REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Vasario 7 d. 14:21

Šilti žiemos orai paskatino pražysti itin pavojingą augalą

Vilnius

© Gitana Perminienė | Telšių apksritis. | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


117069

Ypač šilta šio sezono žiema gamtoje ne vienam augalui susuko galvą. Žydėjo ir žibutės, ir kitos smulkesnės gėlės, skleidėsi įvairių medžių ir krūmų pumpurai, ypač ankstyvais žiedais nustebino sakuros.

Taip pat šilta žiema pažadino ir vieną nuodingiausių Lietuvos augalų – žalčialunkį. Nors šis augalas žiemos nebijo, bet šiltesni orai jį tik dar labiau paskatino sužydėti.

Gismeteo.lt skaitytoja Gitana Perminienė pasidalino su mumis savo užfiksuotais kadrais iš Telšių apskrities.

Šiuo augalu derėtų pasigrožėti tik iš tolo, kadangi jis yra labai pavojingas tiek žmogui, tiek gyvūnui.

Paprastasis žalčialunkis paplitęs didžiojoje Europos dalyje ir vakarų Azijoje. Gana dažnas visoje Lietuvoje.

Auga ūksmėtuose, apydrėgniuose lapuočių ir mišriuose miškuose, krūmais apaugusiuose upių ir ežerų šlaituose.

Akį traukiantys švelniai rožiniai žiedeliai ir svaigus aromatas tik ir viliota prieiti, pauostyti ar (dar blogiau) nusiskynus neštis namo. Šiukštu to nedarykite!

Nuodingos yra visos augalo dalys nuo žiedų iki pat šaknų.

Tik paliesti nėra taip pavojinga, daug blogiau jei nuskynus ar nulaužus augalą ant jūsų odos pateks sulčių, kuriose yra nuodas dafninas, tai sukeltų sunkią alerginę reakciją.

Ypač prasta idėja būtų jo pakramtyti – pasekmės lauktų baisios. Nuodams patekus į burną sutintų lūpos, atsivertų burnoje opos, dėl pažeistų dantenų netgi gali iškristi dantys.

Šis augalas žydi gan trumpai, žiedai greitai pašviesėja ir nukrenta, tad pasibaigus žydėjimui jis tampa tarsi nematomu, kadangi yra gan žemas, maždaug iki metro aukščio, kartais kiek aukštesnis, jį gamtoje tuo metu būna sunku pastebėti. Bet tik ne tada kai pasirodo uogos.

Gražios, blizgios uogos ir vėl padaro šį augalą gan matomą, tačiau žalčialunkio vaisiai yra itin nuodingi. Žmogui pakaktų 8–12 uogų, tai – mirtina dozė. Vaikams suvartojus uogų pasireiškia itin sunkus apsinuodijimas.

Į organizmą patekus žalčialunkio nuodams žmonės vemia, pakyla aukšta temperatūra.

Tad menkiausia žalčialunkio dalis gali pridaryti nemažai problemų, tad geriausia lankantis gamtoje augalus tiesiog palikti ramybėje.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA