REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Liepos 6 d. 09:00

Senolių ir jų artimųjų gyvenimą keičia naujos paslaugos

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


8622

Praėjusių metų pabaigoje Kalvarijos socialinių paslaugų centras (SPC) savivaldybės gyventojams jų namuose pradėjo teikti integralios pagalbos paslaugas. Nuo 2016-ųjų gruodžio 27 d. šia paslauga jau pasinaudojo 27 savivaldybės gyventojai, kurių amžiaus vidurkis – 85 – 87 metai. Šiuo metu integralios pagalbos paslaugas teikiančios Kalvarijos SPC darbuotojos lankosi devyniolikos senolių namuose, taip pat vienoje šeimoje, kurioje auga sunkia, reta įgimta liga serganti vos vienerių metų mažylė.


Foto galerija:

m9b2403.jpg
m9b2403.jpg
m9b2361.jpg
m9b2364.jpg
m9b2371.jpg
m9b2379.jpg

Klientams aptarnauti – dvi mobilios komandos

Kalvarijos SPC socialinė darbuotoja, projekto „Integralios pagalbos paslaugų teikimas Kalvarijos savivaldybėje“ koordinatorė Gitana Bedulskienė teigia, integraliai pagalbai teikti įstaigoje yra suburtos dvi mobilios komandos. Jose dirba dvylika specialistų: socialinė darbuotoja, slaugytoja, masažuotoja ir devynios socialinio darbuotojo ir slaugytojo padėjėjos. Dauguma pastarųjų gyvena kaimiškoje savivaldybės teritorijoje, dažniausiai toje pačioje seniūnijoje, kaip ir jų paslaugomis besinaudojantys senoliai. Jos pas savo globotinius darbo dienomis praleidžia po keturias valandas, o savaitgaliais senoliais pasirūpina jų artimieji.

Paslaugų planuose – ir slauga, ir pagalba buityje

G. Bedulskienės teigimu, kokios slaugos paslaugos reikalingos konkrečiam žmogui, sprendžia slaugytoja. Ji sudaro paslaugų planą ir įstaigoje socialinio darbuotojo ir slaugytojo padėjėjomis dirbančias moteris konsultuoja, kaip teikti konkrečias paslaugas, pavyzdžiui, kaip ligonį vartyti, perrišti ir prižiūrėti atsiradusias opas, kokių priemonių imtis pragulų profilaktikai ir panašiai.

Socialinė darbuotoja klientus konsultuoja jiems aktualiais klausimais, pavyzdžiui, dėl lengvatų, tarpininkauja spręsdami jų problemas, teikia informaciją apie pasikeitusius teisės aktus, o jos padėjėjos klientų namuose tvarko gyvenamąsias patalpas, kūrena krosnis, nuperka maisto produktų, gamina valgyti ir atlieka kitus darbus, būtinus savo namuose gyvenančiam vienišam ligotam, senam ar neįgaliam žmogui.

SPC darbuotoja – ir slaugė, ir draugė

Liubavo seniūnijoje, Pagraužių kaime, gyvenančios 94 metų Leonijos Derenčienės sodyboje Kalvarijos SPC darbuotojos kasdien darbo dienomis lankosi nuo šių metų vasario 6-osios. Senole besirūpinančiam sūnui ūkininkui Edmantui Derenčiui apie tai, kad jo mama galėtų pasinaudoti integralios pagalbos paslaugomis namuose, papasakojo šeimos gydytoja. Edmantas susidomėjo, pasikalbėjo su mama ir, kaip jis sako, nuo vasario 6-osios, kai jų sodyboje darbo dienomis ėmė lankytis Kalvarijos SPC socialinio darbuotojo ir slaugytojo padėjėja Ona Klemienė, jo ir mamos gyvenimas pasikeitė šimtu procentų.

„Anksčiau, kai mama rūpinausi vienas, visko pas mus būdavo, – atviravo Edmantas. – Ir pykdavomės, ir pasikeikdavome, nes mama, kaip sakoma, „su charakteriu“. Abiems buvo sunku – ir jai, ir man. Dabar pusę dienos mama namuose būna ne viena, turi su kuo pasikalbėti, kam pasipasakoti, ir tapo visai kitu žmogumi – nei pyksta, nei barasi. O ir aš pats daug geriau jaučiuosi, nėra dėl ko nervintis.“

Įgyti naują profesiją paskatino bedarbystė

O. Klemienė pasakoja, kad 8 val. atvažiavusi į Pagraužius ji Leoniją dažniausiai randa dar miegančią. „Suruošiu pusryčius, patvarkau namus ir laukiu, kada Leonija nubus, – sako Onutė. – paskui rengiamės, prausiamės, senolė papusryčiauja. Tuomet suplaunu indus, patvarkau ką reikia, pavyzdžiui, pakeičiu sauskelnes, pavalau namus ir pradedu gaminti pietus. Po pietų važiuoju į Girkantų kaimą, kuriame manęs laukia kita senolė – 87 metų Konstancija Zelenkienė.“

Aktuali paslauga – socialinė inovacija

G. Bedulskienės teigimu, nauja, integralios pagalbos ir kitas socialines paslaugas teikianti įstaiga Kalvarijos savivaldybėje buvo sukurta nuo balto lapo. „Viską su direktore Egle Raškauskiene darėme pačios, važinėjome po kitas panašias įstaigas, mokėmės, konsultavomės, - pasakojo G. Bedulskienė. - Paskui buvo kitas etapas, kai reikėjo, kad apie naują paslaugą sužinotų gyventojai. Važinėjome po seniūnijas, rengėme susitikimus su šeimos gydytojais ir po truputį įsivažiavome.“

Šiuo metu projektas įgyvendinamas ES struktūrinių fondų lėšomis. Iš jų apmokama ir kasdienė 2 valandų trukmės integralios pagalbos paslauga namuose. Už kitas dvi valandas tenka mokėti patiems senoliams. Vienišiems asmenims tai atsieina po 30 Eur per mėnesį, turintiems sutuoktinį – po 70 Eur.

Kalvarijos SPC iš projektui įgyvendinti skirtų lėšų įsigijo du automobilius, taip pat įvairios įrangos neįgaliems žmonėms slaugyti ir prižiūrėti, pavyzdžiui, funkcinių lovų, tualeto kėdžių ir t. t.

Įstaigos darbuotojų vertinimu, pagal veiksmingumo kriterijus integralios pagalbos paslaugas Kalvarijos savivaldybėje galima laikyti socialine inovacija.

Ričardo Pasiliausko nuotraukos



REDAKCIJA REKOMENDUOJA