Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka: kūrybiškumas moko atsakingumo

Šiauliai
Jurgita Taralė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiaulių Gytarių progimnazijoje pristatyta piešinių-komiksų konkurso „Mano rytojus“ 10-ies geriausių darbų autorių – 5a klasės mokinių – paroda tuo pačiu pavadinimu „Mano rytojus“. Konkursas organizuotas Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės dalinai finansuojamą projektą „EKOBIBLIOTEKA: rytojaus kūrėjai“. Iš visų surinktų mokinių piešinių (dalyvavo Šiaulių Gytarių progimnazijos 5a klasės mokiniai ir Rėkyvos progimnazijos 4 klasės mokiniai) buvo atrinka 10 geriausių darbų, kuriuose vaizduojama, kokiame ateities pasaulyje (švariame ar užterštame, kupiname technologijų ir pan.) mes skaitysime knygas.

Visiems projekto dalyviams bus įteikti tvarumą ir gamtos saugojimą skatinantys prizai – daugkartiniai maišeliai ir augantys pieštukai. Atsižvelgiant į esamą ekstremaliąją situaciją ir vykdomas saugos priemones, tikimasi, kad bus galimybė laureatus apdovanoti ir pagrindiniu konkurso prizu – ekskursija į Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą.

Konkursui ruoštasi pradedant pažintį su komiksais

Kaip pasakojo projekto vadovė Jurgita Januševičiūtė-Taralė, ruošiantis konkursui „Mano rytojus“ Gytarių progimnazijos 5a klasės mokiniai (mokytoja Ilona Jankauskienė) pirmiausia apsilankė Komiksų centre: „Siekiant, kad mokiniai kuo aiškiau suvoktų ne tik paties projekto esmę, konkurso nuostatus, bet ir komiksus, pagrindinius jų piešimo principus, buvo organizuotos edukacijos Komiksų centre („Saulės“ filiale, K. Korsako g. 10). Čia pirmiausia mokiniams buvo pristatytas projektas, jo idėja ir konkurso nuostatai, bei, žinoma, prizai. Na, o po to edukatorius Tomas Januškevičius padėjo pasinerti vaikams į stebuklingą komiksų pasaulį, suprasti jų kūrimo svarbiausius aspektus ir apskritai, kuo ypatingi komiksai ir ką jais galima papasakoti“. Kadangi dabartinė situacija apriboja judėjimą, tai Rėkyvos progimnazijos 4 klasės mokiniai (mokytoja Virginija Tunikaitytė) su komiksais pažindinosi Rėkyvos filiale (Energetikų g. 7). Pačius piešinius-komiksus mokiniai, padedant mokytojoms, jau kūrė savo klasėse, dailės pamokose, nes tai yra pakankamai ilgas ir atsakingas procesas.

Kūrybiškumas skatina būti atsakingais

Kaip teigė mokinių kūrybinį procesą kuravusi Gytarių progimnazijos dailės mokytoja Ilona Jankauskienė, kūrybiškumo skatinimas gali turėti labai didelę įtaką suvokimui apie gamtosaugą, jos svarbą: „kūrybiškumas padeda visur: ir šiandien aplinką saugoti, ir ateitį kurti. Todėl manau, kad kūrybiškumas yra būtinas mokyklose ugdant mokinius. Ir štai tokio amžiaus, kaip, pavyzdžiui, penktokai, jau puikiai suvokia, kad reikia saugoti gamtą, jau turi savo požiūrį į aplinkosaugą. Juk ir mokyklose šia tema vykdomi įvairūs projektai, kuriuose vaikai aktyviai dalyvauja. Todėl kuo anksčiau mes pradedame ugdyti jų gamtosauginį suvokimą, tuo daugiau jie įgauna įgūdžių“. Biblioteka aktyviai prisideda prie vaikų ugdymo, jų kūrybiškumo skatinimo. Todėl vykdomi projektai, organizuojamos veiklos, kuriose vaikai sėkmingai išnaudoja savo kūrybiškumo potencialą: „Atkreipiant dėmesį į šioje parodoje eksponuojamus mokinių darbus, matyti, kad mokiniai ir ateityje mato biblioteką, kurioje bus galima rasti knygų. Tik vienuose piešiniuose biblioteka vaizduojama kaip tradicinė, kituose – labiau skaitmenizuota, kai kuriuose piešiniuose labai akivaizdi gamtosauginė tematika, tad turbūt mokiniai įsivaizduoja, kad ateity biblioteka bus lyg žaliasis kampelis, kur ateisime pasiskolinti knygų,“ – apie laureatų piešinius pasakojo J. Januševičiūtė-Taralė.

Siekiant kuo didesnės sklaidos, kad gyventojai susipažintų su viena iš projekto „EKOBIBLIOTEKA: rytojaus kūrėjai“ veiklų, piešinių-komiksų paroda „Mano rytojus“ lapkričio–gruodžio mėnesiais bus eksponuojama ir bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, Rėkyvos filiale, Rėkyvos progimnazijoje. Taip pat bus sukurta visų projekte dalyvaujančių mokinių piešinių virtuali paroda ir eksponuojama bibliotekos svetainėje www.smsvb.lt.

Taip pat projekto dalyvių dar laukia susitikimai su rašytojais, edukatoriais ir kitais kūrybingais žmonėmis, kurie mokys tvarumo, gamtosaugos, skatins mėgautis gamta ir pajausti skaitymo džiaugsmą.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

Nuotraukos – Ilonos Jankauskienės ir bibliotekos