Senųjų dokumentų projektas pristatytas Lietuvoje

Panevėžys
„Kuršo aktų“ pristatymas Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje Klaipėdoje. Gražvydo Balčiūnaičio nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pasvalio krašto muziejus kartu su asociacija Žiemių pradas „Simkala“ pristatė naujausią senųjų dokumentų rinkinį „Kuršo aktai. Acta Curoniae“. Tai jau trečiasis projekto „Žiemgala XIII a. dokumentuose“ leidinys, išleistas per keturis metus.

Dvi dešimtys dokumentų ir daugiau kaip pusantro šimto puslapių. Tęstiniam projektui didžiausią paramą teikia Lietuvos kultūros taryba, kasmet svariai prisideda Pasvalio rajono savivaldybė, parėmė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas. Naujasis leidinys parengtas bendradarbiaujant su Prūsijos kultūros paveldo slaptuoju valstybės archyvu Berlyne, Latvijos nacionaliniu archyvu Rygoje, Lenkijos, Švedijos, Vatikano archyvais. Dokumentų rinkinį parengė istorikas Tomas Baranauskas. Jis atliko transkripcijas – perrašė tekstą iš originalių dokumentų kopijų. Be to, išvertė dokumentus į lietuvių kalbą, parašė išsamius komentarus. Dar viena istoriko užduotis – įvesti skaitytoją į XIII a. realijas, pateikti glaustą vertinimą politinės situacijos – Kuršo nukariavimo – kurioje ir atsirado į naująjį leidinį sugulę dokumentai. Kai kurie jų lietuvių kalba publikuojami pirmą kartą.

Kuršas – tai baltų genties kuršių gyvenama teritorija rytiniame Baltijos jūros krante, XIII a. nusidriekusi nuo Rygos įlankos šiaurėje iki Nemuno žiočių pietuose. Knygoje „Kuršo aktai“ skelbiami svarbiausi su Kuršo užkariavimu ir žemių dalybomis susiję dokumentai. Laikotarpis apima 1230–1254 metus. Kuršo aktų palikimas yra pats gausiausias, o jo dalybų aktai – išsamiausias XIII a. istorinės geografijos šaltinis visose baltų žemėse. Kuršą su Žiemgala XIII a. siejo bent keli istoriniai momentai. Pirmiausia, bendra kova prieš kalavijuočius ir kryžiuočius. Antra, geografinės sąsajos. Galų gale, gentis ištiko panašus istorinis likimas. Vokiečiai užkariavo Kuršą iki 1253 m.

„Kuršo aktai“ buvo pristatyti Šiaurės ir Vakarų Lietuvos kultūros įstaigose: Pasvalyje, Biržuose, Šiauliuose, Joniškyje, Mažeikiuose, Skuode, Telšiuose, Plungėje, Palangoje, Klaipėdoje. Rudenį leidinys keliaus į Vrublevskių biblioteką Vilniuje. Sėkmės sulaukęs projektas „Žiemgala XIII a.“ dokumentuose bus tęsiamas ir kitais metais. Na o leidinį „Kuršo aktai“ nemokamai galima gauti Pasvalio krašto muziejuje.