Angle down Atgal

Šiauliuose atidaromas Pasaulio teisuolių skveras

Penktadienį Šiauliuose atidaromas Pasaulio teisuolių skveras – Holokausto aukų ir žydų gelbėtojų atminimas įamžintas netoli buvusių vartų į žydų getą.

Vilniaus ir Ežero gatvių sankirtoje bus atidengta šiauliečio Ado Toleikio sukurta kompozicija „Jungtis“. Baltos spalvos monumente iškaltos Pasaulio tautų teisuolių pavardės.

„Manau, kad ši vieta bus stipriai lankytina, manau, kad sulauksime ne vienos žydų bendruomenės narių ekskursijos“, – BNS yra sakęs Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Po atidarymo ceremonijos Dainų parke bus sodinamos sakuros, vėliau renginys persikels į Venclauskių rūmus, kur Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus darbuotojai skaitys paskaitą apie Pasaulio tautų teisuolius, informuoja Lietuvos žydų bendruomenė.

Šiemet minimos 80-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metinės.

Žydų getai Šiauliuose įsteigti 1941 metų liepą. Pirmasis – Kaukazo getas – įkurtas teritorijoje tarp Prūdelio, Šiaulių žydų senųjų kapinių ir Ežero gatvės. Antrojo, Trakų gatvės geto, teritorija apėmė Trakų ir Ežero gatves. 1944 metais, likvidavus Šiaulių getą, žydai pervežti į Štuthofo koncentracijos stovyklą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, Šiauliuose prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 8 tūkst. žydų, po jo liko 350–500.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje iš viso nužudyta apie 195 tūkst. žydų. Iki karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų.

Izraelyje įsikūręs Holokausto atminimo centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs 918 lietuvių.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite