Angle down Atgal

Šiauliai šviečia – Šiauliai šviečiasi: statomos dalijimosi knygomis stotelės

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC), bendradarbiaudamas su Šiaulių miesto savivaldybės administracija ir socialiai atsakingais partneriais, vykdo projektą, kurio tikslas – įrengti DALIJIMOSI KNYGOMIS STOTELES lankytinose Šiaulių miesto erdvėse.

Tokios dalijimosi knygomis stotelės, įrengtos po atviru dangumi, gausiai žmonių lankomose vietose, yra puiki paskata skaityti, nes čia knygas galima palikti ir pasiimti bet kurią savaitės dieną, bet kuriuo paros metu. Knygų mainų stotelės skatina domėjimąsi įvairaus žanro literatūra ir sukuria bendruomeniškumo, tvarumo ir draugiškumo atmosferą, padeda surasti bendraminčių.

„Dalydamiesi nenaudojamais, bet dar geros būklės daiktais su kitais, prisidedame prie gamtos išteklių tausojimo ir ekologijos – knygos ir žurnalai nėra tiesiog išmetami, kai tampa nebereikalingi vienuose namuose, bet, atrasdami naują gyvenimą kito žmogaus rankose, keliauja ir yra skaitomi keletą kartų. Todėl knygų mainai yra svarbūs ne tik socialiniu-kultūriniu aspektu, bet ir siekiant žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimo“, – sako ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis.

Pirmąją knygų mainų bibliotekėlę 2009 metais įkūrė amerikietis Todas Bolas (Todd Bol) savo motinos – skaityti mėgusios mokytojos – atminimui pagerbti. Plačiajai visuomenei patikusi iniciatyva vėliau įgavo tvarią koncepciją – visi bibliotekėlių modeliai buvo gaminami iš antrinių žaliavų, o jų paskirtis – sudaryti sąlygas keistis knygomis ir sutelkti žmones bendrai naudingai veiklai.

Lietuvoje pirmoji bibliotekėlė buvo įrengta 2012 m. Vilniaus universiteto darbuotojos iniciatyva, o Šiauliuose 2015 m. buvo pastatytos net 5 mažos nemokamos bibliotekėlės: Respublikinėje Šiaulių ligoninėje prie Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos (V. Kudirkos g. 97), Rėkyvos seniūnijoje, Medelyno seniūnijoje (Birutės ir Žagarės gatvių kampe), Vinco Kudirkos progimnazijoje (Dvaro g. 129), „Rasos“ progimnazijoje (Tiesos g. 1). Šiuo metu Šiauliuose tokių bibliotekėlių yra ir daugiau.

Nors mažų bibliotekėlių steigimo praktika nėra nauja, tačiau ji šiuo metu nėra plėtojama. Būtent todėl ŠRATC ir Šiaulių miesto savivaldybės administracija nori atgaivinti knygų mainų idėją, ją aktyviai vystyti ir tokiu būdu skatinti daugiau skaityti knygų, dalytis jomis, kad Šiaulių gyventojai šviestųsi ir Šiauliai šviestų dar ryškiau.

Dalijimosi knygomis stoteles, kurių vietos bus paskelbtos vėliau, planuojama įrengti iki 2021 m. liepos 1 d.

ŠRATC džiaugiasi, kad prie dalijimosi knygomis stotelių projekto įgyvendinimo jau prisijungė ne tik Šiaulių miesto savivaldybės administracija, bet ir socialiniai partneriai – verslo atstovai (UAB „Vigidas“, UAB „Sodbeta“, UAB „Stiklita“, UAB „Gamaka“, UAB „Jupojos statybinės medžiagos“), Šiaulių profesinio rengimo centras, VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras, Šiaulių miesto entuziastas – stalius Vitoldas Balčiūnas, kurie neabejingi projekto idėjai. Tikimės, kad prie šio projekto prisijungs ir daugiau jo naudą įžvelgiančių partnerių visame Šiaulių regione.

Naujai pastatytos knygų mainų stotelės bus pildomos ŠRATC dalijimosi daiktais stotelėse „Daiktų kiemas“ žmonių paliktomis knygomis.

Norime atkreipti dėmesį, kad 2019 m. susikūrusi gyventojų atneštų knygų bibliotekėlė yra ir ŠRATC patalpose, Pramonės g. 15-71, kur kiekvienas žmogus galėjo ir, pasibaigus karantinui, galės palikti nereikalingas knygas ir nemokamai pasiimti sudominusių knygų.


 


 


 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite