Angle down Atgal

Seimo Statute – dar vienas parlamentinės kontrolės įrankis

Seimo Statute siūloma nustatyti dar vieną parlamentinės kontrolės įrankį – „Seimo komiteto pranešimas valstybinės svarbos klausimais”.

Seimas nustatytų, kokius pranešimus per sesiją komitetai pagal savo veiklos kryptis turi parengti, juos pristatyti, o taip pat būtų užtikrinta, kad pranešimo rengime dalyvautų ir daugumos, ir mažumos atstovas.

„Manytina, kad toks parlamentinės kontrolės įrankis leistų komitetams atlikti daugiau operatyvių parlamentinių tyrimų, išsamiau analizuoti, kaip vykdomi įstatymai ir įgyvendinamos reformos valstybinės svarbos klausimais“, - sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Šiuo metu Seimo statute numatyta, kad parlamentinę kontrolę vykdo Seimo komitetai savo kompetencijos ribose, komisijos ir laikinosios kontrolės arba tyrimų komisijos.

„Pastarasis parlamentinės kontrolės įrankis yra labiausiai paplitęs ir dažniausiai naudojamas, tačiau tokios laikinosios kontrolės arba tyrimų komisijos sukūrimas yra kartu ir labiausiai įpareigojantis bei suteikiantis dideles galias, platų parlamentarų dalyvavimą. Dažniausiai, norint atlikti kokio nors valstybei svarbaus klausimo ar įvykio analizę, pakanka žymiai paprastesnių parlamentinės kontrolės įrankių. Tam būtų galima panaudoti komitetui suteiktas parlamentinės kontrolės galias, tačiau, mūsų nuomone, komiteto atliekamo parlamentinio tyrimo išvadų rengimas yra apibrėžtas gana aptakiai, todėl netarnauja kaip tinkamas, nuoseklus ir reikšmingas parlamentinės kontrolės mechanizmas. Šiuo tikslu, norint atrasti tarpinį mechanizmą tarp itin aukšto lygio laikinosios kontrolės arba tyrimo komisijos ir paprasto komiteto atliekamo parlamentinio tyrimo, siūloma nustatyti tarpinį, formalesnį “Seimo komiteto pranešimo valstybinės svarbos klausimais” parlamentinės kontrolės mechanizmą“, - sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Tikimasi, kad toks parlamentinės kontrolės įrankis leistų komitetams atlikti daugiau operatyvių parlamentinių tyrimų, išsamiau analizuoti, kaip vykdomi įstatymai ir įgyvendinamos reformos valstybinės svarbos klausimais.

Po pateikimo projektą parėmė 65 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 6 parlamentarai. Prie Statuto pataisų Seimas ketina sugrįžti lapkričio 24 d.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite