Angle down Atgal

Šiauliai. Įspūdinga pramonė, kalinių užrašai ir baltieji rūmai

Šio maršruto veikėjai: architektūros istorikė Jolita Kančienė, „Aušros“ muziejaus darbuotoja Jovita Vilimaitienė, Šiaulių mušamųjų grupė „Ritmas kitaip“.

Šiauliai buvo antras pagal gyventojų skaičių Kauno gubernijos miestas. 20 amžiaus pradžioje Šiauliuose suklestėjo lietuviška pramonė, čia atsirado ir iki šiol klestinti „Rūta“, tarpukariu tapusi vienu didžiausių Šiaulių fabrikų. Teigiama, kad tarpukariu Šiauliuose buvo pagaminama apie 80 procentų visos Lietuvos linų pluošto, 40 procentų saldainių pramonės produkcijos ir beveik 90 procentų odos produkcijos.

Aušros alėja keliaujame prie vadinamojo dangoraižio, kurį pastatė broliai Mordeliai. Kodėl šis pastatas buvo vadinamas pelningu namu? „Čia buvo ir pirmasis liftas Šiauliuose“, – tikina architektūros istorikė J.Kančienė.

Aplankysime ir Apygardos teismo rūmus. Didžiulis pastatas iškilo nugriautos carinės Šiaulių ekonomijos administracijos vietoje. Vietinė spauda šio statinio dydį juokais „matavo“ durų skaičiumi, o jų čia nestigo – rašoma, kad durų pastate yra virš trijų šimtų. Pastato viduje išliko nemažai autentiškų elementų, galima pamatyti netgi kaliniams skirtas kameras.

Kitas objektas – Šiaulių dramos teatras. Šis pastatas buvo vadinamas šiandien jau apleisto Kauno kino teatro „Daina“ broliu dvyniu. Kokia istorija juos sieja? Tiesa, Šiauliuose stovintį pastatą šiandien sunku pažinti – 2014 metais, nepaisant visuomenės protestų, teatras buvo renovuotas, fasado autentika prarasta.

Keliausime į Venclauskių namus. Pasak muziejaus darbuotojos, išpuoštas pastato interjeras pralenkė laikmetį, o visas statinys dėl savo grožio buvo vadinamas netgi baltaisiais rūmais. Šio pastato šeimininkai tarpukario visuomenėje garsėjo gerais darbais. Kazimieras Venclauskis buvo ne tik advokatas, bet ir pirmasis Šiaulių miesto burmistras, Steigiamojo seimo atstovas. Jo žmona Stanislava – pirmoji profesionali lietuvių aktorė, režisavusi pirmą lietuvišką spektaklį – legendinę „Ameriką pirtyje“. Venclauskių šeima išaugino per 100 vaikų, globojo sunkiai gyvenančius moksleivus.

Mažai kam žinoma, kad Venslauskių name veikė ir Danijos garbės konsulatas, čia dirbo ir gyveno konsulas, vienas iš Šiaulių pramonininkų Vladas Masiulis. Šiandien šis pastatas kruopščiai restauruotas ir priklauso „Aušros“ muziejui.

Apie suklestėjusią tarpukario Šiaulių pramonę ir gerus darbus menančius baltuosius rūmus – laidoje „Stop juosta“ sekmadienį 11 valandą per LRT PLIUS.

Laidos anonsas youtube: https://youtu.be/afmwSNl2v8s

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite