Angle down Atgal

Šiaulių rajone - kuprinių svėrimo akcija

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras mokyklose vykdė akciją ,,Kiek sveria mano kuprinė?“. Akcijos metu mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai svėrė 1- 3 - 5 klasių mokinių kuprines.

Kviečiu abejingus suaugusiuosius panešioti kuprinę, kuri svertų 15 proc. jų kūno svorio. Jie akimirksniu suprastų, kad reikia imtis veiksmų vaikų nešiojamų kuprinių svoriui sumažinti.
Dr. Shelley Goodgold


Kuprinių svėrimo akcijos tikslas– atkreipti mokinių ir visuomenės dėmesį į mokyklinės kuprinės ir vaiko svorio santykį, nustatyti mokyklinės kuprinės atitikimą pagal Lietuvos higienos normą bei įvertinti galimą sunkios kuprinės poveikį mokinio sveikatai.

IŠVADOS:

- Kuprinių svėrimo akcijos metu buvo įvertinti 845 mokinių kuprinių svoriai. Iš surinktų duomenų paaiškėjo, kad mokinio kuprinė vidutiniškai svėrė 3100 g, mažiausias kuprinės svoris – 400 g, o sunkiausia kuprinė svėrė 7200 g.

- 2017 metais 0,04 proc. sumažėjo mokinių skaičius nešiojančių kuprines su dviem diržais (2016 m. - 100 proc., 2017 m. – 99,6 proc.).

- Nustatyta, kad 60 proc. mokinių mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. mokinio svorio, t. y. tiek, kiek rekomenduoja gydytojai, 35 proc. – nuo 10 iki 15 proc., o 5 proc. - daugiau kaip 15 proc. mokinio svorio.

- Išsiaiškinta, kad didesnė dalis mergaičių (6 proc.) nešioja per sunkias kuprines, kurios yra daugiau nei 15 proc. jų kūno masės, tokių berniukų buvo 4,3 proc.

- 2017 metais 7,5 proc. sumažėjo mokinių, kurie turėjo atšvaitą prie kuprinės (2016 m. – 83 proc., 2017 m. – 75,5).

- Nustatyta, kad 3,8 proc. daugiau mergaičių nešioja kuprines su atšvaitu (73,6 proc. – berniukų, 77,4 proc. mergaičių).

REKOMENDACIJOS:

- Į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje.

- Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pečių linijos, o apačia – žemiau juosmens.

- Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno svorio.

- Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.

- Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.

- Mokytojai turėtų aiškiai pasakyti, ką reikia atsinešti kitai pamokai.

- Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių, diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.

- Geriau, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros.

- Paprasta ar su „anatomine“ nugarėle? Anatominė/ortopedinė kuprinės nugarėlė, sudaryta iš keleto paminkštintų pagalvėlių, atitinkančių fiziologinius nugaros linkius, tvirtai priglunda prie vaiko nugaros. Todėl svoris pasiskirsto daug tolygiau, be to, tokia nugarėlė neleidžia vaikui kūprintis.

- Būtų geriau, jei kuprinė būtų suskirstyta į kelis skyrius sunkesniems ir lengvesniems daiktams. Kad teisingai paskirstytumėte svorį, sunkesnes knygas geriau krauti arčiau nugaros, įvairias smulkmenas patogu sudėti į kišenėles.

- Kuprinės audinys. Idealiausia, kai kuprinė pagaminta iš tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio.

- Atšvaitai. Šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eina tamsiuoju paros metu, todėl atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau ir ryškesnių, tuo vaikas bus saugesnis.

Rekomendacijos paruoštos naudojantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro duomenimis.

Ataskaitą parengė Šiaulių r. sav. visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vaineta Jurkienė

Visus šio tyrimo rezultatus galite rasti čia.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite