REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių miesto savivaldybės informacija2020 m. Liepos 17 d. 09:14

Šiaulių ambicija dėl oro taršos mažinimo atvėrė plačias galimybes

Šiauliai

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


138815

Savivaldybės, kurios tikėjosi miestų autobusų parkus atnaujinti gaunant subsidijas pagal Klimato kaitos programos priemones buvo susidūrusios su nesklandumais. Užkelti aplinkosauginio efektyvumo kriterijai daugelį keleivių vežėjų nuvylė – atlikus skaičiavimus paaiškėjo, kad nurodytų sąlygų realybėje išpildyti nepavyktų.

Aplinkai draugiškus transporto parkus kurti planavę miestai liko praktiškai be pagalbos. Šiaulių miesto savivaldybė taip pat siekė, kad mieste nebeliktų taršaus viešojo keleivinio transporto. Reaguodama į Šiaulių miesto mero Artūro Visocko pateiktus siūlymus, kuriuos palaikė ir Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), Aplinkos ministerija pakeitė ankstesnes tvarkas, taip šalies savivaldybėms atverdama naujas galimybes.

Šiaulių miesto savivaldybė ir UAB „Busturas“ dar nuo 2015 metų yra priėmę bendrą principinį sprendimą šiauliečių kelionėms rinktis ekologišką transportą ir investuoti į švarų miestą. Tokios klimato kaitos problemų sprendimo krypties laikosi ir Europos sąjunga, teikianti finansavimą oro taršos mažinimo projektams. Lietuvoje taip pat paskirtos subsidijos alternatyvų kurą naudojančių transporto priemonių parkų kūrimui ir atnaujinimui. Šiauliai, kaip ir kitos savivaldybės, laukė galimybių atnaujinti miesto autobusų parką, tačiau pirminės sąlygos finansavimui gauti nuvylė.

Aplinkos ministerijos parengtame modelyje buvo apibrėžtos subsidijos lubos ir numatytas maksimalus vienam pareiškėjui skiriamos subsidijos dydį ribojantis aplinkosauginio efektyvumo kriterijus. Remiantis Alternatyviojo kuro ir infrastruktūros asociacijos (ADIA) skaičiavimais, pretenduoti į maksimalią paramą būtų įmanoma tik tuo atveju, jei įsigytos transporto priemonės važiuotų beveik nesustodamos ir negesdamos. Tam, kad subsidija atsipirktų, reikėtų pasiekti kelis kartus didesnę autobusų ridą, nei tai yra įmanoma normaliomis eksploatavimo sąlygomis.

Šaulių miesto meras Artūras Visockas sulaukė Lietuvos savivaldybių asociacijos palaikymo ir apie finansavimo tvarkos trūkumus jau buvo kalbama visos šalies savivaldos vardu. Liepos 15-ąją aplinkos ministras pakeitė ankstesnio įsakymo nuostatas. Galima pasidžiaugti, kad bendros pastangos nenuėjo veltui. Šiaulių miesto iniciatyva yra aktuali visai Lietuvai ir dabar šalies savivaldybių vežėjai turės galimybę atsinaujinti savo autobusų parkus.

„Nuolat ieškojome realių galimybių spręsti klimato kaitos problemas. Norint atnaujinti keleivinio transporto parkus, reikia didelių investicijų, vien savivaldos išteklių tam tikrai nepakanka. Matydami, kad susidarė situacija, kuri nebuvo naudinga niekam, nusprendėme siūlyti alternatyvius sprendimus, prašėme LSA paramos. Nuoširdžiai dėkoju aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai už tai, kad buvau išgirstas, kad buvo įsigilinta į pateiktus siūlymus ir buvo priimtas racionalus, Lietuvai naudingas sprendimas. Jei miestai pasinaudos atsivėrusiomis galimybėmis, keleiviai džiaugsis patogesnėmis kelionėmis, prie didžiųjų gatvių bus gerokai lengviau kvėpuoti. Šiauliai tikrai nepraleis tokio šanso“, – komentavo Šiaulių meras Artūras Visockas.

Pakoreguotame aplinkos ministro įsakyme dėl Klimato kaitos programos priemonėje nurodoma, kad finansavimo dydis vienam pareiškėjui - 55 % tinkamų finansuoti išlaidų, kai pagalba teikiama didelėms įmonėms; - 60 % tinkamų finansuoti išlaidų, kai pagalba teikiama mažosioms ir vidutinėms įmonėms. Maksimalus subsidijos dydis vienam pareiškėjui yra 10 mln. eurų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA