Šiaulių apskrityje sparčiai daugėja sergančiųjų gripu, savivaldybėse skelbiamos gripo epidemijos

Šiauliai
Lolita Strazdauskienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (NVSC Šiaulių departamentas) informuoja, kad Šiaulių apskrityje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir toliau sparčiai didėja.

Joniškio rajono savivaldybėje šių metų sausio 31 d. jau paskelbta gripo epidemija, Šiaulių miesto ir Akmenės rajono savivaldybių administracijoms teikiami siūlymai skelbti gripo epidemijos pradžią Šiaulių mieste bei Akmenės rajone.

Per savaitę sergamumas gripu išaugo dvigubai

NVSC Šiaulių departamento duomenimis, 5-ąją me­tų sa­vai­tę (sau­sio 29–vasario 4 d.) bendras Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis, padidėjo nuo 120,0 iki 156,1 atv. / 10 tūkst. gyventojų. Sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis epideminį sergamumo lygį perkopė visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose, išskyrus Šiaulių rajoną. Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis, kaip ir praėjusią savaitę, išlieka Šiaulių rajone, didžiausias – Šiaulių mieste ir Joniškio rajone (žr. lentelę).

Bendroje Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI struktūroje dominuoja ŪVKTI, gripas sudaro 16,2 proc. viso sergamumo. Iš visų susirgusiųjų, daugiausiai serga vaikai (61,6 proc.).

Per savaitę gripas kliniškai diagnozuotas 674 asmenims, iš jų – 305 atvejai vaikams. Šiaulių apskrities ligoninėse dėl gripo hospitalizuoti 6 gyventojai, iš jų – 2 vaikai. Palyginus su prieš tai buvusios savaitės duomenimis, gripo atvejų skaičius Šiaulių apskrityje išaugo net 2,3 karto.

Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo ženkliai mažesnis ir siekė 107,8 atv. / 10 tūkst. gyventojų per savaitę, gripu sirgo 452 Šiaulių apskrities gyventojai.

Gripo epidemija siūloma skelbti Šiaulių mieste ir Akmenės rajone

Šiaulių mieste sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis per savaitę padidėjo nuo 154,6 iki 211,4 atv. / 10 tūkst. gyventojų, bendras užregistruotų klinikinių gripo atvejų skaičius iš visų susirgusiųjų sudaro 14,9 proc. Lyginat su prieš tai buvusios 4-osios savaitės (sausio 22-28 d.) duomenimis, sergamumas gripu ir ŪVKTI Šiaulių mieste išaugo 1,4 karto. Susirgimų gripu padaugėjo nuo 120 atvejų iki 319, susirgimų ŪVKTI – nuo 1 437 iki 1 810 atvejų.

Akmenės rajone bendras sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 5-ąją metų savaitę (sausio 29-vasario 4 d.) pasiekė 154,4 atv. / 10 tūkst. gyventojų. Bendras užregistruotų klinikinių gripo atvejų skaičius iš visų susirgusiųjų sudaro 18,9 proc. Per savaitę susirgimų gripu padaugėjo nuo 21 atvejo iki 58, susirgimų ŪVKTI – nuo 179 iki 249 atvejų.

Atsižvelgiant į didėjantį sergamumą gripu ir ŪVKTI, NVSC Šiaulių departamentas šių metų vasario 5 d. Šiaulių miesto ir Akmenės rajono savivaldybės administracijomis pateikė rekomendacijas skelbti gripo epidemijos pradžią Šiaulių mieste ir Akmenės rajone.

Lentelė. Sergamumas gripu ir ŪVKTI Šiaulių apskrityje 5 sav. (sausio 29–vasario 4 d.)

Administracinė teritorija

Gripo atv.sk.

Gripo ir ŪVKTI atv. sk.

Rodiklis,

atv./10.000 gyventojų

Šiaulių miestas

319

2129

211,4

Šiaulių rajonas

68

318

77,1

Akmenės rajonas

58

307

154,4

Joniškio rajonas

88

403

183,6

Kelmės rajonas

68

343

126,3

Pakruojo rajonas

29

270

136,0

Radviliškio rajonas

44

401

110,0

Šiaulių apskritis

674

4171

156,1

Dėl padidėjusio sergamumo mokyklose nutraukiama ugdymo veikla

NVSC Šiaulių departamento duomenimis, praėjusią savaitę dėl aukšto mokinių sergamumo gripu ir ŪVKTI, laikinai ugdymo veikla buvo nutraukta dvejose Šiaulių miesto mokyklose ir dvidešimties Šiaulių miesto mokyklų 191-oje klasėje. Šių metų vasario 5 d. duomenimis, ugdymo veikla laikinai nutraukta vienoje Šiaulių miesto mokykloje ir 10-ies mokyklų 42-ose klasėse.

Gripo epidemijos metu svarbu nepamiršti nespecifinių profilaktinių priemonių

NVSC Šiaulių departamentas primena:

● pajutus pirmuosius peršalimo ligos ar į gripą panašius simptomus (karščiavimas, sloga, kosulys, gerklės, galvos, raumenų skausmai, nuovargis, silpnumas, viduriavimas, vėmimas) būtina pasilikti namuose (nevykti į darbą, neleisti vaikų į ugdymo įstaigas), kad tarp sveikų asmenų nebūtų platinami ligų sukėlėjai;

● saugotis peršalimo bei vengti kontakto su sergančiaisiais asmenimis (nuo sergančiojo laikytis 1 m atstumu);

● kuo dažniau vėdinti ir valyti patalpas drėgnu būdu, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių;

● tinkamai ir dažnai plauti rankas – po tekančiu vandeniu, su muilu, ne trumpiau kaip 20-30 sekundžių;

● stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis;

● laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną vienkartine nosinaite, nosinaitę nedelsiant išmesti bei nusiplauti rankas;

● vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;

● stiprinti imuninę sistemą grūdinantis bei naudojant liaudies medicinos priemones: česnaką, ežiuolę, imbierą, vitaminą C, medų ir kt.;

● daugiau laiko praleisti gryname ore bei valgyti daugiau vaisių, daržovių;

● pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius bei avalynę;

● susirgus nesigydyti patiems, o dėl gydymo paskyrimo kreiptis į medikus.