Seimo kontrolierė: Vilniaus miesto savivaldybės abejingumas kelia grėsmę gyventojų saugumui

Vilnius
Pauliaus Peleckio (Alfa.lt) nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seimo kontrolierė Milda Vainiutė susidūrė su Vilniaus miesto savivaldybės abejingumu gyventojų prašymams, todėl Savivaldybę įpareigojo spręsti eismo saugumo gerinimo priemonių gatvėje įdiegimą bei akcentavo gatvės remonto darbų atlikimo būtinybę. Po atlikto tyrimo Vilniaus miesto eismo saugumo komisijos surengtame posėdyje buvo rastas kompromisas, o priimti sprendimai tenkino gyventojų lūkesčius.

Seimo kontrolierė atkreipė dėmesį, kad situacija gatvėje saugaus eismo aspektu nebuvo tinkama, nes neatitiko galiojančių teisės aktų reikalavimu bei ribojo gatvės ir aplinkinių teritorijų gyventojų galimybes tinkamai naudotis gatve. Suabejojusi Savivaldybės administracijos delsimu priimti sprendimus Seimo kontrolierė nusprendė pradėti tyrimą.

„Savivaldybė, derindama skirtingų gatvės gyventojų interesus, nesiekė konsensuso, o tik laikėsi tam tikros pozicijos, kurios teisėtumo net nekvestionavo. Savivaldybė turėjo organizuoti bendrą Savivaldybės administracijos atstovų ir visų suinteresuotų gatvės gyventojų susitikimą, o to nepadarius eliminavo galimybę koreguoti esamą situaciją dėl naudojimosi ginčo gatve bei operatyviau spręsti susidariusią padėtį“ – pažymi Seimo kontrolierė Milda Vainiutė.

Seimo kontrolierė taip pat įvertino, kad Savivaldybės ketinami priimti sprendimai dėl saugaus eismo klausimo sureguliavimo gatvėje galimai daliai gatvės gyventojų, turinčių skirtingus interesus dėl naudojimosi gatve, bus vienaip ar kitaip kvestionuojami. Siekdama užtikrinti objektyvių ir nešališkų sprendimų priėmimą, Seimo kontrolierė kreipėsi į atitinkamą viešąją įstaigą dėl ekspertinių išvadų dėl tinkamiausio gatvės kategorijos nustatymo ir saugaus eismo joje organizavimo pateikimo.

Taip pat nustatyta, kad gyventojams nerimą kėlęs Savivaldybės priimtas sprendimas dėl leidimo gatvėje įrengti signalinius stulpelius ne tik prieštaravo galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams, bet ir buvo priimtas remiantis tik dalies suinteresuotų gatvės gyventojų prašymu bei parengta schema. Savivaldybės administracija savo poziciją dėl gatvės kategorijos grindė nepatvirtintais, o tik projektiniais sprendiniais ir galutinis aiškus Savivaldybės sprendimas šiuo klausimu iš viso nebuvo žinomas.

„Savivaldybių praktika, kai yra nesiimama aktyvių veiksmų ar yra laikomasi nereikalingų formalumų, vertinama kaip biurokratinių kliūčių sudarymu ir yra nesuderinama su gerojo viešojo administravimo principais. Atsižvelgiant į tokį Savivaldybės neveikimą, konstatuotinas Vietos savivaldos įstatyme įtvirtintų veiklos skaidrumo bei reagavimo į gyventojų nuomonę principų pažeidimas“ – aiškina Seimo kontrolierė Milda Vainiutė.