Angle down Atgal

Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka Lietuvių kalbos dienas paminėjo kūrybingai

Šiais metais, atsižvelgiant į esamą situaciją, Lietuvių kalbos dienos buvo minimos vasario–gegužės mėnesiais, tad Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka, prisidėdama prie Lietuvių kalbos dienų tikslo – didinti lietuvių kalbos prestižą, didinti jos mokymosi motyvaciją –įvairiomis veiklomis prisijungė prie šių dienų minėjimo.

Organizuotas eilėraščių kūrimo konkursas

Biblioteka, kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija, balandžio mėnesį suorganizavo eilėraščių kūrimo konkursą „Odė gimtajai lietuvių kalbai“. Paskelbtame konkurse buvo kviečiami dalyvauti Šiaulių miesto gimnazistai, studentai ir suaugusieji šiauliečiai. „Džiugu, kad netrūksta kūrybingų, savo kalbą branginančių šiauliečių, kurie nori pasidalinti savo kūryba,“ – eilėraščių gausa džiaugėsi konkurso iniciatorė bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė ryšiams su visuomene Jurgita Januševičiūtė-Taralė. Visi gauti kūrybiniai tekstai buvo paskelbti bibliotekos Facebook paskyroje. Socialinio tinklo lankytojai galėjo balsuoti už labiausiai patikusį eilėraštį. Pagal konkurso nuostatus, iš viso buvo atrinkta 10 laureatų – 9 eilėraščius (po 3 iš kiekvienos dalyvių – gimnazistų, studentų ir suaugusiųjų – kategorijos) atrinko vertinimo komisija, kurią sudarė nariai iš Valstybinės Lietuvių kalbos komisijos ir bibliotekos, ir 1 eilėraštis buvo atrinktas pagal Facebook lankytojų balsus. Visiems laureatams atiteko Kalbos komisijos ir bibliotekos įsteigti prizai.

Susitikimas su VLKK pirmininku

Laikantis saugumo reikalavimų, vietoj fizinio baigiamojo konkurso renginio, balandžio 29 d. surengtas nuotolinis susitikimas su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku Audriu Antanaičiu, kurio metu diskutuota apie lietuvių kalbos reikšmę ir prestižą. Susitikime dalyvavo Šiaulių miesto moksleiviai ir jų mokytojai, taip pat bibliotekos organizuoto eilėraščių konkurso „Odė gimtajai lietuvių kalbai“ dalyviai – iš viso per 90 asmenų. Šiauliečiams Komisijos pirmininkas perskaitė pranešimą apie lietuvių kalbos raidą, lygindamas ją su kitų Europos šalių istoriniu kontekstu, aptarė ryškiausias dabarties tendencijas ir ateities prognozes. Su susitikimo dalyviais diskutuota aktualiais lietuvių kalbos vartojimo klausimais: kitų kalbų vartojimo viešojoje erdvėje, įmonių pavadinimų ir kt. Į diskusiją apie tai, kokia šiandien yra lietuvių kalbos padėtis mokykloje, įsitraukė Šiaulių miesto mokyklų mokytojos. Jos pasidalijo pastebėjimais, kad mokiniai kalbos taisykles laužo neoficialioje aplinkoje, tačiau mokykloje geba kalbėti taisyklingai. Susitikime buvo paskelbti ir pasveikinti eilėraščių konkurso laureatai. 

Iniciatyva kvietė atrasti lietuviškus žodžius

Kovo pradžioje, skaitytojai, į bibliotekos padalinius atėję atsiimti nuotoliniu būdu užsakytų knygų, buvo maloniai nustebinami – bibliotekininkės kvietė sudalyvauti iniciatyvoje „Atrask lietuviškus žodžius, kurie lydės Tave visus metus". Iniciatyvos metu gyventojai buvo kviečiami specialiai paruoštame lape tarp daugybės raidžių rasti po kelis lietuviškus žodžius, kurie paskui buvo užrašomi ant skirtuko ir padovanojami skaitytojui. Per savaitę buvo išdalinti apie 100 skirtukų. Skaitytojai – suaugusieji ir vaikai – rado tokius žodžius kaip laimė, sėkmė, džiaugsmas, supratimas, šeima, šypsena, išmintis ir t. t. „Patiko ieškoti žodžių. Aš radau 3 žodžius – šypsena, dėkingumas, kantrybė. Ir dabar turėsiu skirtuką su šiais žodžiais. Tai padovanosiu jį mamai", – teigė mažasis skaitytojas Tadas. Iniciatyvos tikslas – prisidėti prie Lietuvių kalbos dienų minėjimo skatinant bibliotekos skaitytojus didžiuotis, džiaugtis gražiais lietuviškais žodžiais. Tad kiekvienas iniciatyvos dalyvis biblioteką palikdavo su šypsena ir skirtuku rankoje.

Lietuvių kalbos žinias išbandė viktorinose

Biblioteka, siekdama į Lietuvių kalbos dienų minėjimą įtraukti ir pradinių klasių mokinius, organizavo gimtosios kalbos žinių patikrinimo veiklas: Šiaulių miesto moksleivius į interaktyvias viktorinas „Atspėk knygą“, „Lietuvių mįslės“, „Rašytojas ir kalba“ – kvietė Rėkyvos, „Saulės“ ir Lieporių filialai. Viktorinų metu mokiniai ne tik demonstravo puikias lietuvių kalbos žinias, sužinojo naujų dalykų, bet ir pasidalino, kokie rašytojai jiems įdomiausi – Tomas Dirgėla, Nijolė Kepenienė, Selemonas Paltanavičius. „Šaltinėlio“ filialas kartu su Juventos progimnazija organizavo „Metų knygos rinkimus“. Suskaičiavus Šiauliuose online vykusio renginio metu atiduotus balsus, paaiškėjo, kad labai nedideliu skirtumu „Metų knyga 2020 m.“ vaikams, mokinių pasirinkimu, tapo Aušros Kiudulaitės „Maksas ir 92 musės“. O „Varsos“ filialas skaitytojus kvietė dalyvauti akcijoje „Biblioteka ir knyga“.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite