Šiauliuose viešėjęs L. Linkevičius: ES nebesame naujokai ir turime prisiimti atsakomybę už bendrą jos ateitį

Šiauliai
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiauliuose ketvirtadienį viešėjo LR užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Ministras apsilankė bendrovėje „Baltik Vairas“, su misiją baigiančiais Lenkijos kariais bendravo Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų bazėje, Šiaulių miesto savivaldybėje susitiko su miesto vadovais. Ministras vakare susitiks ir su gyventojais diskusijoje „Lietuvos narystei ES-15. Kur šiandien būtume be jos?“. Anot ministro, artėjant rinkimams į Europos Parlamentą svarbu informuoti gyventojus, koks atsakingas bus jų apsisprendimas balsuojant, o taip pat pasikalbėti apie bendrijos ateitį. Akivaizdu, kad ji bus jau kitokia nei praėję penkiolika metų.

Šiaulių oro uostas galėtų būti daugiafunkciniu

Šiauliuose viešėjęs L. Linkevičius susitiko ir su miesto meru. Artūras Visockas po pokalbio su ministru vykusioje spaudos konferencijoje pasidžiaugė, kad pavyko rasti sutarimą Šiauliams aktualiais klausimais.

Pats L. Linkevičius sakė vertinantis pasitaikiusią galimybę apsilankyti Šiauliuose, mat tokia išvyka į regioninius didmiesčius dėl darbinės veiklos pasitaiko retai.

Vizitą bendrovėje „Baltik Vairas“ prisiminęs ministras sakė, kad tai jam paliko įspūdį.

„Manau, kad Žilvinas Dubosas ir tai, kad jis su savo komanda prikėlė šitą įmonę iki jei ne pasaulinio lygio, tai bent europinio. Verta paskleisti šitą žinią, nes čia precedentas ir kitiems: gera vadyba, darbo organizavimu galima pasiekti puikių, konkurencingų rezultatų, iš kurių kiti atvažiuoja mokytis“, – teigė L. Linkevičius.

Ministras prisiminė aplankęs ir vieną, kaip pats sakė, aistrų – kariuomenę. Jis KOP Aviacijos bazėje susitiko su oro policijos misiją baigiančiais lenkais, teiravosi apie jų planus ir poreikius.

„Noriu pridurti neidamas į detales, nes šiuo reikalu užsiima atitinkamos žinybos. Šiaulių oro uostas galėtų būti tikrai plėtojamas ateityje ir būti daugiafunkcinis. Visur pasaulyje ir Europoje yra dvejų paskirčių oro uostai–bazės, tai civilinių ir karinių paskirčių. Tai aš manau, kad Šiauliai yra būtent ta vieta, kur galima šitą galimybę detaliau išnagrinėti“, – kalbėjo ministras.

Diskusijos su gyventojais „Lietuvos narystei ES-15. Kur šiandien būtume be jos?“ tikslais L. Linkevičius įvardijo artėjančius Europos Parlamento rinkimus ir dabartinę Senojo žemyno padėtį, kai ES šalims narėms netrūksta iššūkių, stresų.

„Jeigu vien tik institucijos ar europarlamentarai, kurie bus išrinkti, ar Europos komisija tuo užsiims, vargu ar galime tikėtis sėkmės. Reikia įtraukti žmones į šitą diskusiją. Žmonės turi suprasti, kad ir nuo jų kažkas priklauso. Jie nėra tik statistiniai vienetai“, – aiškino svečias.

Bendrijos laukia iššūkiai

Paklaustas, kokią mato bendrą Europos ateitį, kai bendriją dėl „Brexit“ paliks viena iš stipriausių narių, o į valdžią ateina vis daugiau euroskeptiškų partijų, L. Linkevičius sakė norintis šiuo klausimu išlikti optimistu, tačiau pripažino, kad savaime gerai nebus, jei nebus įdedama pastangų.

„Tai, kad įvyko „Brexit“ ar kiti sąjungos tvarumo išbandymai, tai rodo, kad Europa, kaip namas, yra drebinamas. Po tokių tvarumo testų arba išlieki, arba subyri. Sakyti, kad mes esame pasmerkti šviesiai ateičiai, nepaisant visų mūsų pastangų būtų per stipru. Reikia stipriai padirbėti. „Brexit“ yra viena iš priežasčių tą daryti“, – sakė L. Linkevičius.

Vis dėlto ministras neslėpė, kad britai dėl „Brexit“ balsavo greičiausiai gerai nesuprasdami, ką daro ir kokią sumaištį tai sukels.

„Tai yra pavyzdys, kaip galima nesugebėjus išaiškinti, kas mes esame ir kur mes einame. Čia aš kaltinu tik politikus. Žmonės nėra kalti. Politikai turėjo rasti laiko ir žmonėms išaiškinti. Čia, matyt, nebuvo rasta laiko, galimybių ar argumentų. Ir čia mes turime rezultatą“, – sakė L. Linkevičius.

Anot ministro, iššūkių bendrijai dar bus, ypač po rinkimų į parlamentą. L. Linkevičius sako, jog akivaizdu, kad į valdžią ateis vis daugiau politinių partijų, norinčių sugriauti Europos Sąjungą. Diplomato tikinimu, turėtių pagausėti populistinių jėgų ir jų bus daugiau nei buvo anksčiau. Tačiau tai ne pirmas kartas, kai Europos Sąjunga išgyvena nelengvus laikus.

„Jų yra buvę istorijoje ir visą laiką sugebėdavome kažkaip išeiti. Tikiu, kad mes tą padarysime, tik skirtumas tas, kad mes dabar esame visi. Ir dabar tas bendras mūsų namas – Europos Sąjunga – jau penkiolika metų yra bendras. Jau ir nuo mūsų kai kas priklauso. Jei anksčiau atėjome kaip į svečius ar nedrąsiai jautėmės kaip naujokai, tai dabar, po penkiolikos metų, tokiais nebesame. Turime jausti atsakomybę dėl bendros ateities“ – reziumavo L. Linkevičius