. Būtent šie ir kiti žemiau išvardyti požymiai taip pat praneša, kad būtina pasitikrinti sveikatą.

Pamėlusios lūpos

Žmonėms, turintiems įtarimų dėl širdies būklės, svarbu atkreipti dėmesį į lūpų spalvą. Pamėlusios lūpos įspėja apie širdies nepakankamumo sindromą.

Taip pat gali pamėlti rankų ir kojų pirštai, nosis, akių junginė, liežuvis. Širdies nepakankamumui būdingos ir pirštų deformacijos. Kai trūksta deguonies, pakinta pirštų nagai, jų forma primena laikrodžio stikliuką.

Raukšlėti ausų speneliai

Išoriškai matoma raukšlė ant ausies spenelio rodo padidėjusią aterosklerozės riziką. Tai lėtinė uždegiminė liga, kai dėl arterijų sienelėse besikaupiančių riebalų ir kalcio susidaro opėjančios ir randėjančios plokštelės. Jos siaurina kraujagyslių spindį ir sukelia kraujotakos sutrikimą.

Riebalų mazgeliai

Dar vienas išorinis širdies problemų rodiklis – geltoni riebalų mazgeliai, vadinamosios ksantomos. Dažniausiai jų atsiranda ant alkūnių, kelių, sėdmenų ir akių vokų. Patys mazgeliai yra nekenksmingi, tačiau jie gali būti rimtų ligų pranašai. Ksantomos dažniausiai pasireiškia žmonėms, turintiems genetinę ligą, vadinamą šeimynine hipercholesterolemija. Šią ligą turinčių žmonių kraujyje gausu blogojo cholesterolio.

Riebalų nuosėdos aplink rainelę

Riebalų nuosėdos gali būti matomos akyje – kaip pilkas žiedas aplink rainelės išorę. Apie 45 proc. žmonių, vyresnių nei 40 metų amžiaus, ir apie 70 proc. žmonių, kuriems daugiau nei 60 metų, turi tokius riebalų ratilus. Nustatyta, kad šis riebalinis žiedas yra susijęs su koronarinės širdies ligos rizikos veiksniais. Dažniausiai tai susiję su padidėjusiu blogojo cholesterolio kiekiu kraujyje.

Dantenų uždegimas

Burnos sveikatos būklė taip pat gali būti ženklas, kad sutriko širdies ir kraujagyslių sistema. O kartais tai gali tapti ir priežastimi. Burnoje pilna bakterijų, todėl dėl pastovaus dantenų uždegimo, bakterijų ir apnašų kaupimosi išsivysto periodontitas ir blogosios bakterijos iš burnos lengviau patenka į kraują, taip sukeldamos kraujagyslių uždegimą, kuris nulemia širdies ligas.

Padėkime savo širdžiai

Širdis dirba be poilsio visą parą, todėl yra itin svarbu palaikyti tinkamą jos veiklą. Vaistininkė rekomenduoja organizmą papildyti širdžiai svarbiomis medžiagomis – omega-3 riebalų rūgštimis ir širdies vitaminais: E, B3, B6 bei folio rūgštimi.

Organizmui reikia gauti augalinių antioksidantų bei kitų biologiškai veiklių medžiagų, galinčių padėti palaikyti širdies veiklą. Svarbus ir vitaminas C bei cinkas. Taip pat naudingi ir augalai širdžiai – nakviša, vaistinė agurklė, gudobelė, europinis alyvmedis, valgomasis česnakas.

Tinkamą širdies veiklą palaikysite ir valgydami neriebų, mažai cukraus turintį maistą. Rinkitės kuo daugiau daržovių ir vaisių. Vartokite kalio turinčių produktų – džiovintų vaisių, figų, datulių, bananų, riešutų, žirnių, pupelių, grybų. Ribokite suvartojamo alkoholio kiekį, nes jis trikdo širdies ritmą ir tiesiogiai kenkia širdies raumeniui.

„Etaplius“ informacija

Pexels nuotr.
Pexels nuotr.

Tyrimai gali išgelbėti širdį ir gyvybę

Vasariški karščiai itin pavojingi širdininkams. O neretai žmonės net nežino, kad jų širdis arba kraujagyslės pažeistos. Prasidėjus vasarai, MEDICINA PRACTICA laboratorijos specialistai pataria atlikti tyrimus, padėsiančius įvertinti širdies ir kraujagyslių sistemos būklę. Gera žinia – tyrimams dabar taikomos saulėtos nuolaidos.

MEDICINA PRACTICA laboratorijos vadovas, gydytojas Svajūnas Barakauskas sako, kad širdies ligos tiesiog šienauja gyvybes. Dabar stebimasi, kad miokardo infarktas ištinka 35-erių sulaukusius žmones.

Laimė, turime patikimų profilaktikos priemonių. Ypač vertingi – pažangūs kraujo tyrimai. Juos atlikę, daugelis žmonių gali gana paprastai kontroliuoti vienus iš svarbiausių širdies ligų pranašų: kraujagyslių uždegimą, cholesterolio santykį ir pan.

Apie galimą širdies ritmo sutrikimą, infarktą, insultą ir kitas aterosklerozės komplikacijas perspėja didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo tyrimas (dj-CRB) ir lipidograma (cholesterolio dalių bei trigliceridų tyrimas). Efektyviausia širdies nepakankamumo diagnostika – širdies žymenų ištyrimas. Paėmus kraujo ir atlikus NT-pro BNP tyrimą, ne tik galima nustatyti šią mirtinai pavojingą ligą, bet ir įvertinti jos gydymo efektyvumą. Taip pat rekomenduojama atlikti gliukozės tyrimą, kuris gali įspėti apie tykantį pavojų.

AKCIJA! Širdies tyrimams iš kraujo visą birželio mėnesį taikoma 50 proc. nuolaida
MEDICINA PRACTICA laboratorijoje Tilžės g. 139,
tel. (8 41) 421 670, 8 615 13 964.
Prieš tyrimą būtina bent 12 val. nevalgyti.
Iš anksto registruotis nereikia.
www.medicinapractica.lt

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite