Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Šiaulių apskrityje - pirmieji įtariami tymų atvejai
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 12 d. 16:22

Šiaulių apskrityje - pirmieji įtariami tymų atvejai

Šiauliai

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


75531

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas informuoja, kad Šiaulių mieste įtariamas pirmasis susirgimas tymais. Susirgo suaugęs asmuo, kuriam taikomas ambulatorinis gydymas. Kitas įtariamas tymų susirgimas studentei iš Kauno, kuri savaitgalį grįžo pas tėvus į Radviliškio rajoną ir šiuo metu gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Tymai ypač užkrečiama liga

Tymų virusas plinta aerozolio ir oro lašelių keliu, per kvėpavimo takų sekretais užterštas rankas ir aplinkos daiktus. Tymai viena lengviausiai plintančių ir labiausiai užkrečiamų ligų. Tymų virusas patalpų ore ar ant paviršių tykoti gali net 2 valandas. Lauke užsikrėsti liga tikimybė nedidelė, nes virusas neatsparus ultravioletiniams spinduliams.

Kas turi didžiausią riziką užsikrėsti?

Asmenys nesirgę tymais, neskiepyti ar nepilnai skiepyti, nežinantys savo skiepų nuo tymų būklės, su nusilpusia imunine sistema, nėščiosios, kūdikiai, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir kt. Tokiems asmenims užsikrėsti užtenka 15 min., kai bendraujama veidas į veidą ar būnant toje pačioje patalpoje.

Kada ir kaip pasireiškia ligos požymiai?

Pirmieji tymų požymiai po užsikrėtimo atsiranda po 10-12 dienų: karčiavimas, sloga, kosulys, akių junginių uždegimas (konjunktyvitas), šviesos baimė, skruostų gleivinėje atsiranda dėmelės (panašios į baltas manų kruopeles, apsuptas rausva juostele). 3-7-ą ligos dieną prasideda etapinis makulopapulinis bėrimas, prasideda veido srityje, už ausų, kakle ir leidžiasi į liemenį, rankas, šlaunis, blauzdą ir pėdas. Išbėrimas laikosi 4-7 dienas, po to blėsta, pigmentuojasi, pleiskanoja.

Tymų komplikacijos

Tymų komplikacijos gana dažnos, dėl jų pasitaiko ir mirtys. Dažniausios komplikacijos: pneumonija, vidurinės ausies uždegimas, sunkūs akių uždegimai, kai ligonis gali apakti. Rečiau pasitaiko encefalitai, meningoencefalitai, širdies ar plaučių pakenkimai. Kadangi specifinių vaistų tymams gydyti nėra, gydomi ligos simptomai.

Sergančiojo tymais izoliacija

Kiekvienas susirgęs tymais izoliuojamas namuose ar ligoninėje – priklauso nuo ligos sunkumo. Ligonis būna užkrečiamas 4 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo pradžios. Tuo laikotarpiu vaikas negali lankyti kolektyvo, suaugusieji eiti į darbą. Stengtis riboti bendravimą, ypač su imliais asmenimis. Bendraujant dėvėti individualias apsaugos priemones.

Ką daryti artimą kontaktą turėjusiems asmenims?

Vienintelė specifinė profilaktikos priemonė šiems asmenims – skiepai. Suaugusieji skiepijami ta pačia tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcina (MMR, ,,Priorix“), kuri skirta vaikams. Turėję sąlytį su sergančiuoju tymais, gali pasiskiepyti nemokamai, kreipdamiesi į savo šeimos gydytoją. Pasiskiepyti reikia per 72 val. po kontakto su sergančiuoju tymais. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį būtina išlaukti visą inkubacinį periodą (21 d.), stebėti savo sveikatą ir jei nesusergama – pasiskiepyti. MMR vakcina negalima skiepyti nėščiųjų.

Kad tymai neplistų

Tymams valdyti būtina sukurti aukšto lygio kolektyvinį imunitetą (apie 98 proc.). Tik tada viruso plitimas bus ribotas. Pagal Lietuvos vaikų planinių skiepijimų kalendorių nuo tymų vaikai skiepijami dviem MMR vakcinos dozėmis: 15-16 mėn. ir 6-7 metų. Vakcina sukuria imunitetą 95-98 proc. paskiepytų vaikų. Asmenys, paskiepyti nuo tymų ar kitų vakcinomis valdomų infekcijų, bet kada gali pasitikrinti povakcininio imuniteto būklę, atlikdami kraujo serologinius tyrimus.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA