Angle down Atgal

Šiaulių TLK kviečia vyrus pasitikrinti dėl prostatos vėžio

Artėjant rugsėjo 15-ajai – Pasaulinei kovos su prostatos vėžiu dienai, Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai primena apie Lietuvoje vykdomą prostatos vėžio prevencinę programą ir kviečia kreiptis į šeimos gydytojus bei pasitikrintisveikatą vyrus nuo 50 iki 69m. (imtinai), o jei šia liga sirgo tėvas ar broliai – nuo 45 metų.

Šiemet Šiaulių TLK pasirašė 111 sutarčių su sveikatos priežiūros įstaigomis dėl Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. 61 iš jų teikia pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Šiaulių TLK duomenimis, iš 58 tūkst. prie Šiaulių ir Telšių apskričių gydymo įstaigų prisirašiusių vyrų per pirmąjį šių metų pusmetį pasitikrino 8 tūkstančiai. Iš jų 97 vyrams buvo nustatytas prostatos vėžys. Vis dėlto, tie vyrai, kurie neateina tikrintis, dažniau nukenčia nuo šios ligos.

Įgyvendinant programą siekiama kuo anksčiau nustatyti prostatos vėžį, kai jo gydymas gali būti sėkmingas. „Programos efektyvumas priklauso ne tik nuo paslaugą teikiančių šeimos gydytojų, bet labiausiai nuo programoje dalyvaujančių vyrų aktyvumo ir sąmoningumo. Kiekvienas žmogus yra atsakingas už savo sveikatą“, – sako Šiaulių TLK Sutarčių skyriaus vyr. specialistė Asta Markevičienė.

Pagal prevencinę priešinės liaukos vėžio programą šeimos gydytojai rekomenduoja atlikti kraujo tyrimą, parodantį prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia konsultuotis pas urologą, o šis, jeigu reikia, atlieka priešinės liaukos biopsiją ligos diagnozei patvirtinti arba paneigti. Jei PSA kiekis normalus, pakartotinio patikrinimo datą nustato šeimos gydytojas, įvertinęs PSA tyrimo rezultatus.

Specialistai pabrėžia, kad pacientams, kuriems atliekami kraujo tyrimai ir prostatos biopsija, nereikia mokėti ir pirkti jokių priemonių ar medikamentų, viskuo pasirūpina gydymo įstaiga. Už pacientui suteiktą paslaugą įstaigai sumoka ligonių kasa. Šiaulių TLK per metus už Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos vykdymą gydymo įstaigoms sumoka beveik 300 tūkst. eurų iš PSDF.

Nuo 2006 m. Lietuvoje vykdoma Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skaičiuoja jau keturioliktus metus. Per minėtą programos vykdymo laikotarpį sulaukta teigiamų pokyčių – dažniau nustatomas ankstyvos stadijos prostatos vėžys, rečiau aptinkama užleistų šios ligos atvejų. Vis dėlto prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kasmet nustatoma apie 2 000 naujų ligos atvejų ir šis skaičius turi tendenciją didėti. Be to, mirtingumas nuo prostatos vėžio Lietuvoje vis dar yra vienas didžiausių Europoje.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite