Šiauliuose draudimas rūkyti balkonuose įgauna pagreitį: gauti pirmieji prašymai

Šiauliai
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šių metų pradžioje įsigaliojęs draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose sukėlė nemažai aistrų. Pagal naująją tvarką, jei nors vienas namo gyventojas pateikia prašymą, visas daugiabutis tampa nerūkymo zona. Pirmieji prašymai jau pasiekė ir Šiaulių miesto koordinavimo skyrių.  

Miesto koordinavimo skyriaus vadovės R. Tijūnaitienės teigimu, praėjusią savaitę sulaukta 4 paraiškų dėl daugiabučių paskelbimo nerūkymo zonomis, šią savaitę gautos dar 3. 

„Gyventojų pageidavimu, šiuo metu parengtas vienas įsakymas ir jau nuo vasario 12 dienos tie 4 namai taps nerūkimo zonomis. Vėliau planuojamas dar vienas įsakymas, tikėtina, kad jų bus ir daugiau“, – sakė koordinavimo skyriaus vadovė. 

Prašymą gali pateikti tik namo gyventojai

R. Tijūnaitienė paneigė visuomenėje sklindančias kalbas, kad parašyti prašymą dėl nerūkymo zonos įvedimo gali bet kuris asmuo. Pasak jos, tai netiesa, pateikti prieštaravimą gali tik to namo gyventojai. Miesto koordinavimo skyrius tikrins, kur pareiškėjas gyvena, ar jis turi teisę kreiptis dėl rūkymo draudimo konkrečiame name. 

Pasak R. Tijūnaitienės, visų pirma, tas asmuo turėtų būti namo gyventojas ir, jei nėra deklaravęs gyvenamosios vietos šiame name, tai per pusę metų turėtų tai padaryti. Jei asmuo yra deklaruotas, jam tos prievolės nėra. Vadinasi, pareikšti prieštaravimą gali ir nuomininkai, nors jie tame name gyvenamosios vietos nėra deklaravę. Tik šiuo atveju jie per pusę metų turėtų deklaruoti savo gyvenamąją vietą šiame name, kitu atveju, draudimas rūkyti truktų tik pusę metų. Po to tektų kreiptis pakartotinai.

Paskųsti draudimo nesilaikančius asmenis galės bet kuris kaimynas

Įvedus draudimą rūkyti konkretaus namo balkonuose, pranešti apie draudimo nesilaikančius asmenis galės kiekvienas namo gyventojas. Tiesa, jeigu žmogus norės perduoti, kad kažkas jo name draudimo nesilaiko, pirmiausia jis privalės identifikuoti save ir pateikti įrodymus (nuotraukas ar filmuotą medžiagą). Skundas negalės būti anoniminis. 

Rūkymas patalpose – irgi draudžiamas

Rūkantiems šiauliečiams iškart kilo klausimas: o kur tada bus galima rūkyti? Bute? Prie lango? Šalia gartraukio?

Miesto koordinavimo skyriaus vadovė tokiems pasvarstymams užkirto kelią. Pasak jos, laikantis priešgaisrinės saugos reikalavimų, rūkyti tam nepritaikytose patalpose yra griežtai draudžiama. „Butas – privati valda. Įsiveržti į privačią valdą teisių mes neturime. Bet tie, kurie rūko bute, prie gartraukių, virtuvės langų, rizikuoja ne tik savo gyvenamuoju būstu, bet ir visų kaimynų saugumu“, – pabrėžė R. Tijūnaitienė.

Ji taip pat akcentavo, kad nerūkymo zonų daugiabučiuose atsiradimas turėtų paskatinti bendrų rūkymo zonų įrengimą. Namų bendrijos turėtų apsvarstyti klausimą, kur būtų galima saugiai jas įrengti.