REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Balandžio 20 d. 13:58

Šilalėje vyko Žemaitijos regiono folklorinių šokių ir pasakotojų varžytuvės (FOTO)

Tauragė

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


35187

Prieš metus vyko pirmosios rajoninės folklorinių šokių ir pasakotojų varžytuvės suaugusiesiems. Šiemet jos išaugo į Žemaitijos regiono varžytuves, skirtas atkurtos Lietuvos šimtmečiui paminėti. Tikslas – gaivinti ir puoselėti etninės kultūros tradiciją – suaugusiųjų pasakojamąją tautosaką, tarmes, folklorinius šokius.


Foto galerija:

dsc-0040-800x532-35294.jpg
dsc-0076-800x533-35296.jpg
dsc-0084-800x500-35297.jpg
dsc-0118-800x532-35305.jpg
dsc-0226-800x507-35306.jpg
dsc-0239-800x520-35300.jpg
dsc-0256-800x520-35307.jpg
dsc-0362-800x533-35302.jpg
dsc-0371-800x530-35303.jpg
dsc-0382-800x513-35304.jpg
v-dsc-0059-800x533-35295.jpg

Varžytuves organizavo Šilalės kultūros centras kartu su Traksėdžio laisvalaikio sale ir Traksėdžio seniūnija. Traksėdyje tokios varžytuvės vyko pirmą kartą.

Susirinkusiuosius smagiais ir trankiais kūriniais pasveikino Traksėdžio laisvalaikio salės kapela „Padkava“ (vad. Alvydas Juodviršis). Varžytuvių pradžioje renginio vedėja bilioniškė Virginija Geštautienė sveikinimo žodį tarti pakvietė Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Verą Macienę ir Traksėdžio seniūnijos seniūnę Reginą Audinytę.

Į varžytuves folklorinių šokių mylėtojai suvažiavo iš Gaurės, Laukuvos ir Kvėdranos. Pasakotojai atvyko iš Pakražančio, Žygaičių, Bilionių, Pajūralio ir Gaurės. Kokios varžytuvės be komisijos? Komisijos pirminikė – Vera Macienė, narės: Astutė Noreikienė – Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė, Ilona Raudonienė – Šilalės kultūros centro scenos režisierė (etnografijai) ir Digma Kononovienė – Šilalės meno mokyklos choreografė.

Apie varžytuvių eigą trumpai papasakojo renginio sumanytoja, Šilalės kultūros centro scenos režisierė (etninei kultūrai) Jolanta Kažukauskienė. Šokiams grojo jungtinė kapela – Alvydas Juodviršis, Dainora Taurinskienė, Jolanta Kažukauskienė ir Jonas Raudonius. Varžytuves pradėjo abiejų grupių šokėjai pasisveikinimo šokiu „Žemaitukas“.

Pirmos grupės pasirinktus šokius šoko Laukuvos kultūros namų vyresniojo amžiaus šokių kolektyvas „Laukiva“. Atskirų šokių nominantais tapo šokio „Lemburgis“ – Loreta Trijonienė ir Saulius Jogminas, šokio „Rolenderis“ – Virginija Petrauskienė ir Žydrūnas Petrauskas, šokių „Čitijanka“ ir „Kadagys“ – Regina Mikutienė ir Remigijus Mikutis, šokio „Vilties valsas“ – Vilma Račkauskienė ir Mindaugas Račkauskas.

Antrojoje grupėje dalyvavo šokėjai iš Kvėdarnos ir Gaurės. Šokį „Sulamo valsas“ geriausiai pašoko Dalia Kalindravičienė ir Feliksas Lekavičius (Tauragės kultūros centro Gaurės skyriaus folkloro grupė „Trepsiukas“), šokį „Kaznačiokas“ – Dovilė Jakubavičienė ir Mindaugas Macijauskas (Tauragės kultūros centro Gaurės skyriaus folkloro grupė „Trepsiukas“). Šokį „Dustepas“ – Lina Jocienė ir Edvardas Jocys, „Počtaljonas“ – Virginija Rumšienė ir Romas Jakas, „Šliapoks“ – Juzefa Lekavičienė ir Albinas Rimkus (šios trys poros Kvėdarnos kultūros namų folkloro ansamblio „Volungė“ nariai).

Geriausia I grupės šokėjų pora – Regina ir Remigijus Mikučiai iš Laukuvos, o II grupės – Dovilė Jakubavičienė ir Mindaugas Macijauskas iš Gaurės.

Pasakotojų varžytuves pradėjo bilioniškis, 2017 m. respublikinio pasakotojų konkurso „Žodzis žodzį gena“ laureatas, I vietos laimėtojas – Zenonas Levickis. Jis papasakojo apie jaunimo pokštus. Iš Žygaičių atvykusi Regina Bliūdžiuvienė, gimusi Gulbių kaime, papasakojo „Laukuviškių sakmę“, kurią užrašė pati iš senųjų kaimo gyventojų. Bilioniškė Elena Vismantienė – buitinę pasaką, užrašytą N. Vėliaus „Kaip žmogus policininką apgavo“, o Aleksandra Karpienė, atvykusi iš Pajūralio, – linksmą žemaitišką istoriją „Kap kaima mergelka ištekieji“. Jauniausia dalyvė Rūta Palubeckienė atvyko iš Pakražančio kultūros centro. Jos pasakojimas linksmas, labai įdomiu pavadinimu „Tekimbate“. Vyriausia pasakotoja Stasė Maždžierienė, atvykusi iš Gaurės, papasakojo mums tikrą atsitikimą savo gimtąja dzūkų tarme, nes kilusi iš Varėnos rajono. Komisijai nelengva buvo apsispręsti, kas tie trys geriausi šių metų pasakotojai. III-ąją vietą skyrė Reginai Bliūdžiuvienei, II-ąją – Stasei Maždžierienei, o I-oji vieta atiteko Elenai Vismantienei. Visi atskirų šokių nominantai, geriausios šokėjų poros, šauniausios pasakotojos buvo apdovanoti prizais, dalyviai – atminimo dovanėlėmis. Prizus įsteigė Šilalės rajono savivaldybės kultūros centras. Buvo pagerbti ir vadovai, paruošę atlikėjus. Tai Olga Jogminienė, Aldutė ir Albinas Rimkai, Virginija Geštautienė, Alma Šimkuvienė, Danutė Anankaitė, Rima Liorančienė ir Birutė Kaminskienė. Renginio dalyvius ir svečius vaišino Traksėdžio seniūnija.

Dėkojame visiems padėjusiems organizuoti varžytuves, informaciniams rėmėjams – Šilalės rajono laikraščiui „Šilalės artojas“ bei internetinei svetainei „Šilalės naujienos“.Tikimės, kad kitais metais į kvietimą dalyvauti Žemaitijos folklorinių šokių ir pasakotojų varžytuvėse atsilieps daugiau dalyvių iš kaimyninių rajonų.

Informaciją pateikė Šilalės kultūros centro scenos režisierė (etninei kultūrai) Jolanta Kažukauskienė.

Nuotraukos Pauliaus Skurdelio.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA