Angle down Atgal

Šiaulių universiteto aerobiologai įspėja – alergiškiems žmonėms gamtoje vertėtų būti mažiau

Vasara prasideda gana gausia žiedadulkių įvairove ore. Šiaulių universiteto aerobiologai aptinka nedidelį kiekį kiparisinių šeimos augalų, beržų, tuopų ąžuolų žiedadulkių. Beržo žiedadulkės atnešamos iš pietinės Suomijos ir Norvegijos, kur šie augalai vis dar žydi.

Lietuvoje šiuo metu gausiausiai byra pušų ir eglių žiedadulkės. Jų koncentracija tokia didelė, kad jas matome nusėdusias ant automobilių, suoliukų ir kitų paviršių. Kaštonų žiedadulkės taip pat papildo oro žiedadulkių spektrą, nors tipinių atveju jas perneša vabzdžiai.

Svarbu! Prasidėjo žolių žiedadulkių sezonas, nes ore aptinkame miglinių augalų žiedadulkių. Jau dabar žiedadulkių kiekis rytinėje Lietuvoje siekia iki 30 žiedadulkių/m3 oro ir kiek žemesnė pajūryje. Ši vidutinė koncentracija turi tendenciją didėti. Sausomis ir saulėtomis dienomis miglinių augalų koncentracija bus labai aukšta.

Siekiant sumažinti miglinių augalų žiedadulkių poveikį, reikia iki žydėjimo nušienauti gyvenamųjų ir poilsio teritorijų žolynus. Patartina nešioti akinius nuo saulės, nelaikyti atvirų langų, nedžiovinti lauke skalbinių ir imtis kitų apsaugos priemonių.

Jei norite pasitikrinti ar žiedadulkės sukelia Jūsų kvėpavimo sistemos sutrikimus, galite pasinaudoti nemokama Šiaulių universiteto mokslininkų siūloma paslauga „Žiedadulkių dienoraščiu“. Tai laisvai internete pasiekiama paslauga, skirta Jums, kad savo alerginius simptomus galėtumėte palyginti su informaciją apie alergeniškų žiedadulkių kiekiu ore.

Ingrida Šaulienės,
Šiaulių universiteto Mokslo instituto vyriausiosios mokslo darbuotojos informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite