Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Senųjų mokyklų istorija. Širvintų seniūnija
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Kovo 9 d. 14:03

Senųjų mokyklų istorija. Širvintų seniūnija

Širvintos

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


120729

Mažosios senos Lietuvos mokyklėlės. Jose užaugo ne viena vaikų laida, ne vienas mūsų tautos šviesuolis. Kokios jos tuomet buvo? Kuo gyveno?

Kielių mokykla

Kielių pradžios mokykla atidaryta 1923 m. Mokykla įsikūrė ūkininko Kunigėlio namuose, o pirmoji mokytoja čia buvo Stalauskaitė-Stalovska, atvykusi nuo Švenčionių. Pirmą rudenį į mokyklą susirinko tik 10 vaikų. Mokinių skaičius kasmet didėjo, buvo atidarytas antras komplektas. 1934 m. Kieliuose buvo pastatyta tipinė pradžios mokykla, kurioje buvo patalpos dviem komplektams ir viršuje įrengti du nedideli butai mokytojų šeimoms. Kielių mokykloje dirbo mokytojai Matukas, Juodikaitis, sutuoktiniai Čekuoliai, Janukaitytė, Diržienė, Šeduikis, Kojytė, Miliukienė ir daugelis kitų.
Kielių mokyklą daugiausia mokinių lankė 1954–1955 mokslo metais – net 68, vėliau mokinių skaičius pradėjo mažėti, ir 1966–1967 mokslo metais tebuvo likę 28. Po to vėl pamažu pradėjo daugėti, ir Kielių pradžios mokykla daug metų buvo gausiausiai lankoma pradžios mokykla visame Širvintų rajone. Tačiau 2008 m. Kielių mokyklos neliko.

Motiejūnų mokykla

1924 m. rudenį ėmė veikti pradžios mokykla Motiejūnų kaime. Mokiniai rinkdavosi pasiturinčių ūkininkų trobose, o 1934 m. ten, kur Širvinta plukdo savo vandenis Širvintų miestelio link, netoli Paširvinčio buvusio dvaro ant kalnelio statomas naujas pastatas, kuriame 1937 m. įsikūrė mokykla… pradžioje mokyklą lankė 29 mokiniai , vėliau jų skaičius išaugo iki 40. 1941 m. gruodžio 11 d. mokyklą aplankęs apskrities pradžios mokyklų inspektorius parašė: „Mokykla nauja, dviejų komplektų. Pastatas medinis, bet gražus. Klasės pakankamai erdvios ir šviesios“. Motiejūnų mokykla buvo viena iš aštuonių Ukmergės apskrities mokyklų, kurioje nuo 1941 m. spalio 1 d. buvo leista įsteigti po vieną naują komplektą. Tačiau karo metais, traukdamiesi vokiečiai mokyklą sudegino. Mokyklai vėl teko keltis į kitą pastatą. 1964 m. mokykla iškeliama į Dzeržinskio kolūkio gyvenvietę.
Per mokyklos gyvavimo laikotarpį joje dirbo mokytojai: Masiukas, Židžiūnas, Petrauskienė, Meilūnienė, Gronskaitė, Palaimienė, Baltrėnaitė, Perednienė, sutuoktiniai Skrebutėnai ir kt.
2003 m. mokykla uždaroma.

Barzdžių ir Družų mokykla

Širvintų valsčiuje 1931–1932 mokslo metais buvo dešimt pradžios mokyklų. Didžiausios mokyklos buvo Barzdžių, Širvintų ir Zibalų. Barzdžių kaimo mokykla dar turėjo du komplektus, savotiškus filialus, Družų ir Ivanavos kaimuose, iš kurių vaikams buvo per toli vaikščioti į pagrindinę mokyklą. Barzdžių pradžios mokykloje su pertraukomis veikė trys komplektai, įkurdinti skirtinguose kaimuose. Šios mokyklos klasės buvo isikūrusios nuomojamose ūkininkų sodybose. Mokytojais šiose mokyklose dirbo Gaidžiukas, Voverienė, Linartienė, Kukoška, Grybauskas, vėliau – Ermanienė, Katinaitė ir kt.
Keitėsi laikai, keitėsi ir mokyklos. Seniai nebeliko Barzdžių ir Ivanavos mokyklų. O 2012 m. rugsėjo 1 d. dėl nepakankamo mokinių skaičiaus reorganizuojamas Družų pradinio ugdymo skyrius. Iš jo mokiniai ir darbuotojai perkeliami į Širvintų pradinę mokyklą. Simboliška, bet tame name, kur veikė pirmoji Družų mokykla, vėl aidi vaikų juokas. Ten dabar gyvena šauni Korsakų šeimyna, įsikūręs „Vikingų kaimas“. Simboliška, kad prie antrosios Družų mokyklos – apleistos ir baigiančios sunykti, vėl renkasi jaunimas. Ten įrengtas erdvus sporto aikštynas.

Informacija parengta Družų filialo renginio “Po balta obels šaka” motyvais

Prisiminimais dalinasi mokytoja Marytė Ermanienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA