REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Sausio 31 d. 15:58

Sergamumas Šilalėje artėja prie epideminio lygio

Tauragė

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


27891

Sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Šilalėje artėja prie epideminio lygio.

emq5ok94ov.jpg

2018 m. 4 sav. (sausio 22-28 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis - 146,0 atv./10 tūkst. gyventojų. Palyginus 2018 m. 3 savaitės sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklį su 4 savaitės duomenimis, sergamumas gripu ir ŪVKTI padidėjo visose Lietuvos administracinėse teritorijose. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento duomenimis, Šilalės rajone sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis 4-ąją šių metų savaitę siekė 111,19 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Dėl didelio mokinių sergamumo uždarytos pagrindinės Šilalės rajono mokyklos: Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazija, Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazija, Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija, Kvėdarnos Prano Liatuko pradinė mokykla.

Ką turėtume žinoti apie 2017-2018 m. gripo sezoną?

Įprastai gripo sezonas prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę (spalio mėnesį) ir tęsiasi iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (gegužės mėnesio).

Gripo sezonai yra nenuspėjami ir gali labai skirtis vienas nuo kito. Nors Europoje gripo epidemijos registruojamos kasmet, tačiau jų pradžia, intensyvumas ir trukmė labai skiriasi viena nuo kitos. Įprastai Lietuvoje sergamumo gripu pikas stebimas žiemos (gruodžio-sausio) mėnesiais. Gripo virusas gali plisti trimis pagrindiniais būdais:

  • Tiesioginiu (kai infekuotas asmuo nusičiaudi kitam tiesiogiai prie akių, nosies ar burnos);
  • Oro lašeliniu;
  • Nuo rankos į burną, nosį ar akis (nuo užterštų paviršių ar tiesiogiai paspaudžiant rankas).

Kaip atpažinti gripo simptomus?

Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38ºC), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Kokios dažniausios gripo komplikacijos ir kuo jos yra pavojingos?

Pagrindinės gripo komplikacijos:

  • Plaučių uždegimas (pneumonija);
  • Galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas (virusinį encefalitą, meningitą);
  • Širdies raumens uždegimas (miokarditą);
  • Sinusitas;
  • Inkstų uždegimas;
  • Virusinis žarnyno uždegimas (dažniausia pasitaiko vaikams);
  • Virusinį akių uždegimą (priklausomai nuo akies struktūrinės dalies pažeidimo vietos, galimas visiškas apakimas).

Sergant gripu gali paūmėti ne tik lėtinės kvėpavimo takų (astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, cistinė fibrozė), bet širdies ir kraujagyslių sistemos lėtinės ligos, gali ištikti širdies infarktas, įvykti insultas.

Kaip išvengti gripo ir kokių saugumo priemonių imtis?

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) skiepus pripažįsta kaip veiksmingiausią gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė.

Taip pat svarbu nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių:

  • dažnai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
  • reguliariai vėdinti patalpas ir drėgnu būdu valyti liečiamus paviršius;
  • sergantys žmonės turėtų likti namuose ir nekontaktuoti su sveikais žmonėmis;
  • vengti masinių susibūrimo vietų.

Kada geriausia skiepytis nuo gripo?

Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens-žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūniai, kovai su gripo virusu. Ypatingai rekomenduojama kiekvieną gripo sezoną pasiskiepyti šiuos rizikos grupių asmenims: 65 m. ir vyresniems asmenims; nėščiosioms; asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; asmenims sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Lietuvoje sezoninio gripo vakcina galima pasiskiepyti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Inaktyvuotos gripo vakcinos efektyvumas gali būti skirtingas priklausomai nuo sezono ir nevienodas tarp įvairaus amžiaus asmenų ir asmenų, priklausančių rizikos grupėms. Tačiau reikia nepamiršti, jog ir pasiskiepijus nuo gripo išlieka tikimybė susirgti gripu. Tai gali nutikti dėl to, jog jau buvote užsikrėtęs gripu prieš pasiskiepijant arba užsikrėtėte gripo virusu, kurio dalelių nėra sezoninio gripo vakcinos sudėtyje.

Rekomenduojama pajutus pirmuosius gripo simptomus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Dažniausiai gydymui yra naudojami antivirusiniai vaistai, kurie gali padaryti lengvesnius ligos simptomus ir padėti greičiau pasveikti. Per pirmąsias dvi paras nuo ligos pradžios paskirtas priešvirusinis gydymas sutrumpina ligos trukmę, sumažina komplikacijų tikimybę. Svarbu vartoti daug skysčių ir likti namie. Taigi, padidėjus sergamumui ar prasidėjus epidemijai, tiek sergantieji, tiek sveikieji turėtų gerbti vieni kitus ir elgtis atsakingai. Sveikieji – saugoti save ir savo vaikus nuo galimo kontakto su sergančiaisiais. Sergantieji – neiti į darbą, viešas vietas, nešioti veido kaukes, jog neplatintų ligos. Taip pat reikėtų apsvarstyti planinių vizitų pas šeimos gydytoją tikslingumą, apsirūpinti vartojamais vaistais iš anksto, nes prie gydytojo kabineto durų itin didelė tikimybė užsikrėsti gripu.

Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Vilma Navardauskienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA