REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių energija2021 m. Gruodžio 9 d. 16:39

Šiauliai nuolat gražėja. Draugystės prospektas

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


197017

Jau renovuotų Šiaulių miesto daugiabučių namų gyventojai džiaugiasi ne tik mažesnėmis išlaidomis šildymui, kokybiškesnėmis gyvenimo sąlygomis bei gražesniu pastato vaizdu, bet ir kita ilgalaike renovacijos nauda – padidėjusia turto verte, taip pat galimybe prisidėti prie patrauklaus savo gyvenamojo kvartalo ir viso miesto estetinio veido kūrimo. Būkime savo miesto šeimininkai! Atsinaujinkime savo namus kartu su sparčiai gražėjančiu miestu! O kol kas kartu pasivaikščiokime jo gatvėmis ir stebėkime šiuos pokyčius. Pradėkime nuo Draugystės prospekto.

Renovuoto Draugystės pr. daugiabučio gyventojas: „Labai faina čia gyventi“

Ramūnas Bosas – laimingas renovuoto Draugystės pr. 13 daugiabučio namo gyventojas. Jis neslepia, kad pagrindinis kriterijus, kodėl pirko butą šiame name – jo renovacija: „Ne, kai pirkome butą, mūsų daugiabutis dar nebuvo renovuotas, bet jau žinojome, kad jis yra įtrauktas į renovuojamų namų sąrašą, jau buvo paruoštas jo atnaujinimo projektas“.

Šis daugiabutis atnaujintas 2015 metais. Iki renovacijos Ramūnui jame gyventi neteko, bet jis prisimena tuomet aktyviai domėjęsis tokių namų komunaliniais mokesčiais, ypač sąskaitomis už šildymą. „Teko girdėti, kad butai Draugystės pr. senuose nerenovuotuose namuose buvo vadinami vienais brangiausių mieste būtent dėl tenykščių gyventojų gaunamų sąskaitų už šildymą. Buvę mano buto savininkai rodė sąskaitą, kai už gūdžiausio žiemos mėnesio šildymą mokėdavo po 600 litų“, – pasakoja pašnekovas.

Jis tikino neišsigandęs renovacijos darbų keliamų nepatogumų. Ramūnas džiaugiasi gerais statybų vadovais, gyventojus išsamiai supažindinusius su numatytais darbais, kurie vėliau, beje, vyko gan greitai ir sklandžiai. „Nereikia bijoti klausti ir domėtis vykstančia renovacija, jei jos metu ir kyla kažkokių klausimų, problemų, viskas išspendžiama bendraujant“, – neabejoja Ramūnas pašnekovas.

Nors nerenovuotame Draugystės pr. 13 daugiabutyje jam gyventi neteko, šiaulietis nuoširdžiai džiaugiasi renovuoto namo patogumais ir privalumais, pirmiausia atsiradusia galimybe reguliuoti buto patalpose šildymą ir ženkliai sumažėjusiomis sąskaitomis už šildymą. „Galimybė savarankiškai reguliuoti šilumą kambariuose – labai naudingas dalykas, pavyzdžiui, miegamajame pasidarome vėsiau, kituose kambariuose – šilčiau. Už lapkričio mėnesio šildymą šiemet mokėjome tik 14,65 Eur, o namuose vaikštome trumpomis rankovėmis“, – džiaugiasi vyras.

Jis vardina ir kitus renovacijos privalumus – atnaujintą vamzdyną, elektros instaliaciją, žinoma, ir pagražėjusį namo fasadą, bendrą jo vaizdą. Kaip šeimininkas Ramūnas džiaugiasi ir draugus ar artimuosius į svečius kviesdamas, nes savo daugiabučiu didžiuojasi. Ir ne tik juo, bet ir itin kruopščiai išpuoselėta jo aplinka, įrengtomis vaikų žaidimų aikštelėmis: „Žmonės iš Pietinio miesto rajono atvažiavę stebisi, kad Šiauliuose tokių gražių vietų yra. O mums – labai fainai čia gyventi“. Ir kaip nebus, kai du – devynerių ir pustrečių metų vaikus auginančiai šeimai tiesiai po namo langais įrengtos dvi puikios, pagal skirtingus tokio amžiaus vaikų poreikius pritaikytos žaidimo aikštelės.

Ramūnas turi pažįstamų, gyvenančių dar nerenovuotuose Draugystės pr. daugiabučiuose. „Ir jie jau nekantriai laukia renovacijos“, – sako pašnekovas. Kvartalinės renovacijos idėją jis vertina labai teigiamai, prisipažįsta itin smagiai ir pakiliai besijaučiantis, kai eina pasivaikščioti po „savo rajoniuką“.

Kodėl būstas su „paskolėle“ renovuotame name – vertingesnis nei nerenovuotame be paskolos?

 Nekilnojamo turto agentūros MB  „Sauliaus būstas“ vadovas  Saulius Sendžikas neabejoja, kad investuoti į daugiabučio namo renovaciją naudinga ne tik dėl gražesnio pastato estetinio vaizdo, bet ir dėl išaugančios tokio būsto vertės. Jis skaičiuoja, kad vidutiniškai buto renovuotame name vertė po renovacijos išauga apie 20 proc., o ypatingai gerai renovuotuose namuose, kuomet sutvarkoma ir jų aplinka – net 25–30 proc.:

  • Ar šiuo metu daugiabučio namo renovacija yra tai, į ką verta investuoti?

  • Į namo renovaciją investuoti verta visuomet, nes tai – atsiperkanti investicija. Kiekvieno renovuoto namo ir atitinkamai buto jame rinkos vertė yra didesnė, žinoma, ir išoriškai renovuoti namai tampa patrauklesni, neretai būna sutvarkoma ir jų aplinka.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad perkant būstą renovuotuose namuose, kaip ir naujos statybos, bankai finansuoja iki 85 proc. sumos (suteikia paskolą), pirkėjui lieka įnešti 15 proc. pradinio įnašo. Perkant bustą kituose namuose, bankai suteikia paskolą tik 80 procentų sumos, tad pirkėjui reikia didesnio – 20 proc. – pradinio įnašo.

  • Ar galėtumėte skaičiais įvardinti, kaip pasikeičia turto vertė po namo renovacijos? Šįkart labiausiai domintų Draugystės prospekto daugiabučių palyginimas.

  • Šiuo metu bene paklausiausi yra 1–2 kambario butai, taigi tokio neremontuoto buto nerenovuotame name Draugystės per. 1 m2 kaina dabar siekia apie 900 eurų. Toje pačioje vietoje renovuotame name tos pačios būklės ir ploto buto nerasite pigiau nei po 1000–1100 eurų už 1 m2. Tokį pabrangimą lemia ne tik po renovacijos išauganti būsto vertė, bet ir nedidelė jų pasiūla. Tai tinka, kalbant ne tik apie Draugystės pr. pastatus: renovuotuose namuose nėra daug parduodamų butų, o jei jų ir atsiranda, jie paprastai būna ypatingai greitai nuperkami. Pavyzdžiui, šiuo metu per visus Šiaulius rastumėte vos 10 renovuotuose namuose parduodamų butų.

Renovacijos metu atnaujinus namo šildymo sistemą, visas jo konstrukcijas, jis beveik prilyginamas naujam namui, todėl pirkėjams tampa patrauklesniu, jie drąsiau investuoja į tokį būstą. Ir šiuo atveju nėra svarbu, ar pirkėjas tokį būstą įsigyja tam, kad pats jame gyventų, ar planuodamas jį nuomoti. Dėl po renovacijos išaugančio patrauklumo butai renovuotuose namuose, skirti nuomai, irgi paprastai išnuomojami greičiau nei nerenovuotuose namuose.

  • Pakalbėkime apie ypatingai kruopščiai šiuo metu sutvarkytą Draugystės pr. aplinką, atnaujintą infrastruktūrą, kokią įtaka ji turi tenykščio nekilnojamojo turto vertei?

  • Žinoma, kvartalinė renovacija ir viso rajono „gražinimas“ prideda vertės ir tenykščiams būstams. Žmonės, rinkdamiesi butą, įvertina ir jo aplinką – įrengtas vaikų žaidimų aikšteles, didesnį automobilių parkavimo vietų skaičių ir patogumą, net pakalbina kaimynus. Kadangi Draugystės pr. – pats miesto centras, jam patrauklumo prideda ir patogus privažiavimas, ir autobuso stotelių išdėstymas.

Mane apskritai labai džiugina kompleksiška renovacija. Nuvažiuoju kartais į Kelmę, Akmenę, kur yra daug renovuotų namų, negaliu nepastebėti, kaip dėl to gražėja, atsinaujina miestas, tikiu, kad tokia aplinka skatina žmonių norą ten gyventi.

  • Kaip manote, kas šiauliečius stabdo nuo greitesnių renovacijos tempų?

  • Manau, ne tiki šiauliečius, bet ir kitų didesnių miestų gyventojus nuo renovacijos stabdo didesnės kasdien patiriamos pragyvenimo išlaidos, dėl kurių jie pagaili lėšų renovacijai. Nors, mano akims, tikrai be reikalo. Nes pavyzdžiui, Kelmėje butų, o ir komercinių patalpų savikaina renovuotuose pastatuose tikrai yra išaugusi. Kartais lygini ir atrodo, kaip Šiaulių kainos, nes renovacijos dėka keičiasi viso miesto statusas, jis tampa patrauklesnis.

  • Ką pasakytumėte nerimaujantiems, kad turint renovacijos paskolą ir atsiradus poreikiui, bus sunkiau parduoti butą su dar neišmokėta paskola?

  • Padrąsinčiau nebijoti, nes ši situacija – lengvai išsprendžiama. Dabartiniai įstatymai nedraudžia parduoti buto su renovacijos paskolėle. Sakau „paskolėle“, nes gerai renovuotuose namuose tos paskolos tikrai nėra labai didelės. Jos persikelia naujiems pirkėjams, kurie, mano pastebėjimais, dėl jų neprieštarauja, nes puikiai supranta ir įvertina visas naudas, kurias jiems suteikia renovacija. Pirmiausia tai, kad artimiausią dešimtmetį ir ilgiau nereikės galvoti apie jokius namo remonto darbus, išlaidas jiems ir bus galima gyventi tvarkingai.

  • Nežinau Jūsų gyvenimo patirties, bet jei įsivaizduotume, kad gyvenate nerenovuotame Draugystės pr. namo bute, ar būtumėte renovaciją palaikančiųjų sąraše?

  • Taip, vienareikšmiškai būčiau tarp palaikančiųjų renovaciją. Anksčiau gyvenau bute naujos statybos name, jį pirkau būtent todėl, kad norėjau atitinkamų gyvenimo sąlygų, komforto. Renovaciją tą komfortą suteikia. Renovuoto namo bute įrengus apskaitos daviklius, atsiranda galimybė apskaičiuoti panaudotos šilumos kiek, šalia įrengiami termostatai leidžia reguliuoti šilumos kiekį. Žmogus pajunta, kas yra šiluma ir žino už ką moka.

Palyginkime!


 


 


 

2.jpg

3.jpg

4.JPG

5.JPG

6.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA