Šiaulių ligoninėje vėl sumaištis: jauni medikai bėga iš darbo?

Šiauliai
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Jau kurį laiką Respublikinė Šiaulių ligoninė išgyvena ne pačius geriausius laikus. Gegužę iš gyvenimo pasitraukusi jauna medikė paliko daug neatsakytų klausimų, o dėl kilusio mobingo skandalo atleistą buvusį ligoninės vadovą Remigijų Mažeiką pakeitė nauja direktorė Česlova Špūrienė. Tačiau šie pokyčiai gero neatnešė – vis dažniau puse lūpų prabylama apie tai, kad ligoninėje kritiškai trūksta medikų, mat darbą palieka jauni specialistai, kurie verčiau renkasi kitą gydymo įstaigą, arba tiesiog emigruoja į užsienį.

Tūkstantis laukiančių eilėje

Šiauliuose jau kurį laiką girdėti kalbos, kad Respublikinė Šiaulių ligoninė vėl atsidūrė problemų sūkuryje. Kalbama, kad šiuo metu gydymo įstaigai tenka atlaikyti stipriai išaugusį jaunų gydytojų išėjimo iš darbo antplūdį, dėl to stringa gydymo paslaugų teikimas. Tai pajuto ir pacientai, susidūrę su dar neregėtomis eilėmis Konsultacijų skyriuje.

Šiauliečiai skundžiasi, kad eilės pas gydytojus-specialistus yra tokios didelės, jog vizito tenka laukti net tris ar keturis mėnesius, kai prieš metus taloną pavykdavo gauti jau po savaitės. „Jeigu pernai rudenį taloną pas akių gydytoją po savaitės gaudavau, dabar registratūroje sakė, kad yra tūkstantis laukiančiųjų ir tik prieš Kalėdas gal patekčiau. Privačiose klinikose irgi panašiai. Panevėžyje ar Kaune tą pačią savaitę būtų“, – savo patirtimi dalijosi šiaulietis.

Skubiosios pagalbos galima ir nesulaukti?

Kalbinti šiauliečiai patikino, kad gydytojų stygius jaučiamas ir Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje. Esą, čia atvykę pacientai įvertinami, surikiuojami pagal būklę. Jeigu yra rimtesnių ligonių, kiti pagalbos lieka laukti net ir per naktį, gavę vaistų nuo skausmo ir toliau kenčia iki ryto.

„Situacija tokia, kad jeigu naktį prisistatytum su atviru kojos lūžiu, tai tau duos pusę tabletės paracetamolio ir prižiūrės, kad naktį nenugaištum iki ryto, kol ateis specialistas į darbą ir suteiks pagalbą. Ir tai tik tuo atveju, jeigu nebus žmonių, kuriems jos reikės labiau nei tau“, – apie žiaurią realybę ligoninėje pasakojo šiaulietis.

 

Ligoninė ypatingos problemos nemato

Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė spaudai Sonata Tenytė sutiko pakomentuoti situaciją ligoninėje ir pabrėžė, kad tam tikros pozicijos medikų trūkumas – kompleksinė problema, su kuria susiduria daugelis gydymo įstaigų regionuose. Šiauliuose ši problema taip pat egzistuoja. Pasak jos, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ypač trūksta anesteziologų-reanimatologų, skubiosios medicinos gydytojų, psichiatrų.

„Vasarą atlaisvinus buvusius paslaugų ribojimus atsirado didesnis jų poreikis – pacientai aktyviau kreipėsi konsultacijoms. Tačiau pandemijos laikotarpiu daugeliui medikų susidarė dideli atostogų kaupiniai, kuriuos jie turi išnaudoti iki šių metų pabaigos. Nepaisant to ženkliai sumažinome pacientų eiles Konsultacijų skyriuje, o pas kai kuriuos specialistus jų visai neliko.

Eilių pas kardiologus, neurochirurgus, nefrologus, infektologus, otorinolaringologus, chirurgus, pulmonologus, echoskopuotojus nėra ir dar turime laisvų registracijos laikų. Rugpjūčio mėnesį sumažėjo eilės pas ortopedus-traumatologus, proktologus, reabilitologus, hematologus – atsiradus laisvų registracijos laikų skambiname pacientams iš laukiančiųjų eilės ir registruojame juos konsultacijoms pas specialistus. Atskira tvarka konsultacijai registruojami pacientai, kuriems pirmą kartą nustatyta onkologinė liga.

Dėl specialistų trūkumo išlieka ilgos eilės pas gydytojus gastroenterologus, dermatovenerologus.

Atkreipiame dėmesį, kad nepaisant sudėtingėjančios epidemiologinės situacijos ambulatorinės paslaugos neribojamos ir teikiamos įprasta tvarka“, – apie situaciją ligoninėje pasakojo S. Tenytė.

Išaugo pacientų srautas

Šiaulių ligoninės atstovė sutiko, kad problemų Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje tikrai kyla. Esą, tam įtakos turi stipriai išaugęs pacientų skaičius ir netinkamas kai kurių besikreipiančiųjų požiūris, kai skubioji pagalba prilyginama šeimos gydytojo konsultacijai.

„Pastarųjų mėnesių pacientų srautas Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje yra didžiulis – per parą sulaukiame nuo 147–180 pacientų.

Susiduriame su problema, kad visuomenėje trūksta edukacinės medžiagos apie tai, kokiu principu veikia Skubiosios medicinos pagalbos skyrius. Svarbu žinoti, kad sunkesni pacientai turi pirmumą; Skubiosios medicinos pagalbos skyrius suskirstytas į zonas (reanimacinė salė, stebėjimo salė ir ambulatorija), todėl žmonės klaidingai suvokia bendrą skyriaus situaciją, nes nemato, kas vyksta kitose zonose ir kur sutelkti personalo resursai.

Dažnai pacientai Skubiosios medicinos pagalbos skyrių suvokia, kaip visą parą dirbantį šeimos gydytojų kabinetą. Sąmoningai įsivertinus bendrą savijautą, negalavimus pagalbos ir išsamiai konsultacijai visų pirma reikėtų kreiptis į šeimos gydytojus“, – sakė S. Tenytė.

Kaltina darbo grafikus

Ligoninės atstovė nebuvo linkusi gydytojų trūkumo sieti su gegužę įvykusia tragedija. Pasak jos, ši problema egzistuoja jau seniai, o dar labiau išryškėjo peržiūrėjus medikų darbo grafikus.

„Atkreipiame dėmesį, kad su medikų trūkumo problema gydymo įstaiga susiduria pastaruosius keletą metų. Po gegužės mėnesį įvykusios nelaimės Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykdyta Valstybinės darbo inspekcijos patikra parodė medikų darbo grafikų sudarymo pažeidimus. Šiuo metu darbo grafikai sudaromi griežtai laikantis Darbo kodekso reikalavimų, išlaikant proporcijas tarp darbo valandų / poilsio dienų, todėl darbuotojų trūkumas dar labiau išryškėjo“, – teigė S. Tenytė.

Visgi paklausus, kiek gydytojų per pastaruosius tris mėnesius paliko savo darbo vietą, atsakymo taip ir nesulaukėme. Nei konkretaus skaičiaus, nei priežasčių ligoninės atstovė nekomentavo. Klausimas taip ir liko atviras.