REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių miesto savivaldybės informacija2020 m. Lapkričio 26 d. 09:57

Šiauliuose – aiški žaliosios energetikos kryptis

Šiauliai

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


155847

Tvarumo keliu šiandien suka ne tik verslas. Lietuvos savivaldybėse taipogi nestinga pažangių energetinių sprendimų pavyzdžių, leidžiančių tausoti aplinką, didinti gyventojų gyvenimo kokybę ir sutaupyti energijos kaštus.

Šiauliai – vienas iš miestų, aiškiai deklaruojančių, kad ateitis priklauso ekologiškai švarioms energijos rūšims. Mieste didžioji dalis šilumos energijos gaminama iš atsinaujinančių išteklių, aktyviai vyksta daugiabučių renovacija, modernizuojama visa gatvių apšvietimo sistema.

CO2 išmetimai sumažėjo daugiau nei 6 kartus

Šiaulių m. savivaldybė išsaugojo centralizuotą šilumos energijos tiekimą, nes tai ne tik užtikrina vartotojams šilumos energijos tiekimą patraukliausiomis kainomis, bet ir leidžia didinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą. O žaliosios energijos teikiama nauda neapsiriboja vien ekonomine grąža: jos dėka į aplinką išmetama mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Energiją iš atsinaujinančių išteklių Šiauliai išgauti pradėjo dar 2012 m., kai startavo AB „Šiaulių energija“ kogeneracinė elektrinė. 2014 m. pradėjo veikti ir pirmoji biokuro katilinė. Šiuo metu Iki 80 proc. Šiaulių gyventojams tiekiamos šilumos energijos pagaminama naudojant biokurą. Termofikacinėje elektrinėje gaminama ir šilumos, ir elektros energija, kuri ne tik naudojama bendrovės reikmėms, bet ir perduodama Lietuvos elektros tinklams – taip didinamas bendras šalyje naudojamos žaliosios energijos kiekis.

 

energetika06.jpg

Pažangūs sprendimai CO2 išmetimus į aplinką Šiauliuose sumažino daugiau nei 6 kartus: nuo 100 000 t. per metus (2012 m.) iki 15 000 t. dabar. CO2 emisijos mažėjimui Šiauliuose įtakos taip pat turėjo ir augantis renovuotų namų skaičius. Nuo 2016 m. mieste renovuoti 23 daugiabučiai, šiuo metu renovuojami dar 20 daugiabučių gyvenamųjų namų. Visuose modernizuotuose daugiabučiuose namuose šilumos energijos suvartojimas sumažėjo vidutiniškai per pusę.

energetika05.jpg

Išmanūs sprendimai

Tuo tarpu viešojo sektoriaus pastatuose Šiaulių miesto savivaldybės iniciatyva diegiami išmanieji sprendimai. 67-iuose pastatuose – mokyklose, darželiuose – jau yra įdiegta išmanioji šilumos vartojimo valdymo sistema, kuri leidžia automatiškai reguliuoti šilumos tiekimą į pastatą, atsižvelgiant į lauko ir vidaus temperatūrinius daviklius. Jos dėka išlaidos šilumos energijai mažėjo  10 – 30 proc., o šiluminės energijos iki gegužės mėn. šiuose pastatuose suvartota 22 proc. mažiau.

energetika04.jpg

Stasio Šalkauskio gimnazijoje Šiaulių miesto savivaldybė vykdo dar vieną didesnės apimties pilotinį projektą. Gimnazijos pastate sumontuotų daviklių pagalba nuolat vertinama mikroklimato situacija, vykdomas šiluminės energijos vartojimo monitoringas. Tai leidžia ženkliai efektyviau vartoti šiluminę energiją: per vieną šildymo sezoną jos sutaupyta daugiau nei už 9 000 Eur.

Išmanios sistemos padeda valdyti ir Šiaulių miesto gatvių apšvietimą: nuotoliniu būdu apšvietimą galima įjungti ar išjungti, pritemdyti, stebėti gedimus modernizuotose apšvietimo tinklo dalyse. Tokią sistemą UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ įdiegė 2019 m. Dar metais anksčiau Šiauliai įžengė į naują technologinį etapą – modernizuojamuose apšvietimo tinklo vietose pradėjo montuoti tik LED šviestuvus. Šiuo metu mieste vykdomas plataus masto apšvietimo modernizavimo projektas – visi likę natrio šviestuvai (daugiau nei 10 tūkst.) keičiami į LED, papildomai bus rekonstruota apie 33 km apšvietimo tinklo. Įgyvendinus projektą, tikimasi sumažinti elektros energijos sąnaudas daugiau kaip 40 proc. LED šviestuvai ne tik naudoja mažiau elektros energijos, bet yra ir funkcionalesni – sumažėjus gyventojų aktyvumui nakties metu juos galima pritemdyti. Taip ne tik taupoma elektros energija, bet ir mažinama aplinkos šviesos tarša.

energetika03.jpg

Šiaulių m. meras įsitikinęs, kad jei rūpi gamta, pažangi energetika – neišvengiama, o darnų vystymąsi miestui garantuoja tik tvarūs, logiški ir ūkiški sprendimai. Kaip pavyzdį jis mini pakeistus miesto vamzdynus, kurie sutaupo 10 proc. šilumos ūkio energijos kasmet. Projektą buvo galima pilnai finansuoti ES fondų lėšomis, tačiau tuomet investicijos būtų nukreiptos ne į gyvybiškai reikalingą vamzdynų rekonstrukciją. Šiauliai pasirinko sunkesnį, bet efektyvesnį kelią – pusė sumos skyrė patys, tačiau sutvarkė įsisenėjusią problemą.

„Svarbiausia yra tai, ar tu myli gamtą, ar ne. Pradėti reikia nuo klausimo – ar žmogus yra gamtos dalis? Jei sau atsakai, kad taip, vadinasi požiūris į viską, ką darai, turi būti atitinkamas. Privalome energetinius išteklius naudoti labai efektyviai, nes jie juk susiję su gamtos eikvojimu. O kai taip mąstai, pinigai ir sutaupymai neišvengiamai ateina iš paskos“, – sako Šiaulių m. meras Artūras Visockas.

Kartu su kitomis ESO Pažangios energijos klubui priklausančiomis bendrovėmis ir savivaldybėmis, Šiaulių m. savivaldybė efektyviu energijos vartojimu prisideda prie švaresnės ateities kūrimo ir padeda mūsų šaliai įgyvendinti duotą įsipareigojimą: per 6 metus nuo 2014 m. sutaupyti 11,7 TWh energijos. Ieškant aplinkai draugiškų sprendimų ne tik įnešamas indėlis į bendrą tikslą – mažinti anglies dvideginio išmetimus, bet ir mažėja veiklos kaštai, gerėja miesto gyventojų kokybė, atpinga energija. Klubo iniciatyva tarpusavyje ir viešojoje erdvėje dalinamasi informacija apie įdiegtus energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimus.

 „Verslo žinios“ informacija

aut. Rasa Stamkauskienė

AB  „Šiaulių energija“,  UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ ir Šiaulių miesto savivaldybės nuotraukos



REDAKCIJA REKOMENDUOJA