Angle down Atgal

Šiauliai tarp regioninių atliekų tvarkymo centrų lyderių

Vienas aktualiausių aplinkosaugos klausimų pasaulyje – atliekų tvarkymas – itin svarbus ir Lietuvai. Regioniniai atliekų tvarkymo centrai imasi visų priemonių, kad į šalies sąvartynus kasmet patektų vis mažesni komunalinių atliekų kiekiai. Tam nuolat atliekami įvairūs darbai – nuo investicinių projektų įgyvendinimo, infrastruktūros gerinimo iki visuomenės švietimo. Tačiau per trejus metus būtent Šiaulių regionas šioje srityje padarė didžiausią pažangą.

Ar kada susimąstėte, kokia dalis turinio iš kieme stovinčio komunalinių atliekų konteinerio patenka į sąvartyną? Iš tiesų, geras klausimas. Visi puikiai suprantame, kad išmetamų atliekų kiekis kasmet dėl įvairių priežasčių auga, o į aplinką – priešingai, kuo toliau, tuo turi patekti mažiau. Taigi, tinkamas atliekų sutvarkymas tampa vis svarbesnis.

Šį klausimą nuolat sprendžia ir šalies atliekų tvarkymo centrai, kurių pagrindinis uždavinys yra ne tik konteinerių ištuštinimo kontrolė. bet ir tinkamas jų turinio, t. y. atliekų sutvarkymas, siekiant, kad kuo mažesnis kiekis atliekų patektų į už miestų esančius regioninius nepavojingų atliekų sąvartynus. Be jokios abejonės, šis tikslas yra ir Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro prioritetas.

Minėtas centras, anot uždarosios akcinės bendrovės „Technologinių paslaugų sprendimai“ vadovo Eugenijaus Rimkevičiaus, sparčiais žingsniais gerino komunalinių atliekų tvarkymo situaciją.

„Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, nepaisydamas nepalankios nuomonės bei įvairių trukdžių, nuėjo ilgą kelią ir gali didžiuotis pasiektais rezultatais. Būtent jis, vertinant trijų metų šalies atliekų tvarkymo centrų raidą, atliko didžiausią šuolį“, – teigia visų tokių šalies atliekų tvarkymo centrų palyginamąją analizę atlikęs ekspertas.

Anot jo, dar 2015 metais Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro rezultatai nebuvo tokie, kokių norėtųsi. Iš surinktų 124 tūkstančių tonų komunalinių atliekų, gerokai daugiau nei pusė – net 93 tūkstančiai tonų – pateko į sąvartyną. Pagal šiuos rodiklius Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras dalijosi paskutine pozicija Lietuvoje.

Tačiau vos per dvejus metus situacija gerokai pasikeitė. „2017 metais tas pats Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras iš gyventojų ir įmonių surinko jau didesnį kiekį atliekų – 131 tūkstantį tonų. Tačiau į sąvartyną „atgulė“ tik 39 tūkstančiai tonų atliekų. Ką tai reiškia? Palyginkite skaičius ir suprasite. 93 ir 39. Vos per dvejus metus į aplinką patekusių atliekų kiekis sumažintas beveik dviem su puse karto“, – sakė E. Rimkevičius.

Jo teigimu, dabar šis centras šalyje – tarp regioninių atliekų tvarkymo centrų lyderių, mat komunalinių atliekų perdirbimo rodiklius viršijo 60 procentų. Tokiu būdu, anot eksperto, sparčiais žingsniais žengiama link žiedinės ekonomikos proceso įgyvendinimo.

Kokiais būdais pasiekti tokie rezultatai? Pagrindiniai faktoriai, anot analizės autoriaus, yra keli. Pirmasis, efektyvios partnerystės tarp verslo ir viešojo sektoriaus sukūrimas. Antrasis, visiems proceso dalyviams nustatytos aiškios taisyklės ir procesai, kurie leidžia pasiekti aukštus efektyvumo rodiklius daugelyje sferų: MBA (mechaninio biologinio apdorojimo) operavimo, atliekų surinkėjų-vežėjų efektyvaus monitoringo, tikslios ir skaidrios apskaitos įvedimo. Trečioji - visos investicijos į darbuotojų, proceso optimizavimo, apskaitos inovatyvius sprendimus leido ženkliai sumažinti emisiją į aplinką ir pagerinti visų komunalinių atliekų tvarkymo aplinkosauginę būklę.

„Išanalizavus Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro veiklą, daromos išvados, kad šis centras atliekų tvarkymo veiklos optimizavimą per metus pagerino 14 procentų, o bendrai – 45 procentais. Vykdomos veiklos augimas per metus augo 28 procentais, bendrai – 58“, – reziumavo E. Rimkevičius.

Žinoma, tokiam rezultatui pasiekti įtakos turi ir patys gyventojai, kurie patys rūšiuoja vis daugiau atliekų, tad antrinių žaliavų į mišrių atliekų konteinerius patenka vis mažiau. Papildomai atskiriamos ir biologiškai skaidžios atliekos ar kitos, netinkamos perdirbimui atliekos. Gyventojams užtikrintos prieinamos sąlygos tinkamam atliekų atsikratymui. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras tam yra sudaręs visas sąlygas – nuo įvairių tipų ir rūšių konteinerių gyventojams suteikimo iki kompostavimo, didelių gabaritų aikštelių, atliekų priėmimo punktų infrastruktūros įrengimo. Organizuojamas ir pavojingų atliekų surinkimas. Šios priemonės yra užtikrintos visame centro aptarnaujamame Šiaulių regione.

Atliekų tvarkymo procesą gerokai palengvino ir nuo 2016 metų naudojamas Šiaulių regiono mechaninio biologinio apdorojimo įrenginys, kurio pagalba iš mišrių komunalinių atliekų srauto atskiriamos biologiškai skaidžios atliekos bei antrinės žaliavos (popierius, stiklas, plastmasė, metalo likučiai) tinkamos perdirbimui ir netinkamos perdirbimui, tačiau turinčios energetinę vertę, kurios deginamos UAB „Fortum Klaipėda“ termofikacinėje jėgainėje.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite