Šiaurinis pusrutulis turi naują visų laikų šalčio rekordą

Pasaulis
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Žemiausia visų laikų temperatūra, siekusi –69°C, buvo fiksuota Grenlandijoje ir buvo patvirtinta Pasaulinės meteorologijos organizacijos (angl. World Meteorological Organization (WMO).

Tiesa, maža smulkmena – rekordas pasiektas prieš beveik 30 metų, tačiau  WMO „klimato detektyvai“ iš Orų ir ekstremalių klimato sąlygų archyvo (angl. Archive of Weather and Climate Extremes), kur saugomi duomenys apie rekordines pasaulio temperatūras, liūtis, sausiausius periodus, krušos ledėkų dydžius ir t.t., tik neseniai atrado šiuos istorinius įrašus.

Stingdantis -69°C šaltis 1991 metų gruodžio 22 d. buvo fiksuotas automatizuotoje meteorologinėje stotyje, atokioje centrinės Grenlandijos dalyje, vadinamoje Klinck, ir taip ankstesnį rekordą viršijo dviem laipsniais. Ši meteorologinė stotis įkurta 3105 metrų aukštyje, netoli aukščiausio Grenlandijos ledynų taško, rašo iflscience.com.

Žemiausia istorijoje pasaulio temperatūra 1983 metų liepos 21 d. buvo fiksuota dideliame aukštyje, Vostoko stotyje, Antarktidoje. Ankstesnysis Šiaurinio pusrutulio rekordas 1892 metų vasarį ir 1933 metų sausį buvo fiksuoti Rusijos meteorologijos stotyse, atitinkamai Verchojanske ir Oimiakone, kuomet šaltis čia siekė –67,8°C.

Įspūdinga tai, kad Verchojanskas anksčiau šią vasarą atsidūrė daugybės žiniasklaidos priemonių dėmesio epicentre, kuomet birželio 20 d. čia buvo pasiekta kepinanti 38°C kaitra. Šiuo metu WMO tikrina naująjį šiaurinio Arkties poliaračio rekordą, kas taptų nauja Ekstremalių klimato sąlygų archyvo kategorija.

Klinck meteorologijos stotis buvo laikinai naudojama mokslininkų, kurie 1990-ųjų pradžioje dvejus metus tyrinėjo Grenlandijos ledynus. 1994 metais sugrįžus į laboratorijas, kur gauti duomenys, vėliau jie buvo persiųsti mokslininkams Antarktidoje. WMO klimato pėdsekiai atsekė pirminę tyrėjų komandą, kurios pagalba buvo siekiama patvirtinti temperatūrą, kas ir atlikta peržiūrėjus įrangą, stotį ir 1991 metų gruodį regione vyravusias orų sąlygas.

„Šis tyrimas išryškina šiandienos klimato tyrėjų galimybės ne tik identifikuoti moderniuosius klimato rekordus, tačiau ir tapti „klimato detektyvais“ bei atskleisti svarbius praeities klimato rekordus, ir taip sukurti aukštos kokybės, ilgalaikius klimato rekordus klimatui jautriuose pasaulio regionuose,“ – sakė profesorius Randall Cerveny, WMO klimato ir ekstremalių orų sąlygų pranešėjas.

Tikėtina, kad kita šalta temperatūra šį naująjį rekordą iš pirmosios vietos išstums tik taip pat rausiantis archyvuose, nes kelis pastaruosius dešimtmečius Arktis susidūrė su tokiomis stabiliai šiltesnėmis temperatūromis, kad mokslininkai buvo priversti paskelbti, kad ji buvo įstumta į visiškai naują klimato būseną.

Gismeteo.lt